A A+ A++

Alkoholizm bez dwóch zdań jest chorobą. Co więcej, z alkoholizmem zmaga się coraz więcej Polaków. Jest to uzależnienie, które nie tylko rujnuje życie osoby uzależnionej, ale także całej rodziny. Na dodatek objawy alkoholizmu są bardzo trudne do rozpoznania. Szczególnie w pierwszej fazie uzależnienia. Jak rozpoznać alkoholika? Jak można pomóc osobie uzależnionej? Sprawdźmy to.

Artykuł sponsorowany

(Fot. mat. prasowe)

Co to jest alkoholizm i dlaczego jest chorobą?

Alkohol znajduje się wszędzie wokół nas. Ludzie z reguły piją. Na całe szczęście większość osób pije umiarkowanie i bez problemu są w stanie go alkohol odstawić. Fakt ten się przyczynia do tworzenia klimatu naprawdę sprzyjającego powstawaniu alkoholizmu. Od chwili, gdy alkoholizm został uznany za chorobę, podejmowano przeróżne próby jego zdefiniowania.

Alkoholizm jest zatem uzależnieniem psychicznym oraz fizycznym od alkoholu. Osoba uzależniona nie kontroluje już swojego stanu i nie wie, kiedy przestać powinien pić. Alkoholizm to piękno. Im zostanie wcześnie rozpoznany, tym są większe szanse na powrót osoby chorej do normalnego życia.

Istnieje kilka przesłanek, które to sprawiają, że uzależnienie klasyfikowane jako choroba. Na pewno alkoholizm zaburza równowagę w organizmie, zmieniając stan neutralny zdrowia w stan patologiczny. Jednym z czynników, które powodują tę patologię, jest fizyczny czynnik. Poza tym alkoholizm posiada pewnego rodzaju etiologię, a więc zbiór przyczyn jego rozwoju. Alkohol się przyczynia do niedoborów oraz strukturalnych i chemicznych zmian w mózgu. Oddziałuje bardzo negatywnie na układ nerwowy ośrodkowy. Doprowadza do uszkodzenia nerwowych struktur oraz także neuronów, które to odpowiadają, na przykład za umiejętność hamowania impulsywnych zachowań.

Dowiedz się więcej na temat alkoholizmu i jego leczenia na stronie https://dezyderata.com/

Przyczyny i objawy alkoholizmu

Jakie są objawy alkoholizmu? Na pewno jest to głód alkoholowy. Jest to przymus wewnętrzny picia, któremu towarzyszy zazwyczaj poczucie paniki oraz przekonanie, że bez alkoholu się po prostu nie da funkcjonować. Mamy do czynienia także z utratą kontroli nad picie. Automatycznie tolerancja na alkohol staje się zwiększona. Nie możemy zapominać o koncentracji życia wokół alkoholu.

Osoby uzależnione od alkoholu mają problem z pamięcią oraz świadomością. Osoba uzależniona nie może się po prostu skupić na tym wszystkim, co się wokół niej dzieje. Alkoholik dostrzega, że picie mu się wymknęło spod kontroli, a więc próbuje przed swoją rodziną udowodnić, że jeszcze nad tym wszystkim potrafi zapanować. Jednak po próbach utrzymania abstynencji pojawia się mocny nawrót picia.

A jakie są przyczyny alkoholizmu? Tak naprawdę niełatwo się je znajduje. Każda osoba, która jest uzależniona od alkoholu, ma inną historię dotarcia do swojego własnego uzależnienia. Jednak musimy pamiętać, że od przyczyny alkoholizmu będzie zależny sam sposób leczenia nałogu oraz postępowania z osobą uzależnioną. Określenie przyczyny alkoholizmu jest bardzo ważne. Szczególnie dla potrzeb samej psychoterapii alkoholizmu, która to jest jedną z metod leczenia uzależnień.

Przyczyn alkoholizmu możemy poszukiwać w biologii oraz genetyce. Poprzez genetyczne uwarunkowania, część społeczeństwa jest określana jako podatna bardziej na popadanie w różnego rodzaju nałogi. Wiąże się to z sytuacjami, w których członek rodziny miał pewne problemy z alkoholem. Uzależnienie takie się nazywa bardzo często mianem rodzinnego alkoholizmu. Jednak uzależniona osoba pociąga niejednokrotne za sobą kolejne. Możliwe jest dziedziczenie pewnych predyspozycji do nadużywania odurzających środków. Pod względem biologicznym, alkoholizm to reakcja organizmu na stresowe sytuacje oraz trudne do opanowania. Człowiek sięga zatem po alkohol, aby zniwelować poczucie zagrożenia, strachu oraz nieco się odprężyć. To potrzeba naturalna każdego organizmu ludzkiego. Pamiętać jednak należy o tym, że w przypadku uzależnionych osób, jest w ich mniemaniu jedynym skutecznym sposobem walki ze stresem codziennego życia.

W jaki sposób pomóc alkoholikowi?

jak możemy pomóc alkoholikowi? Sposobów jest kilka. Na pewno bardzo ważne jest wsparcie osoby, która ma problem z alkoholem. Nie należy jej krytykować. Powinniśmy podać pomocną dłoń. Oczywiście nie obejdzie się bez pomocy profesjonalisty. Pomóżmy osobom uzależnionym od alkoholu znaleźć ośrodek terapeutyczny, w którym znajdzie pomoc i dowie się ile czasu trwa leczenie alkoholizmu. Na pierwszym spotkaniu z terapeutą pomocna okaże się nasza obecność. Nie ma nic gorszego niż zostawienie alkoholika samemu sobie. Byłoby to naprawdę nieodpowiedzialne i taką osobę jednie “dobiło”. Nie dopuśćmy do tego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLiga NHL. Zdeno Chara rozegrał 1651. mecz i wyrównał rekord
Następny artykułRosja. Media: minister obrony Rosji, rzeczniczka MSZ i szefowa RT na “czarnej liście” UE