Niedawno się wyprowadziłeś, przed Tobą leży ogromna sterta prania, a Ty nie możesz się dodzwonić do swoich rodziców, żeby dowiedzieć się, co z nią zrobić. W tej chwili w Twojej głowie pojawia się wiele pytań: Jak prawidłowo wyprać pranie? Jak należy rozdzielać pranie? Które rzeczy można prać razem?
Pranie ubrań nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać, ale jest kilka rzeczy, o których powinieneś wiedzieć. W tym wpisie zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze “wskazówki dotyczące prania”, dzięki którym będziesz mógł prać swoje ubrania we właściwy sposób, dowiesz się, jak sprawić, by białe pranie pozostało białe, a także zachowasz swój wełniany sweter w oryginalnym kształcie.
PRAWIDŁOWE SORTOWANIE PRANIA
Zanim rozpoczniesz proces prania, musisz się przygotować. Najlepiej jest posortować pranie według kolorów i materiałów. Jasne, ciemne, kolorowe – dzięki tej prostej klasyfikacji możesz najlepiej posortować swoje pranie. Pranie tych samych lub podobnych kolorów razem jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie będą się one wzajemnie plamić ani odbarwiać. Uważaj na nowe ubrania, zwłaszcza te w mocnych kolorach. Inne sprawdzone porady na jedzmy-zdrowo.pl. Przed włożeniem nowych ubrań do pralki po raz pierwszy, przetestuj je poprzez krótkie pranie ręczne w zlewie, aby nie poplamiły wszystkich innych koszulek.
Sortowanie według faktury jest szczególnie ważne podczas prania delikatnych tkanin, na przykład koronek, jedwabiu lub prawdziwej wełny. Wymagają one niskiej temperatury i mniejszego wirowania niż “zwykłe” koszule. W przypadku delikatnej bielizny zaleca się również stosowanie worków do prania, aby zapobiec zaplątaniu się delikatnego materiału w inne części ciała.
WYBÓR ODPOWIEDNIEGO PROGRAMU I TEMPERATURY PRANIA
Po posortowaniu możesz przejść do wyboru odpowiedniego programu.. W prawie wszystkich pralkach znajdziesz następujące opcje: Bawełna/Syntetyki, Łatwa pielęgnacja, Delikatne i Wełna/Pranie ręczne, oprócz tego zwykle jest też program wirowania, program ekspresowy i program sportowy. Bawełna/Syntetyki – w tym cyklu możesz prać niewrażliwe tkaniny z bawełny i lnu, pościel i ręczniki. W przypadku tych cykli zaleca się pranie w temperaturze 60 stopni, aby zapewnić higieniczne czyszczenie bielizny. Wełna / Pranie ręczne – ten program jest niezwykle delikatny i nadaje się do bardzo wrażliwych materiałów. Jest to program do prania w niskiej temperaturze (do 30 stopni).
Ponadto tkaniny nie są tu odwirowywane, co jest szczególnie ważne w przypadku wełny, która w przeciwnym razie będzie się kurczyć. Uwaga: z powodu braku wirowania Twoje pranie jest często bardzo mokre po tym cyklu i może kapać podczas wieszania. Jednak wełnianych swetrów i tak nie powinno się wieszać do suszenia, tylko rozłożyć na płasko!
WYBÓR ODPOWIEDNIEGO DETERGENTU
To, czy wybierzesz zapach lawendy czy jabłka, zależy wyłącznie od Ciebie i Twoich preferencji, ale jest jeszcze kilka innych rzeczy, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze detergentu. Do prawie każdego programu prania istnieje osobny środek. Jeśli nie masz zbyt wiele miejsca lub nie masz budżetu na kompletne wyposażenie pralni, zalecamy, byś przy zakupie detergentu pamiętał o dwóch prostych pytaniach: Czy mam dużo wrażliwych tkanin (jedwab, wełna itp.)? Jakie kolory dominują w mojej szafie? Partnerem serwisu jedzmy zdrowo pl jest serwis medicot.pl Najnowsze trendy w modzie.
fm
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS