A A+ A++

Charakterystyka kredytu konsumenckiego

Kredyt konsumencki to zobowiązanie zaciągnięte przez kredytobiorcę w instytucji bankowej. Decyzja o złożeniu wniosku powinna być całkowicie przemyślana i odpowiedzialna. Definicję kredytu konsumenckiego reguluje Ustawa z dnia 12 maja 2011 o kredycie konsumenckim (Dz. U. 2011 Nr 126 poz. 715), która określa między innymi: maksymalną wysokość, jaką otrzyma konsument w ramach tego produktu  i wynosi ona 255 550 zł. W większości przypadków zaciągnięta pożyczka może zostać przeznaczona na dowolny cel na przykład remont mieszkania czy zakup nowego samochodu. Osoby zainteresowane uzyskaniem dodatkowego zastrzyku gotówki mają możliwość otrzymania pieniędzy zarówno za pośrednictwem internetu, jak i w biurze stacjonarnym. Jeżeli chcemy otrzymać pieniądze bez konieczności wychodzenia z domu, możemy skorzystać z wyszukiwarki internetowej. Po wpisaniu odpowiedniego hasła otrzymamy w zamian wiele ofert kredytów konsumenckich. Kiedy potrzebujemy większej kwoty kredytu lub chcemy przeznaczyć pieniądze na przykład na budowę domu, zakup działki czy remont nieruchomości, warto skłonić się ku kredytom hipotecznym. Oferty najtańszych produktów znajdziemy na stronach porównywarek finansowych, takich jak https://domkredytowy.pl/najtanszy-kredyt-hipoteczny/.

Jak zaciągnąć kredyt online?

Decydując się na zaciągnięcie kredytu online, warto skorzystać z możliwości, jakie dają nam porównywarki kredytowe. Dobre i sprawdzone oferty dostępne są na https://domkredytowy.pl/kredyt-konsumencki-kalkulator-ranking/. Na stronie internetowej znajdziemy szeroki wybór ofert wraz z najpotrzebniejszymi informacjami dotyczącymi produktu jak na przykład: wysokość prowizji, oprocentowania, rzeczywista roczna stopa oprocentowania tzw. RRSO czy również rata kredytu. Na wirtualnym kalkulatorze jesteśmy w stanie dopasować odpowiednie parametry produktu. Możemy kierować się zarówno wysokością zobowiązania, jak i długością jego spłaty. Kredytodawcy starają się dopasować swój produkt do preferencji i możliwości finansowych konsumenta. Jako klienci jesteśmy w stanie uzyskać perfekcyjną ofertę dopasowaną do naszych potrzeb. Warto śledzić promocje bankowe, które dają możliwość uzyskania atrakcyjnych warunków kredytowania lub specjalnych bonusów.

Korzystając z możliwości, jakie dają nam porównywarki finansowe, jesteśmy w stanie w szybki i prosty sposób znaleźć odpowiednią ofertę, co daje nam również gwarancję otrzymania pieniędzy w krótkim czasie. Jeżeli dokonaliśmy wyboru oferty należy wypełnić wniosek dostępny po kliknięciu „zapytaj o kredyt”. Zostaniemy automatycznie przekierowani na stronę z wnioskiem, w którym należy podać podstawowe dane osobowe i teleadresowe. Po prawidłowym wypełnieniu formularza czekamy na kontakt ze strony firmy. Pamiętajmy, że umowa o kredyt konsumencki powinna zawierać kilka podstawowych informacji między innymi zasady oraz termin spłaty produktu, całkowite koszty kredytu czy także warunki odstąpienia od umowy. W dokumentach powinniśmy również znaleźć informację dotyczącą możliwości spłaty zobowiązania przed wyznaczonym terminem. 

Wcześniejsza spłata zobowiązania – czy się opłaca?

Każda osoba, która zdecydowała się na zaciągnięcie zobowiązania i podpisanie umowy z bankiem ma prawo do wcześniejszej spłaty należności. Obecnie istnieje zasada, że kredytodawca zobowiązany jest do obniżenia kosztów początkowych kredytu na przykład prowizji i opłat dodatkowych, a następnie oddania nadwyżki konsumentowi. Zwrot kosztów powinien obejmować okres od dnia spłaty kredytu do dnia zakończenia umowy kredytowej. Przed podjęciem decyzji o wcześniejszej spłacie należy przeanalizować wszystkie wymogi banków. Bez wątpienia wcześniejsza spłata kredytu powinna zmniejszyć kwotę kosztów zaciągniętego zobowiązania, jednak w praktyce nie zawsze będzie to suma, jaką byśmy chcieli uzyskać z powrotem. W celu weryfikacji wysokości kosztów kredytu, jakie powinny być zwrócone, warto przejrzeć warunki umowy kredytowej oraz zapoznać się z tabelą opłat i prowizji. W przypadku pojawienia się wątpliwości lub pytań można skontaktować się z pracownikiem banku, w którym zaciągnęliśmy kredyt konsumencki. W trakcie rozmowy poprośmy o przeliczenie wszystkich kosztów związanych z wcześniejszą spłatą zobowiązania.  

Planowanie budżetu domowego 

Każdy z nas może znaleźć się w trudnej sytuacji, kiedy jedynym rozwiązaniem będzie znalezienie dodatkowego zastrzyku gotówki. Na spłatę niespodziewanych wydatków możemy przeznaczyć swoje oszczędności. Jeżeli ich nie posiadamy, często decydujemy się również na pożyczenie pieniędzy od znajomych czy rodziny. Jednak popularność kredytów konsumenckich stale rośnie. Wspomniany produkt dostępny jest dla osób pełnoletnich, spełniających określone warunki, które wyznaczone są przez banki i firmy pozabankowe. Przed podjęciem decyzji o podpisaniu umowy należy odpowiednio przeanalizować swój budżet. Jest to konieczne, aby w przyszłości uniknąć zadłużenia, które może nieść ze sobą dość nieprzyjemne konsekwencje. Warto spisać wszystkie potrzebne wydatki, jakie czekają nas w najbliższej przyszłości. Dzięki sporządzeniu wiarygodnego budżetu domowego jesteśmy w stanie przeanalizować i poznać prawdziwe koszty życia codziennego. Jeżeli po sporządzeniu budżetu stwierdzimy, że będziemy w stanie spłacać ratę zaciągniętego zobowiązania, możemy śmiało zacząć się rozglądać za ofertami renomowanych instytucji. Jednocześnie pamiętajmy o spłacaniu należności w wyznaczonym terminie! Dzięki temu unikniemy naliczenia dodatkowych kosztów w postaci odsetek i prowizji. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMOK Mysłowice: Mały OKR
Następny artykułGdzie znaleźć najlepsze konto inwestycyjne?