Blizny są naturalną pozostałością po różnorodnych uszkodzeniach skóry. Całkowite ich usunięcie w wielu przypadkach nie jest możliwe, ale istnieje wiele sprawdzonych sposobów na to, jak zredukować ich widoczność i poprawić wygląd skóry.
Jak domowymi sposobami pozbyć się blizn?
Jeśli interesują Cię domowe sposoby na to, jak pozbyć się blizn, z pewnością musisz wygospodarować dużą ilość czasu i cierpliwości. Większość preparatów do stosowania w domowym zaciszu przynosi rezultaty po długim i regularnym okresie stosowania.
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów z silikonem, witaminą E, kwasem hialuronowym lub wyciągiem z cebuli, które pomagają spłycić blizny, rozjaśnić je i wygładzić. Są one skuteczne w przypadku blizn o niewielkiej powierzchni i stosunkowo płytkich.
Do stosowania takich preparatów warto również włączyć regularne masowanie blizn. Pobudza ono krążenie krwi i sprzyja regeneracji skóry. Można to robić palcami lub specjalnymi narzędziami do masażu.
Na blizny można stosować okłady z aloesu, miodu, oleju z oliwek lub octu jabłkowego, które mają właściwości przeciwzapalne i regenerujące. Dodatkowo preparaty te zwiększają elastyczność skóry, przez co mogą pomagać w redukowaniu widoczności blizny i niwelowaniu dyskomfortu wynikającego z napięcia skóry w konkretnym miejscu. Przyda się również dobrej jakości peeling do ciała pobudzający tkanki do produkcji włókien kolagenowych i odnowy.
Należy pamiętać, że blizny są bardziej wrażliwe na słońce niż zdrowa skóra, dlatego bezwzględnie należy je chronić kremem z filtrem SPF 50+.
Profesjonalne metody usuwania blizn: które z nich warto zastosować?
Leczenie blizn domowymi sposobami nie zawsze okaże się skuteczne. Jeśli wybrane preparaty nie przynoszą oczekiwanych rezultatów lub po prostu chcemy szybciej cieszyć się gładką skórą, warto zdecydować się na wizytę u profesjonalisty.
Laseroterapia to jedna z najskuteczniejszych metod usuwania blizn. Różne rodzaje laserów mogą spłycić blizny, rozjaśnić je, wygładzić i poprawić ich elastyczność. Kolejnym często wybieranym sposobem redukcji blizn jest dermabrazja. To mechaniczne złuszczanie naskórka, które usuwa wierzchnią warstwę blizny. Zabieg ten może być stosowany w przypadku blizn potrądzikowych i innych płytkich blizn. Profesjonalne peelingi chemiczne usuwają martwy naskórek i stymulują produkcję kolagenu, co może spłycić blizny i poprawić ich wygląd.
W przypadku głębokich blizn można zastosować wypełniacze, takie jak kwas hialuronowy, który wypełni ubytki w skórze i wygładzi bliznę.
To, jaką metodę najlepiej wybrać do usunięcia blizny zależy od jej rodzaju, umiejscowienia, rozmiaru i indywidualnych predyspozycji naszego organizmu. W przypadku niektórych chorób nie jest możliwe poddanie się laseroterapii.
Jak zapobiegać powstawaniu blizn?
Niektórym wydarzeniom nie jesteśmy w stanie zapobiec, jednak warto wiedzieć, że odpowiednia pielęgnacja rany zaraz po jej pojawieniu się ma olbrzymi wpływ na to, jak będzie prezentować się blizna.
Przykładowo, stosowanie opatrunków na oparzenia znacznie przyspiesza gojenie się rany, a także zmniejsza ryzyko powstania mało estetycznej blizny. Po operacjach chirurgicznych zazwyczaj stosuje się specjalne silikonowe opatrunki, które ochraniają miejsce cięcia i znacznie redukują ryzyko występowania zrostów i bliznowców.
W niektórych przypadkach, jak na przykład przy bliźnie po cięciu cesarskim, wskazane jest udanie się do fizjoterapeuty celem mobilizacji blizny i sprawdzenia, w jaki sposób masażami i odpowiednimi ćwiczeniami można poprawić wygląd skóry w miejscu operacji.
Reasumując, bliznom można zapobiegać w pewnym stopniu, odpowiednio dbając o ranę. Jeśli już jednak mamy do czynienia ze starszymi bliznami, możemy stosować szereg różnorodnych preparatów kosmetycznych lub poddać się zabiegowi w specjalistycznym gabinecie kosmetologicznym lub dermatologicznym. Widoczność większości blizn może być znacznie zredukowana z pomocą odpowiednio dobranych metod.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS