Lato to najlepsza pora roku do uprawiania aktywności „pod chmurką”. Jeśli lubisz jeździć rowerem, to właśnie czas, w którym możesz pokonywać na jednośladzie różne trasy w celach treningowych oraz turystycznych. Konieczne jest jednak dostosowanie ubioru do pogody. Latem mamy do czynienia z wysokimi temperaturami i kapryśnymi ulewami z burzami oraz gradem. Zobacz, jak przygotować się na wyprawę pod kątem stroju sportowego.
Zadbaj o ochronę UV
Kiedy słońce praży na niebie, najlepszym wyborem okazuje się odzież rowerowa zapewniająca ochronę UV. Dzisiaj taka technologia jest jak najbardziej dostępna i chętnie wybierana przez sportowców – amatorów i zawodowców. Skutecznie chroni skórę wystawiona na promieniowanie przed poparzeniami. Zatem warto zainwestować w ubrania – czasem z długimi rękawami i nogawkami, jednak na tyle przewiewne, że nie powodują wzmożonej potliwości ciała.
Kolor ubrań ma znaczenie!
Jeśli masz taką możliwość, latem zrezygnuj z wkładania ciemnych ubrań na rzecz jasnych. Białe czy beżowe świetnie odbijają promieniowanie słoneczne i nie jest Ci w nich aż tak gorąco. Istotny jest nie tylko kolor, ale tez materiał, z jakiego uszyte są kolarskie ubrania letnie.
Materiał letnich ubrań kolarskich
Podobnie jak inne ubrania sportowe, również te kolarskie są szyte z dobrych materiałów technicznych, czyli takich, które mają zdolność odprowadzania potu na zewnątrz. Pozwala to zachować skórę możliwie suchą i świeżą nawet podczas intensywnych treningów. Koszulka i spodenki z poliestru schną ekspresowo. Czasem uzasadnione jest zakładanie pod nie dodatkowej bielizny termoaktywnej, tzw. potówki. Jednak przy 30 stopniach logicznym jest zrezygnowanie z niej.
Krój i rodzaj spodenek kolarskich na lato
Równie ważne, jak koszulka, a może ważniejsze, są spodenki rowerowe. Kolarzom polecane są modele na szelkach, które dobrze przylegają do ciała. Ale uwaga, tu trzeba uważać na otarcia – zakładane bezpośrednio na skórę, pod wpływem potu pojawiającego się przy wysiłku mogą zostawiać ślady na ciele, np. nieprzyjemne odparzenia.
Istotna jest też wkładka. Jej grubość powinna być optymalna, a rozmieszczenie zależne od pokonywanych dystansów, rodzaju roweru i prędkości oraz stylu jazdy. Tu każdy może mieć inne preferencje, jednak standardowo na lato warto wybrać cieńsze i przewiewne wkładki.
Zwróć jeszcze uwagę na wykończenie nogawek. Ogólnie szwy w każdym miejscu powinny być płaskie, a nogawki elastyczne, co ochroni uda przed nadmiernym uciskiem czy problemami z krążeniem.
Pamiętaj, że pogoda może się zmienić
Planowanie wycieczki rowerowej warto zacząć od spakowania sakwy lub plecaka. Nie powinno zabraknąć w niej innych elementów odzieży, które sprawdzą się w razie załamania pogody. Peleryna lub wiatrówka na deszcz, ewentualnie kamizelka, gdy wiatr będzie się wzmagał. Do tego dobrej okulary przeciwsłoneczne i rękawiczki, gdy spocone dłonie będą ślizgały się po uchwytach na kierownicy.
Artykuł sponsorowany
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS