Jeszcze stosunkowo niedawno temu rekordy popularności i liczebności padały łupem publikacji podpowiadających sposoby badania wiarygodności firm deweloperskich przez ich potencjalnych klientów. Na zadany w Google temat “jak sprawdzić dewelopera” znajdziemy, bagatela, blisko 18 milionów wyników. Jak widać w sieci nagromadziło się z czasem sporo, by nie powiedzieć nieskończenie wiele rozmaitej maści “poradników”. Ba, tego typu szczegółowe informatory wciąż pojawiają się w mediach, tak jakby kupno mieszkania na rynku pierwotnym na chwilę obecną było porównywalną czynnością do chodzenia po kruchym lodzie. Tymczasem jak się wydaje, to już raczej nie te czasy.
Marginalne ryzyko rynku pierwotnego
Krajowy rynek mieszkaniowy, zwłaszcza w swym pierwotnym segmencie, w przeciągu ostatniej dekady dokonał olbrzymiego postępu, by nie powiedzieć skoku cywilizacyjnego w wielu aspektach. Jednym z najważniejszych jest coraz większe bezpieczeństwo nabywców mieszkań z pierwszej ręki, którzy w przeszłości dość regularnie padali ofiarą nieuczciwych czy niesolidnych firm deweloperskich. Pod tym względem w ostatnich latach nastąpiła radykalna poprawa sytuacji.
Głównym czynnikiem w sposób radykalnie redukującym ryzyko zakupów mieszkań na wczesnych etapach budowy, od blisko dekady jest ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, zwana ustawą deweloperską.
Od momentu jej wejścia w życie przypadki bankructw deweloperów należą do absolutnej rzadkości w przypadku inwestycji objętych wprowadzonymi regulacjami. Ustawa deweloperska daje dziś nabywcom mieszkań z rynku pierwotnego maksymalne zabezpieczenie, choć trzeba pamiętać, że na pewno nie stuprocentowe. Tymczasem rynek czeka na wprowadzenie życie zapisów nowelizacji ustawy deweloperskiej, wprowadzającej instytucję Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, wskutek czego marginalne obecnie ryzyko rynku pierwotnego już wkrótce powinno zostać zredukowane do zera.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS