A A+ A++

Fot. PAP – kadr z filmu

We współczesnym świecie zapominamy o znaczeniu aktywności fizycznej w życiu człowieka – tymczasem ma ona niebagatelny wpływ na zdrowie psychofizyczne, warto więc wrócić do korzeni – podkreślają eksperci zaangażowani w tworzenie nowego filmu dokumentalnego „Jak ruchem zmienić umysł”. W produkcji udział wzięli m.in. Maciej Stuhr, Cezary Pazura czy dr Joanna Wojsiat, którzy opowiedzieli o fundamentalnym znaczeniu sportu w codziennym życiu i własnych doświadczeniach.

Na depresję choruje blisko 4 miliony Polek i Polaków. Co 4. Polak miał przynajmniej raz w życiu rozpoznane zaburzenie zdrowia psychicznego. Nadmierne tempo życia oraz ciągły stres uszkadzają psychikę i prowadzą do zaburzeń lękowych. 35 proc. Polaków obawia się o swoje zdrowie psychiczne – to dane rozpoczynające film „Jak ruchem zmienić umysł”, które ukazują skalę aktualnego kryzysu zdrowia psychicznego. Jak podkreślają realizatorzy filmu dokumentalnego – Fundacja Veritas, dr Joanna Wojsiat oraz Mojo Movies, film odkrywa możliwości naszego ciała i umysłu, a także udowadnia, że aktywność fizyczna ma istotny wpływ na ludzką psychikę.

Występujący w filmie Maciej Stuhr, aktor i reżyser, podkreśla, że w jego życiu sport jest bardzo ważny.

„Sport towarzyszył mojemu życiu od wczesnych lat, oczywiście w sposób amatorski. Lubiłem ruch zawsze, lubiłem grać w piłę z chłopakami w szkole, jeździć na rowerze, uwielbiałem wodę i wszystko, co się z wodą wiązało” – mówi Maciej Stuhr.

Sportowym przełomem w jego życiu było rozpoczęcie treningów triatlonowych (aktor promował tę dyscyplinę).

„Dopiero wtedy zrozumiałem sens, wartość i dobroczynność sportu, jego wpływ na moje życie psychiczne i fizyczne. Dziś nie uprawiam go codziennie, ale codziennie za nim tęsknię, jak go nie uprawiam. I staram się to robić jak najczęściej. Czasami jest to niemożliwe z różnych powodów: zdrowotnych czy zbyt napiętego kalendarza” – wyjaśnia Maciej Stuhr.

Doktor Joanna Wojsiat, neurobiolożka, biochemiczka i popularyzatorka nauki zaznacza, że aktywność fizyczna ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia psychofizycznego człowieka. Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych, neurodegeneracyjnych i psychicznych związanych ze zdrowiem metabolicznym. W opinii ekspertki kluczowe przy wyborze aktywności fizycznej jest to, żeby uprawiać dyscyplinę, którą się lubi, i do niczego się nie zmuszać.

„Powinniśmy traktować ruch jako coś, co nas karmi, nagradza, jest fajnym przerywnikiem w ciągu dnia. Nie lubisz chodzić na siłownię, nie chodź. Możesz ćwiczyć z własną masą ciała, możesz też chodzić bardziej dynamicznie. Ruch to jest przywilej” – mówi dr Joanna Wojsiat.

Przestrzega przed nakładaniem na siebie zbyt trudnego planu treningowego, który zamiast pomóc, może zniechęcić do uprawiania ruchu – zwłaszcza na początku przygody ze sportem.

„Nie należy myśleć >>godzinny spacer albo nic<<. Wtedy łatwo znaleźć wymówkę, że brakuje czasu. Na początku może to być dziesięć minut ruchu. Szukajmy aktywności, która sprawia radość” – wskazuje dr Joanna Wojsiat.

Zgodnie z wynikami badania MultiSport Index 2023, 95 proc. aktywnych fizycznie Polaków przyznaje, że ćwiczenia mają pozytywny wpływ na samopoczucie, a 89 proc. jest zdania, że regularnie podejmowana aktywność fizyczna redukuje stres i złe emocje.

„Film >>Jak zmienić ruchem umysł<< to ważny, merytoryczny projekt, który współgra z działaniami i celami, jakie przyświecają markom MultiSport i MultiLife – stąd partnerstwo w ramach filmu było dla nas naturalne. Wierzymy, że aktywność fizyczna to niezbędny składnik dobrostanu” – zaznacza Dorota Szostek, dyrektor marketingu Benefit Systems, twórcy programu MultiSport i MultiLife.

Wskazuje, że w Polsce wciąż co trzeci dorosły Polak nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej, nawet raz w miesiącu. Dlatego, jej zdaniem, niezwykle ważne są merytoryczne projekty, budujące świadomość i zachęcające do podejmowania aktywności fizycznej.

„Mamy ogromną nadzieję, że zarówno głos praktyków, jak i ekspertów, stanie się inspiracją do rozpoczęcia lub utrzymania aktywnego stylu życia” – mówi Dorota Szostek.

Patrycja Witkowska, prezeska Fundacji Veritas, podkreśla, że film „Jak ruchem zmienić umysł” uświadamia widzom, że wszystko, co dotyczy ich ciała, dotyczy również umysłu i wpływa na ich życie.

„Warto tworzyć filmy o tym, jak ważna w naszym życiu jest aktywność fizyczna. Przede wszystkim dlatego, że takie treści są bardzo edukacyjne i pogłębiają naszą świadomość na temat tego, jak dzięki aktywności fizycznej możemy poprawiać zdrowie psychiczne” – mówi Patrycja Witkowska.

Przedstawiciele studia Mojo Movies wyjaśniają, że zrobili film o aktywności fizycznej, ponieważ ten temat jest im bliski.

„Chcieliśmy pokazać innym ten wątek. Uznaliśmy, że jest to ważne, żeby o tym opowiedzieć. Ruch to jest coś, co mamy zawsze przy sobie. Jeżeli jesteśmy sprawni, nie kosztuje nas nic, nie musimy niczego kupować. Wystarczy, że się ruszymy” – tłumaczy Dominik Sobolewski z Mojo Movies.

Film obejrzeć można bezpłatnie na kanale YouTube Fundacji Veritas – https://www.youtube.com/watch?v=AA-3DA5BWBs.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSly Cooper – triumfalny powrót na PlayStation. Nowy przebój w PlayStation Plus
Następny artykułPółki do pokoju gamingowego od Desibox