Jak sprawdzić stan opon zimowych? To pytanie o tyle zasadnicze, że wielkimi krokami zbliża się okres sezonowej wymiany ogumienia.
Sprawdź stan opon zimowych przed montażem. To ważne!
Październik to moment, w którym kierowcy coraz mocniej zbliżają się do terminu wymiany opon na zimowe. Zanim jednak kierujący pojawi się w zakładzie wulkanizacyjnym i zanim wjedzie pojazdem do warsztatu, powinien sprawdzić stan opon zimowych. To kluczowe, bo może się okazać, że ogumienie jest zużyte lub ujawniły się w nim inne wady. Wady, które wykluczają dalszą eksploatację.
Zobacz również: Kiedy zmienić opony na zimowe 2022?
Jak sprawdzić stan opon zimowych?
Jak sprawdzić stan opon zimowych? W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się bieżnikowi. I podstawowym testem jest sprawdzenie jego wysokości. Kierowca do celu wykonania pomiaru może kupić miernik w sklepie motoryzacyjnym. Ten kosztuje od jakiś 10 do kilkunastu złotych. Podczas badania powinien on wskazywać na wartość wynoszącą jakieś 3 do 4 mm. To zdaniem producentów ogumienia minimalna wartość, przy której można eksploatować ogumienie zimą. Ewentualnie do kontroli wysokości klocków opony kierujący może użyć monety dwuzłotowej. W bieżniku powinna się schować jej obwódka.
Jaką wysokość bieżnika wymaga prawo? Co najmniej 1,6 mm. Poniżej tej wartości auto nie przejdzie przeglądu, ewentualnie kierowca straci dowód rejestracyjny w czasie kontroli drogowej.
Jak sprawdzić stan opon zimowych, czyli obejrzyj bieżnik
W tym punkcie jeszcze dwie wskazówki:
- pomiary wysokości bieżnika należy powtórzyć w kilku punktach na każdej z opon. Odczyty mogą się różnić. Mogą pojawić się punkty z bardziej startym bieżnikiem.
- mierząc wysokość bieżnika należy obejrzeć również jego stan. Warto zwrócić uwagę na sposób ścierania poszczególnych klocków czy obecność chociażby ząbkowania.
Zobacz również: Ząbkowanie opon
Trzy rzeczy. Tak sprawdź stan opon zimowych
Jak sprawdzić stan opon zimowych? Jest jeszcze kilka elementów, o których kierujący musi pamiętać oceniając stan ogumienia. Mowa o:
- obecności pęknięć lub mechanicznych uszkodzeń w okolicy ściany bocznej czy bieżnika.
- sprawdzeniu czy na ścianie bocznej nie widać punktów, które po napompowaniu mogą zmienić się w guza. Guz zawsze dyskwalifikuje oponę z dalszej eksploatacji! Tyle że niestety guzy ujawniają się dopiero po przekładce i napompowaniu opony.
- skontrolowaniu daty produkcji zapisanej w kodzie DOT. Przyjmuje się, że opony w tym zimowe nie powinny być eksploatowane dłużej niż 10 lat po dacie produkcji (przy czym zachowane muszą być też wskaźniki dotyczące niskiego stopnia zużycia np. bieżnika).
Nie wiesz jak sprawdzić stan opon zimowych? Poproś o pomoc
Zauważenie jakiegokolwiek symptomu mówiącego o wysokim stopniu zużycia opony zimowej, powinno stanowić sygnał mówiący o konieczności jego wymiany na nowe. Opony to trakcja. A trakcja jest szczególnie ważna zimą, czyli w czasie, w którym na drogach zalega nie tylko woda, ale także śnieg czy nawet lód. Na tym jednak nie koniec. Bo może się okazać, że kierowca z uwagi na niski poziom wiedzy motoryzacyjnej nie wie jak sprawdzić stan opon zimowych. Co wtedy? Zawsze może poprosić o pomoc wulkanizatora lub zaufanego mechanika.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Kodeks kierowcy. Zmiany 2022. Mandaty. Punkty karne. Znaki drogowe
Tylko teraz
Przejdź do sklepu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS