Celem przemian jest realizacja Agendy 2030 przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz pełne wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu. Ponadto sygnatariusze Porozumienia paryskiego z 2016 r. zadeklarowali, że ich nadrzędnym celem jest wspólne dążenie do wdrożenia Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, opracowanej w Nowym Jorku w 1992 r. określającej założenia międzynarodowej współpracy dotyczącej ograniczenia emisji gazów cieplarnianych odpowiedzialnych za zjawisko globalnego ocieplenia. Powyższe działania mają wspierać tworzenie zielonej gospodarki, czyli niskoemisyjnej, zasobooszczędnej i sprzyjającej włączeniu społecznemu, w której m.in. nastąpi oddzielenie wzrostu gospodarczego od zużycia zasobów naturalnych, przedsiębiorstwa i inwestorzy będą społecznie odpowiedzialni w zakresie ekologii, a konsumpcja będzie zrównoważona.
W efekcie powyższych inicjatyw, Unia Europejska wprowadziła unikatowy formalnoprawny zestaw regulacji mających na celu zharmonizowanie przepisów w państwach członkowskich dążących do osiągnięcia zrównoważoności, w ramach którego można wskazać m.in. tzw. Taksonomię, czyli rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, CSRD (dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2022/2464 zmieniająca dyrektywę 2013/34/UE, dyrektywę 2004/109/WE, dyrektywę 2006/43/WE oraz rozporządzenie (UE) nr 537/2014 w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju) czy Europejski Zielony Ład wraz z Fit for 55. Warto zauważyć, że przepisów dotyczących Europejskiego prawa klimatycznego jest wiele i jednocześnie są rozproszone w rożnych aktach prawnych. Przedsiębiorcy stoją przed niełatwym wyzwaniem zrozumienia oraz wdrożenia przepisów do codziennego funkcjonowania biznesu. Generuje to potrzebę zatrudnienia specjalistów posiadających znakomitą znajomość realiów danej branży, płynnie poruszających się po regulacjach unijnych, jednocześnie wykazujących podeście analityczne, bowiem w wielu przypadkach wymagana jest – oprócz wiedzy merytorycznej – również umiejętność odpowiedniego reagowania na wyniki raportowania i wdrożenie rozwiązań pozwalających na transformację przedsiębiorstwa w zrównoważone środowiskowo.
ESG a europejski biznes – raportowanie i co dalej?
ESG, czyli akronim słów Environmental (środowiskowy), Social (społeczny) oraz Governance (dotyczący ładu zarządczego), to podejście do inwestowania, które wywodzi się z przeświadczenia, że przedsiębiorstwo powinno zarówno dbać o zabezpieczenie interesów akcjonariuszy oraz wypełniać zobowiązania wobec interesariuszy. Pozwala zrozumieć, w jaki sposób organizacja zarządza ryzykami i możliwościami związanymi ze środowiskiem, kwestiami społecznymi oraz ładem korporacyjnym. W oparciu o czynniki ESG tworzone są ratingi i oceny pozafinansowe przedsiębiorstw, państw czy organizacji.
Zgodnie z dyrektywą CSRD, której implementacja do porządków prawnych państw członkowskich UE ma nastąpić do połowy 2024 r., obowiązek raportowania kwestii ESG i związanych ze zrównoważonym rozwojem obejmie od 2025 r. liczne grono podmiotów:
- od 2025 r. – spółki raportujące obecnie zgodnie z NFRD,
- od 2026 r. – duże przedsiębiorstwa spełniające dwa z trzech kryteriów – zatrudniające powyżej 250 pracowników, wykazujące sumę bilansową powyżej 20 mln euro lub roczne przychody powyżej 40 mln euro,
- od 2027 r. – małe i średnie spółki notowane na rynku regulowanym spełniające co najmniej jedno z trzech kryteriów – min. 10 pracowników, suma bilansowa min. 350 tys. euro lub roczne przychody min. 700 tys. euro,
- od 2029 r. – przedsiębiorstwa spoza UE realizujące na terenie UE roczne przychody powyżej 150 mln euro posiadające na terenie UE jednostkę zależną lub oddział.
Warto zauważyć, że w powyżej wskazanych latach przedsiębiorstwa będą zobowiązane do opublikowania raportu za odpowiednio poprzedni rok obrotowy. Ponadto, dane udostępnione w ramach raportowania będą podlegały obowiązkowemu audytowi, a podanie nieprawdziwych danych będzie podlegało odpowiedzialności karnej i finansowej – również dla członków zarządu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS