Nie ma nic bardziej zachwycającego niż bukiet pachnących róż. Te piękne kwiaty znane są od ponad 5000 tysięcy lat, a ich rysunki znaleźć można na egipskich grobowcach. Dziś istnieje około 200 gatunków róż w wielu odcieniach. Możemy je kupić dosłownie w każdej kwiaciarni. A co jeśli marzą nam się krzewy w ogrodzie? Róża to kapryśny i wymagający kwiat, ale i na niego znajdzie się sposób.
Rzadko kiedy stosuje się metodę rozmnażania tego kwiatu z łodygi. Najczęściej róże dzieli się przez sadzonki lub korzysta z pomocy “ukorzeniaczy”. Są to specjalistyczne preparaty, które gwarantują prawidłowy wzrost korzeni. Zapewniają odpowiednie tempo rozwoju posadzonej rośliny, a dzięki zawartości auksyny (hormon roślinny) odżywiają ją i utrzymują w zdrowiu. Co ważne, tego rodzaju środki nie tylko dostarczają roślinkom niezbędnych składników pokarmowych, ale też zabezpieczają je przed gniciem.
Jeśli jednak chcemy rozmnożyć różę z łodygi, możemy zrobić to za pomocą zwykłego ziemniaka. Dzięki niemu róża przez cały czas będzie mieć odpowiedni poziom wilgoci, a dodatkowo zostanie wzbogacona w cenne (i naturalne) składniki odżywcze. A to dlatego, że ziemniaki bogate są w sole mineralne, takie jak wapń, chlor czy jod, a także wiele witamin z grupy B oraz witaminę C.
Sztuczka z użyciem ziemniaka do rozmnażania róż jest dosyć nietypowa, ale tłumaczymy krok po kroku, jak rozmnożyć różę z jego wykorzystaniem. W tym celu potrzebować będziemy:
– łodygi róży (najlepiej wykorzystać kilka kwiatów, które nie są przekwitnięte),
– surowego ziemniaka lub kilku (zależy od tego, ile kwiatów chcemy ukorzenić),
– miejsca w ogrodzie (powinno być nasłonecznione i osłonięte od wiatru).
Jak rozmnożyć różę? Wbijamy końcówkę łodygi w surowego ziemniaka – cały kawałek powinien mieć ok. 10 cm długości. Następnie zakopujemy łodyżkę w ziemi razem z ziemniakiem. Z sadzonek usuwamy liście, aby roślina nadto nie traciła wody. Jeżeli decydujemy się na więcej sztuk, odległość między nimi musi wynosić przynajmniej 15 cm. Po miesiącu róża powinna się ukorzenić. Nie należy jednak liczyć na to, że wszystkie roślinki się przyjmą. Dbajmy jednak o podlewanie, a także odpowiednią ilość światła i cienia zarazem.
Może zdarzyć się, że róża będzie blada i wiotka. Wtedy warto ją odżywić nawozami bogatymi w witaminy i minerały, a także specjalnymi preparatami dedykowanymi do tego rodzaju kwiatów. Pamiętajmy również o tym, że otrzymane sadzonki są wrażliwe na mróz. Dlatego, jeśli zdążyły już podrosnąć, najlepiej trzymać je okryte słomianą matą w nieogrzewanym pomieszczeniu. Warto je pielęgnować, a wtedy odwdzięczają się wspaniałymi, bujnymi kwiatami, które ozdobią nasz ogród.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS