A A+ A++

Zeznania podatkowe PIT za 2023 r. trzeba złożyć do 30 kwietnia. Najprostszą formą rozliczenia podatku jest usługa Twój e-PIT. W 2024 roku w usłudze Twój e-PIT wprowadzono nowości dotyczące m.in. przedsiębiorców. 91 proc. zeznań złożonych w województwie podlaskim to zeznania elektroniczne. Do podlaskich urzędów skarbowych do tej pory wpłynęło 305 tys. zeznań PIT.

Z dotychczas złożonych deklaracji wynika, że 74,5 proc podlaskich podatników ma zwrot, a 11 proc. podatników musi podatek dopłacić. Pozostałe zeznania to tzw. „zerówki” czyli podatnik ani nie ma zwrotu, ani nie musi dopłacać. 

Podlaska KAS zwróciła do tej pory podatnikom już 344 mln zł. 

REKLAMA

Osoby rozliczające PIT za 2023 rok za pomocą usługi Twój e-PIT mogą liczyć na szybszy zwrot podatku. Pieniądze otrzymają maksymalnie w ciągu 45 dni od złożenia deklaracji. Dzięki automatyzacji zwroty z większości zeznań PIT-37 i PIT-38 złożonych za pomocą tej usługi trafiają na konta podatników średnio w ciągu 12 dni, ale zdarza się, że podatnik dostaje zwrot nawet trzeciego dnia po złożeniu zeznania. W przypadku zeznań papierowych ustawowy termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy.

Najprościej zeznanie PIT można złożyć korzystając z usługi Twój e-PIT dostępnej w e-Urzędzie Skarbowym. W całym kraju z e-Urzędu Skarbowego korzysta obecnie ponad 14 mln użytkowników. Podatnicy mogą w nim w wygodny i bezpieczny sposób rozliczyć PIT, szybko otrzymać zwrot nadpłaty lub zapłacić podatek online również przy użyciu systemu BLIK, a także skorzystać z wielu innych usług oferowanych przez KAS. Ponad 1,5 mln użytkowników wyraziło już także zgodę na e-korespondencję z administracją skarbową.

Dzięki e-korespondencji podatnicy mają możliwość odbierania i wysyłania pism ze swojego konta w e-Urzędzie Skarbowym. Funkcjonalność ta pozwala załatwić większość spraw podatkowych w szybki i prosty sposób, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym. Dzięki e-korespondencji zaświadczenia o dochodach, przychodach, czy o braku zaległości możemy uzyskać w serwisie bezpłatnie w zaledwie w kilka minut. Usługę można aktywować np. przy okazji logowania do e-US w związku z rozliczeniem podatku.

Osoby, które składają PIT-37 i PIT-38 nawet, jeśli o tym zapomną, to 1 maja ich zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie rozliczone. W ubiegłym roku w województwie podlaskim blisko 100 tys. zeznań PIT zostało rozliczonych automatycznie. Do swoich zeznań powinni jednak zajrzeć podatnicy, którzy chcą ewentualnie dodać ulgi i odliczenia, z których mogą skorzystać, a o których Krajowa Administracja Skarbowa nie wie. Dodatkowo można zmienić Organizację Pożytku Publicznego na rzecz której przekażemy 1,5 proc. podatku. We wstępnie przygotowanym zeznaniu podatkowym automatycznie będzie bowiem wpisana OPP, której w ubiegłym roku przekazywaliśmy 1,5 proc. naszego podatku.

REKLAMA

W tym roku po raz pierwszy usługa Twój e-PIT adresowana jest także do osób prowadzących działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej, również tych z zawieszoną działalnością gospodarczą.

W usłudze Twój e-PIT można rozliczyć przychody uzyskane w 2023 r. na formularzu:

PIT-36L – służącym do rozliczenia przychodów z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym,
PIT-28 – służącym do rozliczeń przychodów z najmu i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych oraz działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem,
PIT-36 – służącym do rozliczania m.in. przychodów z rent i emerytur zagranicznych oraz z działalności nierejestrowej oraz przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych.

Należy jednak pamiętać, że rozliczając się na tych formularzach podatnik sam uzupełnia dane, których nie ma we wstępnie przygotowanym przez KAS zeznaniu podatkowym, po czym musi samodzielnie zeznanie zatwierdzić. PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28 nie zostaną bowiem zatwierdzone automatycznie z końcem kwietnia tak jak będzie to miało miejsce w przypadku zeznań PIT-37 i PIT-38.

Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl.

Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się za pośrednictwem login.gov.pl, identyfikując się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikacją mObywatel. Te formy logowania pozwalają w pełni korzystać ze wszystkich funkcjonalności e-Urzędu Skarbowego. Dodatkowo do samej usługi Twój e-PIT wciąż można zalogować się także danymi podatkowymi.

podlaskie.kas.gov.pl
opr. (pb)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZaskakujące wieści ws. Izy Kuny. Wyszło na jaw, czym zajmowała się w przeszłości. Niewielu wiedziało
Następny artykułCzym są klimatory?