Nowy rok, nowe obowiązki. Od stycznia sektor finansów publicznych, w tym samorządy, staną przed kolosalnym wyzwaniem, jakim będzie sprawne wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Zapobiegliwi już dziś podpisują umowy.
– Mimo że obowiązek wprowadzenia PPK obejmie pracodawców sektora publicznego dopiero w przyszłym roku, PZU ma już wśród nich pierwszych klientów – zdradza Marcin Żółtek. Dlaczego się spieszą? Ze względu na nowe przepisy.
Albo teraz, albo przetarg
1 stycznia wejdzie w życie nowa, przyjęta jeszcze we wrześniu ustawa Prawo zamówień publicznych. Dla jednostek samorządu terytorialnego oznacza nowe obowiązki. To przede wszystkim konieczność organizowania przetargów. Dotyczy również zawierania umów o zarządzenie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi w przypadku zamówień, których wartość przekracza progi unijne.
Samorządy będą więc zmuszone podjąć podwójny wysiłek – związany z przetargiem i wprowadzeniem Planów. Jak go uniknąć? Rozwiązaniem jest wybór dostawcy PPK i podpisanie z nim umowy jeszcze przed nowym rokiem, która w życie wejdzie jednak od stycznia. Kluczem jest postawienie na instytucję zarządzającą Planami, która cieszy się niekwestionowaną wiarygodnością.
Tym wiceprezes Żółtek wyjaśnia powody, dla których pracodawcy sektora finansów publicznych już teraz podpisują umowy o zarządzanie PPK właśnie z PZU: – Renoma PZU, nasza wiarygodność i doświadczenie, jest dla klientów gwarancją, że dokonują właściwego wyboru. Należymy do firm o najdłuższym na rynku doświadczeniu w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi. Zarządzamy też prawie połową rynku Pracowniczych Programów Emerytalnych w Polsce – mówi.
Lider rynku
PZU stał się w krótkim czasie liderem na rynku Pracowniczych Planów Kapitałowych. Według własnych szacunków nawet jedna trzecia podmiotów, które podpisały dotąd umowy o zarządzenie PPK, zawarła je właśnie z PZU. Firmie zaufali tacy giganci, jak Orlen, Grupa Energa, PKP i PKP Intercity, Coca-Cola, producent mebli Kler, Orbis, Polskie Radio i Telewizja Polska, Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol, Wittchen czy Vistula.
– Zarządzane przez nas fundusze PPK zgromadziły już ponad ćwierć miliarda złotych aktywów. To nasz osobisty sukces i sukces rządowej reformy polegającej na wprowadzeniu Planów – podkreśla wiceprezes TFI PZU.
Spektakularne wyniki tłumaczy przyjętą przez PZU filozofią. Jest nią wspieranie programu budowania oszczędności Polaków, a nie koncentracja na szybkich zyskach. – Dlatego w pierwszym roku od startu Planów PZU zrezygnował z pobierania opłat za zarządzenie PPK. Dlatego oferuje pracodawcom wszechstronną pomoc przy wdrażaniu Planów. Dlatego edukuje w tej dziedzinie pracowników – mówi Marcin Żółtek.
Zachęca, by wybierając instytucję zarządzającą PPK, stawiać na pewnych i zaufanych partnerów. Co to oznacza?
Funkcjonalność i wygoda
Dla pracodawców pewny i zaufany partner to taki, który dysponując … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS