Tarasy są stosowane przede wszystkim podczas miesięcy letnich. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba o nie dbać przez cały rok. Kiedy następuje schyłek lata, należy zadbać o zabezpieczenie i zadaszenie swojego tarasu. Przygotowanie tarasu na chłodniejsze miesiące jest bardzo ważne, albowiem umożliwi ono jego ochronę przed niskimi temperaturami, mocnym wiatrem i opadami atmosferycznymi.
Przygotowanie tarasu na jesień i zimę
Przygotowanie tarasu na chłodniejsze miesiące powinno być rozpoczęte od zabezpieczenia ruchomych sprzętów, Wszystkie osoby posiadające niezabudowany taras bądź słabej jakości zadaszenie muszą więc zadbać o skuteczne ochronienie swoich leżaków, stołów czy krzeseł przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Eksperci rekomendują, aby delikatne przedmioty ukryć na strychu bądź w innym pomieszczeniu, gdzie dysponujesz dużą ilością wolnego miejsca. Po przeniesieniu swoich produktów warto dodatkowo okryć je specjalną tkaniną, aby zapobiec osadzaniu kurzu oraz potencjalnym zniszczeniom. Jeżeli w warunkach domowych nie masz jednak tyle miejsca, aby zmieścić krzesła, stoliki i inne większe meble, to pamiętaj, aby dokładnie owinąć je folią (zasada ta nie dotyczy wyłącznie mebli zrobionych z drewna). Jeśli chcesz pozostawić je na zimę na tarasie, to przechowaj je ułożone jedne na drugich, w kącie tarasu.
Co zrobić, aby taras przetrwał chłodniejsze miesiące?
Bardzo ważnym elementem większości tarasów są nie tylko meble, ale również rośliny. Wpływają one na estetykę tego miejsca i sprawiają, że robienie grilla czy wspólne biesiadowanie jest o wiele przyjemniejsze. Podczas lata roślinki pięknie zdobią przestrzeń na tarasie, jednak jesienią i zimą są narażone na niebezpieczeństwo. Wrażliwe na chłód rośliny najlepiej jest przenieść do domu. Większe rośliny w donicach można natomiast okryć chochołami ze słomy – w większości przypadków okażą się one wystarczające, aby zapewnić im odpowiednie bezpieczeństwo.
Szczególną rolę w kontekście przygotowań tarasu na jesień i zimę odgrywa podłoga. Jest ona mocno narażona na niekorzystne działanie czynników pogodowych, dlatego należy o nią zadbać. Nawierzchnia tarasu powinna zostać przede wszystkim dokładnie oczyszczona z brudu i drobnych gałązek. W tym celu pomocna może okazać się myjka ciśnieniowa, która szybko usunie większość zabrudzeń. Po dokładnym oczyszczeniu i osuszeniu podłogi warto zdecydować się na jej impregnację. Zanim jednak ją przeprowadzisz, sprawdź, czy na podłodze nie ma pleśni. Jeżeli zauważysz coś niepokojącego, postaraj się to jak najszybciej usunąć. Osoby posiadające podłogę z ceramiki powinny zadbać także o dokładne doczyszczenie fug. Dzięki impregnacji podłoga będzie lepiej chroniona przed uszkodzeniami, a dodatkowo nabierze walorów estetycznych.
Sposoby zadaszenia tarasu, czyli co zrobić, aby korzystać z tarasu przez cały rok?
Istnieje wiele sposobów zadaszenia tarasu, dzięki czemu można z niego korzystać nie tylko latem, ale również wtedy, gdy na dworze panuje mniej przyjazna aura. Najczęściej spotykane jest zadaszenie z użyciem rozsuwanych markiz, aczkolwiek w ostatnich latach na znaczeniu zyskują także zadaszenia w formie stałych konstrukcji aluminiowych bądź drewnianych. Bardzo popularną metodą dla osób, które interesuje taras całoroczny, są również pergole przykryte tkaninowym daszkiem. Wybór idealnego zadaszenia powinien zależeć od preferencji danej osoby. Dla ludzi ceniących sobie najwyższą jakość świetnym wyborem będą stałe zadaszenia z żywotnego materiału. Jeśli natomiast zależy Ci na redukcji wydatków, to lepszym wyborem będą rozsuwane markizy, ponieważ zazwyczaj są one relatywnie tanie. Ciekawą opcją na zimniejsze miesiące są . Są to konstrukcje wolnostojące lub przydomowe, które pozwalają na relaks na zewnątrz pomimo niesprzyjającej pogody. Możemy tutaj pracować lub podziwiać widoki zimowej aury.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS