Unijny system VIES (VAT Information and Exchange System) pozwala sprawdzić, czy dana firma jest zarejestrowana jako prowadząca handel w obrębie Unii Europejskiej. Jak zweryfikować numer VAT UE?
Czym jest system VIES?
VIES (VAT Information and Exchange System) to system informatyczny umożliwiający weryfikację podatników VAT podmiotów gospodarczych, zarejestrowanych jako dokonujących transakcji wewnątrzwspólnotowych.
Aby sprawdzić kontrahenta w systemie VIES, należy podać państwo członkowskie Unii Europejskiej, z którego pochodzi przedsiębiorca oraz jego numer VAT UE.
Jak zweryfikować numer VAT?
VIES to wyszukiwarka (a nie baza danych) Komisji Europejskiej. Informacje są pozyskiwane z krajowych baz danych VAT, gdy wyszukiwanie jest prowadzone za pomocą narzędzia VIES.
Sprawdź numer VAT w systemie VIES
Wyniki wyszukiwania wyświetlają się na dwa sposoby: informacja o VAT UE istnieje (numer aktywny) lub nie istnieje (numer nieaktywny).
Odpowiedź prawidłowa
Jeśli uzyskana zostanie odpowiedź prawidłowa, narzędzie VIES wyświetli informację o VAT UE.
Odpowiedź nieprawidłowa
Jeżeli system generuje nieważny status, oznacza to, że numer identyfikacyjny VAT, który próbujesz zatwierdzić, nie jest zarejestrowany w odpowiedniej krajowej bazie danych. Wynika to z jednego z poniższych czynników:
- numer VAT nie istnieje
- numer VAT nie został aktywowany na potrzeby transakcji wewnątrzunijnych
- rejestracja nie została jeszcze zakończona (niektóre kraje UE wymagają osobnej rejestracji transakcji wewnątrzunijnych).
Zmiany te nie zawsze są widoczne bezpośrednio w krajowych bazach danych i w związku z tym nie ma ich w systemie VIES. W pilnych sprawach najlepiej skontaktować się z lokalną administracją podatkową w swoim kraju.
Narzędzie VIES dostępne jest w 23 językach Unii Europejskiej.
Co zrobić, jeżeli istniejący numer VAT nie jest zweryfikowany?
Jeżeli Twój klient twierdzi, że zarejestrował się do celów podatku VAT, ale nie potwierdza tego weryfikacja online za pomocą VIES, możesz zażądać weryfikacji w urzędzie skarbowym jego kraju. Możliwe, że Twój klient będzie musiał dokonać dodatkowej rejestracji jako podatnik VAT na potrzeby transakcji transgranicznych w obrębie UE. Procedura ta wygląda w każdym kraju inaczej.
Zobacz również:
Uzyskanie dodatkowych informacji
Jeśli w VIES nie możesz znaleźć odpowiednich informacji, powinieneś zwrócić się o nie do krajowych organów administracji. Następnie powinieneś być w stanie uzyskać potwierdzenie o tym:
- czy numer VAT jest ważny, czy też nie jest
- czy numer VAT jest powiązany z jakąś nazwą i adresem.
Z krajowymi organami administracji można skontaktować się na różne sposoby. W niektórych krajach UE istnieją systemy online, a w innych trzeba skorzystać z telefonu, poczty elektronicznej lub faksu.
Internetowe systemy sprawdzania numerów VAT
Ze względu na ochronę danych osobowych organy krajowe nie ujawniają nazwy ani adresu powiązanych z danym numerem VAT. Mogą one jedynie potwierdzić, że pewna nazwa i adres są powiązane z konkretnym numerem VAT lub nie.
Dane niedostępne w VIES
Zdarza się, że narzędzie VIES jest niedostępne ze względu na konieczność konserwacji krajowych baz danych. Komisja we współpracy z państwami członkowskimi stara się zapewnić, aby czas, w którym połączenie z krajową bazą danych nie jest możliwe, był ograniczony do minimum. Jeżeli otrzymasz tego rodzaju komunikat o błędzie, powinieneś spróbować ponownie po kilku minutach lub godzinach.
Możliwe nieścisłości w VIES
Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość informacji uzyskanych za pośrednictwem internetowego narzędzia VIES ze względu na to, że informacje pochodzą z krajowych baz danych, nad którymi Komisja nie ma kontroli. Komisja Europejska nie może sprawdzać, poprawiać, uzupełniać ani usuwać krajowych numerów VAT.
Informacje dodatkowe
Należy zachować dowód tej weryfikacji na wypadek kontroli podatkowej.
Więcej informacji można znaleźć w najczęściej zadawanych pytaniach na stronie systemu VIES.
Klauzula o wyłączeniu odpowiedzialności w odniesieniu do weryfikacji numerów identyfikacyjnych VAT w systemie VIES
Źródło: strona internetowa Unii Europejskie
Polecamy: Komplet Nowy JPK_VAT + 2 ebooki
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS