Zapewnienie ciepła w domu to jeden z kluczowych standardów. Bez tego nie da się zbudować komfortowych warunków mieszkalnych w naszym klimacie, w którym jesień i zima potrafią być naprawdę bardzo chłodne. Aby stworzyć idealną przestrzeń do życia, trzeba zatem zadbać o odpowiednie zaplanowanie wnętrz oraz zastosowanie skutecznych urządzeń. Co może się przydać do ogrzania domu? Jak zmniejszyć wydatki i zwiększyć wydajność domowego ogrzewania? O tym napiszemy w dalszej części artykułu.
Termoizolacja domu – kilka słów o dociepleniu budynku
Co to znaczy, że dom jest dobrze ocieplony? W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to stworzenie takich warunków, by współczynnik przenikania ciepła był niższy niż ustalone w przepisach 0,2. Dzięki temu znacząco ogranicza się straty ciepła oraz zwiększa wydajność domowej instalacji grzewczej. Na czym trzeba się skupić? Niezbędne jest ocieplenie ścian, podłóg na parterze oraz dachu na poddaszu. Koniecznie należy również zadbać o szczelność okien, drzwi i innych otworów.
Czym ociepla się budynki? Do najpopularniejszych materiałów zalicza się:
- styropian,
- wełna mineralna,
- polistyren ekstrudowany,
- pianki polietylenowe lub poliuretanowe.
Standardowa grubość warstwy ocieplającej wynosi zazwyczaj od 20 do 25 cm – w zależności od budynku i zastosowanego materiału. Taka warstwa pozwala uzyskać dobry współczynnik i ograniczyć do minimum straty ciepła.
Skuteczne rozwiązania grzewcze dla domu – ogrzewanie centralne czy podłogowe?
W domowych wnętrzach trzeba zastosować odpowiednie urządzenia grzewcze. Zazwyczaj są to kompleksowe instalacje, które dostarczają ciepło do wszystkich pomieszczeń. W budownictwie jednorodzinnym najchętniej stawia się na centralne ogrzewanie z kotłem lub pompą ciepła oraz systemem grzejników, zlokalizowanych w różnych pomieszczeniach. Czasami zamiast niego lub łącznie z takim rozwiązaniem stosuje się ogrzewanie podłogowe. Bywa ono podłączone również do pompy ciepła. Inną opcją jest wykorzystanie przewodów lub maty grzewczej, ułożonej pod właściwą posadzką. Takie produkty oferuje m.in. Econovli. Zapewnia to komfort ciepłej podłogi, optymalny rozkład temperatury we wnętrzu, a przy tym instalacja nie zajmuje cennego miejsca. Takie ogrzewanie idealnie sprawdza się zwłaszcza w sypialniach lub łazienkach.
Dodatkowe źródła ciepła – dlaczego warto je mieć w domowych wnętrzach?
Oprócz podstawowych urządzeń grzewczych i rozbudowanych systemów zdarza się, że w domach wprowadza się także grzejniki przenośne. Do najchętniej wybieranych zaliczają się choćby modele elektryczne:
- promienniki,
- termowentylatory,
- grzejniki olejowe.
Kiedy bywają przydatne? To idealna opcja w okresie przejściowym, jeśli chce się podnieść nieco temperaturę w domu – gdy nie opłaca się jeszcze uruchamiać centralnej instalacji. Korzysta się z nich także w pomieszczeniach, w których nie ma dostępu do głównej instalacji (okazjonalnie używane strychy, garaże, pomieszczenia gospodarcze) lub jeśli jest ona niewystarczająco wydajna bądź tymczasowo uszkodzona. W razie awarii dodatkowe źródło ciepła potrafi być naprawdę bardzo przydatne. Małe grzejniki przenośne da się łatwo transportować z miejsca na miejsce, by zagrzać konkretną przestrzeń, w której aktualnie przebywamy.
Jak jeszcze da się poprawić warunki w domowych wnętrzach? Wiele osób decyduje się na montaż kominka. Nie tylko buduje przytulność i klimat w pomieszczeniu, ale również jest skutecznym źródłem ciepła. A jeśli wybierze się model połączony z systemem DGP lub wkład z płaszczem wodnym, można rozdystrybuować ciepło w całym domu, obniżając przy tym wysokość rachunków za ogrzewanie.
Wydajny i energooszczędny system grzewczy – ciepło w domowych pomieszczeniach
Jak zapewnić ciepło w domu? Trzeba zadbać o dobór odpowiednich źródeł ciepła, w tym rozwiązań systemowych oraz produktów mobilnych. Dodatkowo warto zatroszczyć się o dobrej jakości termoizolację całego budynku. Dzięki temu zyskuje się ciepło i komfort mieszkańców, a przy tym zmniejsza się zapotrzebowanie na energię i ogrzewa wnętrza znacznie niższym kosztem.
Artykuł sponsorowany
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS