A A+ A++

Pewnie nieraz zastanawiałeś się, ile lat ludzkich może mieć twój pies i jak łatwo, ale skutecznie to obliczyć. W poniższym tekście uzyskasz odpowiedź oraz przy okazji dowiesz się parę istotnych informacji związanych z tym tematem.

Głównym powodem, by poznać wiek twojego czworonożnego przyjaciela, jest pewnie uzyskanie odpowiedzi jak skutecznie odpowiadać i reagować na jego potrzeby – dodaje Mariusz Michalski z serwisu zwierzaki.pl

Wiek psa a wiek człowieka

Najczęściej spotykanym mitem dotyczącym porównania wieku psa do wieku człowieka jest przekonanie, że 1 rok życia psa odpowiada 7 latom życia człowieka. Jego źródła należy szukać w prostym matematycznym wyliczeniu. Mianowicie średnia długość życia czworonoga to około 10 – 12 lat, co stanowi 1/7 średniego trwania życia człowieka.

W rzeczywistości jest to bardziej skomplikowane i zależy od kilku elementów. Od czego zależy wiek psa. Nie ma jednej, dokładnej odpowiedzi na ten temat.

Jak obliczyć wiek psa

Jest wiele teorii i sposobów jak przeliczyć lata życia psa na ich ludzki odpowiednik. W tej tematyce warto skorzystać z twierdzenia jednego z autorytetów, a mianowicie prof. dr hab. Kazimierz Ściesiński, jednego z najwybitniejszych polskich kynologów. Zaproponował on uproszczony przelicznik znajdujący się poniżej:

  • 6 miesięcy = 10 lat życia człowieka,
  • 10 miesięcy = 14 lat człowieka,
  • 12 miesięcy = 15 lat człowieka,
  • 18 miesięcy = 20 lat człowieka,
  • 22 miesiące = 22 lata człowieka,
  • 2 lata = 24 lata ludzkie,
  • potem co roku psu dodaje się 4 lata.

Podany przelicznik pozwala jedynie orientacyjnie przeliczyć wiek psa na wiek człowieka, nie bierze on pod uwagę indywidualnych cech osobniczych.

Psie lata a cechy osobnicze.

Obliczenie wieku psa w dużej mierze zależy od jego indywidualnych cech osobniczych. Pod uwagę powinieneś wziąć takie składowe jak jego wielkość, waga, rasa, uwarunkowania genetyczne, otyłość, choroby, sposób żywienia oraz styl życia.

Ciekawą zależnością, jeżeli chodzi o długość życia psa, jest jego wielkość.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Im mniejszy pies, tym ma większe szanse na długie życie.

Chihuahua jest bardzo małym pieskiem, jednak jeżeli chodzi o długość życia, wiedzie prym wśród swoich psich przyjaciół. Ten niewielki, pokojowy piesek w warunkach domowych może dożyć nawet 20 lat. Średnia długość życia dla tej rasy to 15 lat.

Pod względem wielkości Australijski Pies Pasterski plasuje się jako rasa średniej wielkości. Jego długość życia to średnio 14 lat. Jednak w swojej historii rasa ta ma osobniki, które dożywały nawet 29 lat.

W klasyfikacji ras dużych przykładem może być dog niemiecki. Jego średnia długość życia to 8 – 10 lat.

ZOBACZ TEŻ: https://zwierzaki.pl/rasy-psow

Jak oszacować psi wiek?

Jeżeli twój pies jest z tobą od momentu jak był szczeniakiem, to nie masz problemu, by oszacować jego wiek. Co innego, gdy Twój pupil dołączył do Ciebie później, np. adoptowałeś go ze schroniska. W takiej sytuacji wiek psa można określić na podstawie trzech wytycznych, jakimi są:

  • zęby
  • sierść
  • oczy.

Zęby.

Najważniejsza przy szacowaniu wieku psa jest ocena jego uzębienia. To zazwyczaj wskaźnik, który pomaga z największą dokładnością ocenić wiek pupila.

Oto mała pomoc:

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

  • 3-4 tydzień: pojawienie się siekacze,
  • 5-6 tydzień: wyrzynanie kłów,
  • 8-9 tydzień: pies ma już wszystkie zęby mleczne (28 zębów),
  • 3-4 miesiąc: rozpoczęcie ścierania się zębów mlecznych,
  • 5-7 miesiąc: dochodzi do wymiany zębów mlecznych na zęby stałe (42 zęby),
  • 1,5 roku: rozpoczyna się ścieranie jedynek szczęki dolnej (tzw. cęgi),
  • 2,5 roku: rozpoczyna się ścieranie dwójek szczęki dolnej (tzw. średniaki),
  • 3,5 roku: rozpoczyna się ścieranie cęgów szczęki górnej,
  • 4,5 roku: rozpoczyna się ścieranie średniaków szczęki górnej,
  • 5,5 roku: rozpoczyna się ścieranie trójek szczęki dolnej (tzw. okrajki),
  • 6 lat: rozpoczyna się ścieranie okrajek szczęki górnej,
  • 7 lat: rozpoczyna się ścieranie siekaczy,
  • 8 lat: rozpoczyna się ścieranie kłów,
  • 10 lat: wszystkie zęby przybierają owalny kształt i powoli zaczynają wypadać.

Sierść.

Jedną z oznak starzenia się psa, podobnie jak u człowieka, jest pojawianie się w jego sierści siwych włosów. Pierwsze siwe włosy pojawiają się, gdy psiak kończy 4 – 5 rok życia. Zwykle w pierwszej kolejności siwieją włosy w okolicy psiego pyska.

Ich obecność jednak o niczym nie przesądza, gdyż siwe włosy mogą wynikać z cech osobniczych danej rasy. Ponadto bardziej narażone na siwe włosy są psy o czarnym umaszczeniu.

Oczy.

Wygląd oczu również ulega zmianie w trakcie życia psa. Z upływem lat zaczynają być mętne, nieco zamglone. Dodatkowo w miarę upływu lat twój pupil może mieć problemy z widzeniem. Wśród psich seniorów często można spotkać zaćmę lub jaskrę starczą.

Ocena wieku psa oraz jego ludzkiego odpowiednika nie należy do najłatwiejszych. Musisz być dobrym obserwatorem. Przykrym faktem jest jednak to, że raczej będziemy żyć dłużej niż nasi czworonożni przyjaciele, których tak kochamy.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: https://zwierzaki.pl/wiek-psa

Artykuł sponsorowany

Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZłe wieści dla Lecha Poznań. Do strefy spadku ma znacznie bliżej niż do pucharów
Następny artykułNocny pożar w Podsarniu (zdjęcia)