A A+ A++

Każdy rodzaj dochodu, bez różnicy czy to z pracy na terenie kraju, czy za granicą, z działalności gospodarczej, a nawet sprzedaży nieruchomości musi zostać rozliczony. Jakie są sposoby rozliczania PIT-u? Jakie zmiany niesie rok 2022? O czym trzeba pamiętać? O wszystkich ważnych kwestiach można przeczytać poniżej.

Jak rozliczyć PIT w 2022 roku?

Można to zrobić samodzielnie, nie wychodząc z domu, bez poszukiwań osoby, która zrobi to dla nas odpłatnie. Potrzebne nam będzie do tego urządzenie z dostępem do internetu.

Wystarczy wejść na usługę „Twój e-PIT” i zalogować się jedną z trzech dostępnych opcji:

 profil zaufany,

  • mObywatel,
  • e-dowód.

Zaraz po zalogowaniu zobaczyć można wygenerowane przez system szczegóły dotyczące zeznania podatkowego; jest to też miejsce wyboru sposobu rozliczenia. Rozliczenie PIT 2022 można wybrać indywidualne lub z małżonkiem.

To również odpowiedni moment na podanie kwoty podlegającej odliczeniu oraz wybranie przysługujących nam ulg podatkowych.

Mamy także możliwość wyboru organizacji, której zostanie przekazany 1% podatku.

Po wypełnieniu wszystkich rubryk sprawdzamy poprawność wszelkich informacji, abyśmy nie musieli wykonywać korekty, a następnie potwierdzamy złożenie zeznania.

Jakie zmiany niesie za sobą rok 2022?

Przepisy z roku na rok się zmieniają, nie tylko te podatkowe. Co musimy uwzględnić w rozliczeniu za 2021 rok? Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje szereg zmian podatkowych, który z pewnością zmieni rozliczenia głównie firm, a może nawet popchnie podatników do zmian formy opodatkowania.

Zmiana kwoty wolnej od podatku

Podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych powinni zdawać sobie sprawę, że kwota wolna od podatku uległa zmianie, więc jeśli nasz dochód jest kwotą do 30 000 zł, to nie zapłacimy podatku.

Podwyższenie progu podatkowego

Podwyższeniu ulega I próg podatkowy, czyli zmiana podatku z 17% na 32% wystąpi dopiero po przekroczeniu 120 000 zł dochodów rocznie.

 „Ulga na powrót”

Podatnik, który przez przynajmniej 3 lata nie był rezydentem podatkowym w Polsce, a postanowił przenieść się z rozliczeniem właśnie do niej, może zostać zwolniony z podatku.

Spełnienie wszystkich warunków upoważnia go do:

  • zwolnienia podatku z umów zlecenia,
  • zwolnienia podatku z pozarolniczej działalności gospodarczej,
  • zwolnienia podatku ze służbowego stosunku pracy.

Ulga na dziecko

Najczęściej stosowana z ulg; można nią pomniejszyć wysokość podatku dochodowego. Każdy z płatników ma do niej prawo bez względu na ilość dzieci, pod warunkiem, że rozlicza się za pomocą formularzy PIT-36 oraz PIT-37. Oczywiście kwota odliczenia będzie się różnić zależnie od ilości dzieci.

W przypadku nieco starszych pociech, które osiągnęły już pełnoletniość, a kontynuują one naukę, jeśli nie ukończyły 25 roku życia, nadal można skorzystać z tej ulgi.

Ulga rehabilitacyjna

Świetna opcja dla osób starszych oraz niepełnosprawnych. Dzięki tej uldze możemy odliczyć od dochodu opłatę za:

  • zabiegi,
  • leki,
  • dojazdy na zabiegi.

Pamiętajmy również, że operacja nie jest zabiegiem rehabilitacyjnym, więc nie jest ona uwzględniania, nawet gdy jest jedynym sposobem na poprawę zdrowia płatnika.

reklama

Głos Świdnika reklama

Artykuł przeczytano 58 razy

Last modified: 25 marca, 2022

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTragiczne wydarzenia w Mariupolu. “Matka szukała dzieci pod gruzami”
Następny artykułRosjanie pozbawieni smartfonów z usługami Google? Blokada licencjonowania rosyjskich urządzeń to dopiero przedsmak