Schody w ogrodzie czy strefie wejściowej zwykle nie są wysokie. Najczęściej są to dwa lub trzy stopnie. Jeśli właśnie takie schody planujemy wykonać, to najprościej zbudować je z gotowych stopni betonowych. Schody wykonane z takich stopni mogą być tradycyjne lub lewitujące – wybór zależy od nas.
Gotowe stopnie betonowe to bardzo wygodne i uniwersalne rozwiązanie – bez problemu można je wkomponować w niemal każdą aranżację. Ze względu na swoją monolityczną budowę są trwałe i mniej podatne na uszkodzenia w porównaniu ze schodami wykończonymi płytkami ceramicznymi. Nie trzeba ich też często konserwować.Atutem tego typu rozwiązania jest również to, że można je zbudować bardzo szybko, bo w zaledwie jeden dzień!
Ekspresowy sposób na tradycyjne schody
W przypadku schodów betonowych składających się z 2-3 stopni, do ich wzniesienia nie potrzebujemy żadnego fundamentu. Wynika to z ciężaru elementów, które ważą przeszło 100 kg. Jak je zatem zbudować? Najpierw należy wszystko dokładnie wymierzyć, biorąc pod uwagę wysokość stopnia i tę, którą trzeba zniwelować. Później wstępnie profilujemy teren pod przyszłe schody. Następnie ubijamy mechanicznie zagęszczarką podsypkę piaskowo-cementową. Kolejnym krokiem jest ułożenie na niej najniżej położonej warstwy stopni betonowych. Do ich przenoszenia na docelowe miejsce, z uwagi na ciężar stopni, najlepiej użyć chwytaka. Po ukończeniu pierwszego poziomu ubijamy podsypkę pod kolejny stopień, a następnie kładziemy kolejny rząd stopni betonowych. Kontynuujemy te działania aż do ukończenia budowy konstrukcji, powtarzając te same czynności przy kolejnych warstwach.Przy montażu stopni należy oczywiście na bieżąco sprawdzać poziom. Doskonałym przykładem gotowych stopni są betonowe stopnie Polbruk Grando. Mają one wysokość 15 cm i wymiar 37 lub 40 cmx100 cm. Można je wykorzystać w różnych konfiguracjach umożliwiających wejście np. z jednej, dwóch czy trzech stron. Konstrukcję schodów w zależności od projektu można wykończyć, dodając na jej krańcach palisadę czy obrzeża. Możemy użyć do tego długich elementów, takich jak palisada Hestra ustawiając ją wzdłuż biegu schodów.
Designerskie schody wiszące w powietrzu
Oprócz tradycyjnych schodów z gotowych stopni betonowych, można także zbudować tzw. schody lewitujące. Do ich realizacji nadają się w szczególności elementy,które są nie tylko długie, ale również bardzo szerokie i dość niskie. Idealnym rozwiązaniem będzie stopień schodowy Polbruk Magna. Jego wysokość to zaledwie 8 cm, a szerokość i długość wynoszą odpowiednio 75 i 100 cm. Dzięki temu pod jego powierzchnią można ukryć konstrukcję wsporczą, co sprawia, że wyglądają one jakby unosiły się w powietrzu. Należy przy tym jednak pamiętać, że dla wygody użytkowników wysokość stopnia z podkonstrukcją nie powinna przekraczać 15 cm. Jak je zbudować? Najpierw wstępnie profilujemy teren i wybieramy zbędną ziemię. Później należy wykonać pod budowę o grubości ok 20-25 cm. Następnie należy ułożyć np. dwa obrzeża 6/8 cm w poziomie, cofnięte maksymalnie 10 cm od krawędzi stopnia. Montujemy je na klej mrozoodporny do betonu, dopiero na nich należy umieścić stopień schodowy Magna, również montując go za pomocą mrozoodpornego kleju do betonu. Bardzo ważne jest odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych elementów. Stopień o wymiarach 75×100 cm musi być osadzony stabilnie, a jednocześnie nie powinno być widać, że jest on podparty od dołu. Kolejny stopień układamy z lekkim przesunięciem, w zależności od tego, jak mają ostatecznie wyglądać lewitujące schody. Powtarzamy tę czynność aż do uzyskania pożądanego efektu. Oczywiście nie należy przesadzać z liczbą stopni, gdyż w ten sposób można ułożyć ich co najwyżej kilka. Jeśli ma ich być więcej, wskazane jest odpowiednie wzmocnienie podłoża i całej konstrukcji. Wszystko tak naprawdę zależy od złożoności projektu.
Doskonałe do każdej kompozycji
Skoro już mówimy o projektowaniu schodów w otoczeniu domu, to bezwzględnie należy pamiętać, żeby komponowały się one z resztą aranżacji. O ile stopnie Magna ze względu na uniwersalną i ponadczasową szarość nerino, gładką fakturę i betonowy wygląd, pasują idealnie przede wszystkim do projektów nowoczesnych, w stylu japońskim czy skandynawskim, o tyle Grando mają szersze zastosowanie. Są one dostępne w dwóch fakturach – gładkiej i łamanej imitującej kamień, przez co świetnie sprawdzą się w projektach nowoczesnych, klasycznych oraz śródziemnomorskich czy rustykalnych. W fakturze gładkiej występuje w pięciu kolorach: nerino, szarym, grafitowym, ciepłym latte i energetycznym odcieniu brązu hawaii. W fakturze łamanej występują te same kolory, z wyjątkiem szarego. Stopnie Grando sprawdzą się w wielu kompozycjach – do nowoczesnych aranżacji idealnie będą pasowały stopnie w odcieniach szarości o gładkiej lub łamanej fakturze. W stylu klasycznym sprawdzą się gładkie beże, natomiast w rustykalnym i śródziemnomorskim – kolor hawaii w obydwóch fakturach.
Jak nietrudno zauważyć, gotowe betonowe stopnie to szybki sposób na budowę stylowych i eleganckich schodów w otoczeniu naszego domu. Warto z niego skorzystać, bo gwarantuje on, że schody na taras czy do drzwi domu w strefie wejściowej będą prezentowały się rewelacyjnie przez wiele długich lat.
Polbruk S.A.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS