A A+ A++

Czytajcie Sienkiewicza, wiecznie żywy

Zapewne o moralności Kalego wiedzą wszyscy, ale czy wszyscy dokładnie znają dialog między Kalim i Stasiem Tarkowskim z książki Henryka Sienkiewicza W pustyni i w puszczy? Idę o zakład, że nie… Warto go sobie przypomnieć, gdyż jak ulał pasuje do aktualnej sytuacji z wysokoopłacanym partyjnym aktywem PiS.

Przypomnę, że Kali to Afrykanin z plemienia Wa-Hima, uratowany i uwolniony z rąk muzułmanów przez Stasia. W trakcie podróży Staś chciał przekazać Kalemu europejski styl myślenia. Dochodziło na tym tle do wielu zabawnych sytuacji. Dyskusja o różnicach między dobrem i złem była jedną z nich.

Cytuję z wydania PIW z 1974 roku – strona 274.

„- [Kali] Pojęcia o złem i dobrem miał także aż nadto afrykańskie, wskutek czego między nauczycielem a uczniem zdarzyła się pewnego razu taka rozmowa:

– Powiedz mi – zapytał Staś – co to jest zły uczynek?

– Jeśli ktoś Kalemu zabrać krowy – odpowiedział po krótkim namyśle – to jest zły uczynek.

– Doskonale! – zawołał Staś – a dobry?

Tym razem odpowiedź przyszła bez namysłu:

– Dobry, to jak Kali zabrać komu krowy.

Staś był zbyt młody, by zmiarkować, że podobne poglądy na złe i dobre uczynki wygłaszają i w Europie – nie tylko politycy, ale i całe narody.”

Czy nie inaczej się dzieje teraz, gdy Narodowy Bank Polski skarży się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Banku Światowego i Europejskiego Banku Centralnego z powodu zapowiedzi postawienia prezesa Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu? A takie zapowiedzi znalazły się w programie Koalicji Obywatelskiej.

A płaczliwy list płk. Andrzeja Stróżnego, szefa Centralnego Biura Korupcyjnego, który skierował go do partnerskich służb antykorupcyjnych. Napisał w nim, że likwidacja CBA nie jest już tylko jednym z teoretycznych scenariuszy, ale jednym z kluczowych punktów wspólnego programu, przeznaczonych do realizacji przez nowo tworzony rząd. W związku z tymi zapowiedziami płk Stróżny ostrzega, że „może to skierować nas z powrotem na ścieżkę, po której korupcja będzie kroczyć zdecydowanymi i pewnymi krokami.”

Pomijając malowniczy styl listu należy zwrócić uwagę, że zapowiedź likwidacji CBA nie oznacza zaprzestania walki z korupcją. W umowie koalicyjnej napisano bowiem, że zasoby i kompetencje CBA przekazane zostaną do innych służb, m.in. do pionu zwalczania przestępstw korupcyjnych w Centralnym Biurze Śledczym Policji.

Jakkolwiek jednak nie oceniać zasadności zapowiedzi postawienia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu oraz likwidacji CBA, to należy zwrócić uwagę na adresatów listów: są to europejskie instytucje i organizacje.

Zagranica, ta zagranica, która tak była krytykowana przez dygnitarzy PiS. I która nie miała prawa wtrącać się do spraw polskich.

Ta zagranica do której podobno nie wolno się zwracać, gdyż jest to „skarżenie się na Polskę”, „kalanie własnego gniazda”, „zdrada Ojczyzny i Narodu” itp.

Moralność Kalego?

Andrzej Janiec

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCK Włocławek: XI Ogólnopolski Festiwal Zespołów Folklorystycznych “O kujawski wianek” – Protokół z posiedzenia jury
Następny artykułRadiowóz z nowym oznakowaniem trafił do bialskiej policji