A A+ A++

Znamy koncepcję przebudowy parku Kusocińskiego. Odpowiedni raport trafił w ręce Zarządu Dróg Zieleni i Transportu. To efekt konsultacji społecznych. Park zostanie podzielony na strefy.

Park Kusocińskiego zostanie podzielony na strefy funkcjonalne. Każda będzie różnić się przeznaczeniem i formami aktywności, które będzie można w nich prowadzić. O tym w dużej mierze zadecydowali sami olsztynianie podczas konsultacji społecznych.

Przeprowadzono takie trzy spotkania – jedno w 2018 roku i dwa w 2019 roku. Ankiety wypełniło 770 osób.

Dowiadujemy się z nich m.in. że najpopularniejszym sposobem na spędzaniu czasu w tym parku są spacery. Na drugim miejscu jest możliwość uprawiania sportu. Najmniej osób tu się opala i wyprowadza psy na spacer.

Mieszkańcy wskazali też, co im w parku przeszkadza. To zbyt słabe oświetlenie, zły stan techniczny nawierzchni oraz infrastruktury, brak wybiegu dla psów.
Z kolei elementy, których brakuje to altany, pergole, leżaki, stoły piknikowe, hamaki, śmietniki i toalety. Osobom aktywnym brakuje tras biegowych i siłowni, ale też toru rolkowego czy pumptrucku.

Mieszkańcy podpowiedzieli też, że warto zainwestować w monitoring i punkt gastronomii. A w kwestii placów zabaw, olsztynianie chcieliby zróżnicować je pod względem wieku dzieci, dodać ogrodzenie placów dla młodszych dzieci oraz wykonać na nich bezpieczną nawierzchnię.

Co do innych zmian, to… skatepark czekają przenosiny. Znajdzie się on w pobliżu hali Startu, a jego powierzchnia zwiększy się do 1500 mkw. W tej strefie znajdzie się też ścianka do tenisa ziemnego.

Sytuacja jest ciekawa, bo obecny skatepark zostanie zlikwidowany ze względu na… hałas. Dlatego w strefie sportowej zaproponowano wcześniej wykonanie nowego betonowego skateparku o powierzchni około 700 mkw zlokalizowanego na obecnej łące i otoczonego zielenią. Ale respondenci uważali, że taka powierzchnia byłaby zbyt mała.

Pozostałe potrzeby zgłoszone na konsultacjach to m.in.: oddzielenie ruchu szybkich rowerów i rolkarzy od pieszych i biegaczy, przyrodnicze place zabaw, mini amfiteatr (prąd), m.in. dwa wybiegi dla psów (małych i dużych), zachowanie alei wierzbowej, różnorodność przyrodnicza, łąka kwietna czy zachowanie pomników.

Będą też elementy powitalne — według koncepcji powstanie specjalna plansza z nazwą parku uzupełniona o informacje o Januszu Kusocińskim i wyciętą w planszy sylwetką biegacza. Raport i koncepcję opracował wykonawca projektu budowlanego — MP Studio Projekt z Olsztyna. Wyłoniono go w przetargu w maju w 2019 r. Na przygotowanie projektu z pozwoleniem na budowę MP Studio Projekt ma czas do maja 2020 r.

Strefy, jakie znajdą się w parku, to:
Strefa A — wejście
Strefa B — przeznaczona do wypoczynku i spożywania posiłków
Strefa C — rekreacyjna z siłownią i hamakami.
Strefa D — wypoczynkowa (z domami dla owadów)
Strefa E — rekreacyjno-wypoczynkowa z placem zabaw dla starszych dzieci.
Strefa F — wypoczynkowo-przyrodnicza, m.in. z łąką kwiatową.
Strefa G — sportowa z torem rolkowym
Strefa H — tam znajdą się wybiegi dla psów
Strefa I — wypoczynkowa (tam znajdzie się skwer)
Strefa J — sportowa ze skateparkiem
Strefa K — rekreacyjna z siłownią
Strefa L — wypoczynkowa, przyrodnicza.
Strefa M — strefa dla kawiarni mobilnych

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzed referendum w Chile ludzie patrzą władzy na ręce
Następny artykułPiłkarze Górnika w kadrze Gambii i Słowenii. A kiedy zabrzanie wrócą do reprezentacji Polski?