A A+ A++

“Dzieci potrzebują wsparcia w tym trudnym czasie po powodzi. Bardzo ważne jest by rozmawiać z dziećmi, na temat tego, co się wydarzyło, pozwalać im na różne sposoby mówić o tym, ale też bawić się w “powódź”, albo bawić się w ratowanie po powodzi, czy też rysować powódź. To pozwala dziecku uwolnić emocje i przetworzyć różne traumy związane, być może z doświadczeniem tej sytuacji” – mówi dr n. med. n. o zdr. Nina Szalas, psycholog, specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży, certyfikowany psychoterapeuta i superwizor poznawczo-behawioralny, członek rady naukowej Centrum CBT.

Rodzicu o czym musisz pamiętać rozmawiając z dzieckiem o powodzi? Oto kilka wskazówek.

Dopasuj komunikację do wieku dziecka

To ważne, aby rozmawiając o powodzi dostosować komunikację do wieku i poziomu rozwoju dziecka. Młodsze dzieci potrzebują prostych wyjaśnień i zapewnień o bezpieczeństwie, np. poprzez porównanie powodzi do „dużej burzy” lub „wielkiej wody”. Kluczowe jest podkreślanie, że są bezpieczne, a dorośli się nimi opiekują. Starsze dzieci i nastolatki będą bardziej otwarte na rozmowy o faktach, ale bez spekulacji.

Bądź uważny i zrób miejsce na emocje

Ważnym elementem rozmowy jest wysłuchanie dziecka i pozwolenie mu na wyrażenie swoich emocji. Dobrze jest pamiętać o tym, aby był to dialog, a nie monolog. Pamiętaj, że dzieci mogą odczuwać strach, złość, a nawet ciekawość – wszystkie te uczucia mają prawo się pojawić. Ważne, aby dać dzieciom przestrzeń na ich wyrażenie i zapewnić, że są zrozumiane. Warto angażować dzieci w drobne zadania, które pozwolą im poczuć, że mają kontrolę nad sytuacją.

Ogranicz treści mogące wywoływać lęk

Dzieci są często narażone na przytłaczające obrazy z mediów. To ważne, aby rodzice kontrolowali dostęp do takich treści. Warto również tłumaczyć, co dzieje się na ekranie. Jeśli u dziecka pojawia się lęk, to ważne jest, aby ograniczyć czas spędzany na oglądaniu wiadomości i skupić się na działaniach, które odciągną uwagę od trudnych emocji.

 Warto pamiętać, że często rodzice i bliscy są osobami wystarczającymi do tego, by wspierać swoje dziecko, rozumieć, kochać i pomagać w tym trudnym czasie, jeśli jednak dziecko zaczyna przejawiać objawy związane z lękami, niepokojami, przestaje spać w nocy, albo pogarsza mu się apetyt, warto skorzystać z pomocy specjalisty – mówi dr n. med. n. o zdr. Nina Szalas, psycholog, specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży z Centrum CBT.

Pokaż, że razem możecie więcej!

Zaangażowanie dziecka w działania na rzecz poszkodowanych może pomóc w przywróceniu poczucia kontroli, a to niezmiernie ważne. Zadania, takie jak zbieranie rzeczy dla potrzebujących, mogą pomóc dziecku poczuć, że ma wpływ na sytuację. Dzięki temu zyska poczucie kontroli, co zmniejsza lęk i bezradność.

Rodzicu, Twoje emocje są ważne

Warto pamiętać zasadę obowiązującą w samolocie – aby pomagać innym w pierwszej kolejności należy zadbać o siebie, o swoje emocje. Dlatego ważne jest, aby regulować emocje i podejmować działania redukujące własny stres. Jeśli więc czujesz, że potrzebujesz wsparcia – nie wahaj się z niego skorzystać.

Centrum CBT umożliwia bezpłatne wsparcie psychologiczne dla rodzin dotkniętych skutkami powodzi. Warto skorzystać z tej pomocy, aby odpowiednio zadbać o emocje swoich bliskich.

Linia wsparcia: +48 (22) 150 25 99, mail pomocowy: [email protected]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułВ Румынии исключили из выборов пророссийского кандидата, который хотел украинской земли
Następny artykułJessica Pegula kontra Ashlyn Krueger | 16. runda Toronto 2024 | Podsumowanie meczu WTA