A A+ A++

Ministerstwo Edukacji Narodowej przeprowadziło w wybranych szkołach badanie dotyczące sposobu realizacji programów profilaktycznych dotyczących przeciwdziałaniu uzależnieniom. Ankiety rozesłano poprzez kuratoria oświaty do 1500 placówek oświatowych. Obecnie w resorcie edukacji trwa analiza zgromadzonych danych.

Jak szkoły zniechęcają do sięgania po używki?

W kwietniu 2024 roku Ministerstwo Edukacji Narodowej wysłało pismo do kuratoriów oświaty z prośbą o rozesłanie do szkół ankiet dotyczących sposobów realizowania programów profilaktycznych przeciwdziałania uzależnieniom. Jak poinformowała wiceministra edukacji, Paulina Więckiewicz, resort otrzymał dane z 1500 placówek, które teraz są analizowane. Wiceministra edukacji zapowiedziała, że niedługo zostaną opublikowane wnioski z badania.

Również w kwietniu tego roku, Instytut Psychiatrii i Neurologii, na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, przystąpił do badania ankietowego w szkołach ponadpodstawowych na temat używania substancji psychoaktywnych przez młodzież, czyli badania EPSAD. 

– Badanie ESPAD powie nam, jak wygląda kwestia uzależnienia oraz tych zachowań ryzykownych wśród dzieci i młodzieży. Niewątpliwie to badanie pozwoli nam również na bardziej skuteczne budowanie strategii – zaznaczała Paulina Więckiewicz.

EPSAD to program, który został zainicjowany w 1995 roku przez Grupę Pompidou, działającą w ramach Rady Europy. Poza Polską, realizuje ten program ponad 40 krajów europejskich.

Oba badania, jak podkreślała Wiceministra edukacji, dadzą najświeższy obraz skali uzależnień dzieci i młodzieży w szkole. Warto jednak podkreślić, że poza nimi w polskich szkołach realizowane są również inne programy, które mają edukować i uświadamiać na temat używek. Jednym z nich jest Program Unplugged, który realizowany jest w ramach Międzynarodowego Programu EU Drug Abuse Prevention, finansowego przez Komisję Europejską. 

– Jego celem jest ograniczenie inicjowanie używania substancji psychoaktywnych – tytoniu, alkoholu, narkotyków oraz ograniczenie rozwoju intensywności używania, to jest przejścia od fazy używania eksperymentalnego do fazy używania problemowego – tłumaczyła Paulina Więckiewicz.

Program ma 2 główne cele:

  • wzmacnianie postaw i zachowań prozdrowotnych
  • zmniejszanie zapotrzebowania na zachowania antyzdrowotne takie, jak picie alkoholu, palenie papierów i inne.

Profilaktyka przeciwdziałania uzależnieniom jednym z celów Strategii Onkologicznej

Jak przypomniała wiceministra Paulina Więckiewicz, również poza programami realizowanymi w Ministerstwie Edukacji, zniechęcającymi do sięgania po używki, kilka działań szczegółowych zostało określonych w Narodowej Strategii Onkologicznej.

– W Narodowej Strategii Onkologicznej, w ramach współpracy zainicjowanej przez Ministerstwo Zdrowia, które jest gospodarzem Narodowej Strategii Onkologicznej, mamy materiały przygotowane w 8 obszarach, w tym materiały z obszaru działań na rzecz zmniejszenia zagrożenia nowotworami spowodowanymi konsumpcją alkoholu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrezydent Duda wymienił priorytety polskiej prezydencji w UE
Następny artykułProwadzący pogodę miał atak paniki na wizji. Jak radzić sobie z takimi reakcjami?