24 to maksymalna liczba punktów karnych, którą może zgromadzić kierowca, który posiada prawo jazdy dłużej niż rok. “Młodsi” kierowcy mogą mieć ich na swoim nie więcej niż 20, a po przekroczeniu tych liczb prawo jazdy jest zatrzymywane.
Zgodnie z informacjami z Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) w 2020 r. dokładnie 5471 kierowcom zatrzymano prawo jazdy za punkty karne. Nie jest tajemnicą, że kontrola bieżącego stanu konta nie jest łatwa, ale jego stan zawsze możemy sprawdzić online lub w aplikacji mObywatel.
Rząd wystosował komunikat, w którym przypomniał, jak łatwiej kontrolować swoje punkty karne. Zebraliśmy dla was te informacje i poniżej omówimy, jak sprawdzić punkty karne online oraz w aplikacji mObywatel.
Na początku warto przypomnieć, że niezależnie od tego, w jaki sposób chcecie sprawdzić stan swoich punktów karnych, to konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego (PZ). Jeśli jeszcze go nie macie, to tutaj wyjaśniamy, jak go założyć.
Jeśli mamy Profil Zaufany, to punkty karne możemy sprawdzić online, logując się na stronę Gov.pl. W tym celu:
- Wchodzimy na stronę Gov.pl;
- następnie wchodzimy w sekcję Usługi dla obywatela (menu po lewej stronie);
- wybieramy Kierowcy i pojazdy, a tam e-usługę Sprawdź swoje punkty karne;
- klikamy przycisk Sprawdź swoje punkty karne i logujemy się z pomocą PZ;
- stan punktów karnych wyświetli się od razu po zalogowaniu.
Nie każdy może pamiętać, że stan punktów karnych można sprawdzić również w aplikacji mObywatel. Usługa ta dostępna jest od 4 grudnia 2020 roku, kiedy w aplikacji pojawiło się również mPrawo Jazdy.
By sprawdzić punkty karne, oczywiście najpierw trzeba aktywować mTożsamość i mPrawo Jazdy. Później punkty karne wyświetlane są automatycznie wraz z datą ich wygaśnięcia, a stan aktualizuje się raz na dobę (codziennie ok. 6:00).
Aplikację mObywatel możecie pobrać bezpłatnie z naszego katalogu oprogramowania. Dostępna jest w wersji na urządzenia z Androidem i iOS-em.
- gdy minie rok od dnia popełnienia naruszenia (naruszenie się przedawni);
- po ukończeniu szkolenia, które pozwala zmniejszyć liczbę punktów karnych – takie szkolenia organizują Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD) i można w nim uczestniczyć nie częściej niż raz na 6 miesięcy; po ukończeniu szkolenia, kasowane jest 6 najstarszych punktów.
– Tylko w styczniu i lutym tego roku polscy kierowcy sprawdzili przez internet liczbę swoich punktów karnych niemal 1,5 miliona razy. To prawie 12 razy więcej niż rok temu w tym samym czasie – powiedział minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Dzięki udostępnieniu licznika w aplikacji mObywatel popularność tej e-usługi znacznie wzrosła – dodaje.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS