Wymiana butli gazowej jest niezbędna w celu zapewnienia ciągłości pracy na wózkach widłowych gazowych. Stanowią one jedną z dwóch podkategorii pojazdów spalinowych. Drugi typ – czyli widlaki o napędzie Diesel są tankowane, podobnie jak samochody osobowe. Nie mniej, przedsiębiorcy często wybierają wózki gazowe ze względu na ich wyjątkowo niskie koszty eksploatacji.
W niniejszym artykule postaramy się kompleksowo odpowiedzieć na pytanie: jak szybko i bezpiecznie wymienić butlę gazową w wózku widłowym? Wiedza to, może stanowić krótką “przypominajkę” i powtórzenie informacji, przedstawionych wcześniej na kursie na wózki widłowe.
Należy bowiem pamiętać, iż wymiany butli gazowej w wózku widłowym może podejmować się jedynie uprawniony pracownik, który:
- zakończył z pozytywnym wynikiem kurs na wózki widłowe;
- zdał państwowy egzamin UDT;
- a także został dodatkowo przeszkolony z zakresu wykonywania wymiany butli gazowej w ramach szkolenia na wózki widłowe.
Skąd wiadomo, że należy wymienić butlę gazową?
W celu zapewnienia optymalnych kosztów obsługi i eksploatacji, warto zadbać o to, aby butle z gazem wykorzystywane w wózkach widłowych spalinowych (czyli takich jak tutaj) były z jak największej mierze (a optymalnie w całości) zużywane.
Jak zatem rozpoznać, że butla gazowa wymaga już wymiany?
Pierwszym symptomem zwiastującym konieczność wymiany butli gazowej na nową może być nierówna, przerywana praca silnika wózka widłowego. Jeśli gazu w butli jest mało, prawdopodobne jest nawet gaśnięcie silnika pojazdu, co nie jest zbyt wygodne w trakcie pracy i z pewnością zostanie zauważone przez każdego operatora.
Nie mniej, najbardziej pewnym i oczywistym sygnałem, iż czas wymienić butlę w wózku widłowym jest po prostu… uruchomienie się kontrolki, która wskazuje na małą ilość gazu.
Jak przygotować się do wymiany butli w wózku gazowym?
Przed przystąpieniem do wymiany butli w wózku widłowym należy najpierw upewnić się, że dotychczas zamontowana butla jest pusta lub pozbyć się z niej resztek gazu. Jak to zrobić? Wózek widłowy należy zatrzymać w bezpiecznym, wyznaczonym do tego miejscu, poczekać aż wypali się reszta gazu pozostałego w instalacji. Gdy to nastąpi – wózek zgaśnie samoistnie. Wtedy zaciągnij hamulec postojowy oraz koniecznie zakręć zawór butli.
Wózek jest już przygotowany do wymiany butli gazowej. Teraz czas na przygotowanie nowej butli z gazem.
Jaka butla gazowa do wózka widłowego?
Warto wiedzieć, iż, mimo podobieństw, nie wszystkie butle gazowe dostępne na rynku są takie same. Butle przeznaczone do domowego użytku oraz butle do wózków widłowych nie mogą być wykorzystywane zamiennie!
Butle do wózków widłowych posiadają w swoim wnętrzu specjalną rurkę (syfon), która umożliwia maksymalne wykorzystanie gazu, ponadto zwykle wyposażone są w specjalne filtry a także zawory do usuwania oleju.
Gaz umieszczony w butli gazowej stanowi mieszankę propanu i butanu w płynnej postaci.
W wózkach widłowych mogą być montowane tylko i wyłącznie specjalnie przeznaczone do tego butle gazowe, zgodne z europejskimi normami.
Co sprawdzić w butli gazowej przed przystąpieniem do jej wymiany?
Zanim nowa butla zostanie zamontowana, należy koniecznie sprawdzić jej stan techniczny – czy nie posiada uszkodzeń – pęknięć, wgnieceń itd. Równie ważne są oznaczenia widoczne na jej powierzchni:
- tabliczkę fabryczną;
- określoną pojemność butli;
- termin badania;
- informację graficzną lub pisemną dot. montażu.
A jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat wymogów dotyczących butli gazowych, przejdź do artykułu, który znajdziesz tutaj.
Jak wymienić butlę w wózku widłowym?
Poniżej przedstawiamy krótki instruktaż wymiany butli gazowej w wózku widłowym. Przed rozpoczęciem przypominamy:
- Butlę w wózku widłowym mogą wymieniać tylko i wyłącznie pracownicy, którzy ukończyli kurs z tego zakresu! Jeśli nie masz tego typu szkolenia, skorzystaj z pomocy serwisu wózków widłowych (znajdziesz je np. tu lub tutaj).
- Butle gazowe muszą być wymieniane w bezpiecznym, specjalnie do tego wyznaczonym miejscu. Ważne, aby znajdowało się ono zdala od źródeł otwartego ognia i było dobrze wentylowane.
Gdy już wszystko jasne, a wózek widłowy znajduje się w stosownym miejscu, możesz przystąpić do wymiany butli.
1. Na początek załóż rękawice ochronne.
2. Usuń zużytą butlę poprzez odłączenie zaworów i odpięcie zatrzasków mocujących butlę z osłoną.
3. Wyciągnij ostrożnie butlę z uchwytów.
4. Zakręć zaślepki na zawór.
5. Pustą butlę odłóż na bok (a po zakończeniu wymiany – dostarcz w miejsce przeznaczone na puste butle gazowe na terenie zakładu pracy).
6. Odkręć zaślepkę nowej butli, sprawdzając jednocześnie stan uszczelki na wyjściu z zaworu a także gwint na zaworze.
7. Umieść nową butlę gazową w uchwycie.
8. Zabezpiecz butlę zatrzaskami.
9. Dokręć nakrętkę na przewodzie elastycznym do zaworu butli.
10. Odkręcaj powoli zawór w butli. Jeśli instalacja jest szczelna – właśnie zakończyłeś wymianę butli gazowej w wózku widłowym.
Po wymianie butli gazowej w wózku, urządzenie ponownie jest gotowe do obsługi ładunków. Należy pamiętać, iż wózki z napędem gazowym powinny być używane wyłącznie na terenach otwartych lub w pół zamkniętych, dobrze wentylowanych pomieszczeniach – co ma związek z emitowanymi przez nie spalinami.
Jednocześnie, warto pamiętać o suchym i bezpiecznym miejscu przeznaczonym na przechowywanie wózków, w czasie wolnym od pracy, a także zaciemnione i suche miejsce, które może służyć do składowania butli z gazem.
Podsumowanie
W powyższym artykule zaprezentowano krótką, ale kompleksową instrukcję wymiany butli gazowej w wózku widłowym. Mamy nadzieję, że przekazane przez nas wskazówki będą stanowiły ułatwienie i “ściągę”, jak bezpiecznie i szybko poradzić sobie z montażem nowej butli.
O wymianach butli gazowych możecie poczytać także w tekście “Wymiana butli gazowej w wózku widłowym – krok po kroku”, dostępnym tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS