A A+ A++

Zanieczyszczenie światłem staje się coraz bardziej dokuczliwym problemem współczesności. To zjawisko, które dotyka już nie tylko miłośników astronomii z dużych miast. Jest obecne również w małych miejscowościach i odznacza się negatywnym wpływem na życie zwykłych ludzi, zwierząt oraz roślin. Co się dzieje, gdy robi się ciemno?

Szereg procesów geopolitycznych zachodzących we współczesnym świecie potwierdza, że bez wątpienia żyjemy w ciekawych czasach. Kryzys energetyczny w Polsce sprawił, że wiele polskich gmin postanowiło zacisnąć pasa, wprowadzając rozwiązania mające przynieść oszczędności. Wśród nich znajduje się gmina Czarnków, w której każdego dnia od 23:00 do 5:00 gasną lampy uliczne. Stwarza to niezastąpioną okazję do zaobserwowania, jak duży wpływ na lokalne niebo ma zanieczyszczenie światłem.

Czym jest zanieczyszczenie światłem?

Zanieczyszczenie światłem to zjawisko, które bezpardonowo wtargnęło na nieboskłon w miejscach, w których znajdują się sztuczne źródła światła. Jego obecność zdaje się być szczególnie mocno widoczna wewnątrz dużych miast, ale można się z nim spotkać także w mniejszych miejscowościach.

Jest to typ zanieczyszczenia, które zgodnie z licznymi opracowaniami naukowymi ma negatywny wpływ na życie ludzi, zwierząt oraz roślin. Dlaczego zatem jego emisja nie jest w żaden sposób uregulowana prawnie tak, jak w przypadku zanieczyszczenia powietrza? Jednym z wielu powodów takiej sytuacji może być poczucie bezpieczeństwa.

Kiedy zgasną światła

Od początku października na terenie gminy Czarnków regularnie wyłączane jest oświetlenie uliczne. Jak wynika z informacji, które prze … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Zambrowie na wycieczce do Torunia
Następny artykułGALAX GeForce RTX 4090 Hall of Fame – oto jedyny znany układ Ada Lovelace z dwoma złączami zasilania 16-pin