A A+ A++

Godnym zakończeniem pierwszego etapu długiego i trudnego procesu poszukiwania pracy będzie zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Szukając pracy w interesującym Cię mieście, najprawdopodobniej korzystałeś z usługi szukania pracy, takiej jak Jooble. Wpisując w zapytaniu, na przykład, Praca Białystok, znalazłeś odpowiednią dla siebie ofertę pracy i odpowiedziałeś na nią. A potem dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Jak przejść rozmowę kwalifikacyjną? Jak się zachować? Co powiedzieć w wywiadzie? Wszystkie te pytania są bardzo ważne dla osób ubiegających się o pracę, a znajomość odpowiedzi na nie jest jednym z warunków zatrudnienia.

Jak oceniać wywiad?

Rozmowę o pracę należy traktować jako negocjacje potencjalnej współpracy.

Budując partnerskie relacje z menedżerem podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ważne jest, aby:

– Zaprezentuj się jako osoba dojrzała i świadoma swojej wartości i indywidualności (co zwiększa Twoje szanse na sukces);
– Łatwiej jest przyjąć odmowę, bo w tym przypadku będzie to wynikiem rozbieżności poglądów, która w żaden sposób nie może umniejszać Twojej godności.

Łatwiej będzie ci odnieść sukces na rozmowie kwalifikacyjnej, jeśli jesteś:

– Odporny na stres;
– Życzliwy;
– Uroczy;
– Schludny;
– Punktualny;
– Odpowiedzialny;
– Elastyczny (szybko dopasujesz się do sytuacji).

Jak zachować się na rozmowie kwalifikacyjnej

Ważne jest, aby pamiętać, jak zachować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej, aby wywrzeć dobre pierwsze wrażenie:

– Przybywając do biura, staraj się być uprzejmy i cierpliwy wobec wszystkich;
– Sumiennie wypełniaj wszystkie kwestionariusze i formularze, które zostaną Ci zaoferowane;
– Utrzymuj kontakt wzrokowy;
– Słuchaj uważnie pytań, nie przerywając rekruterowi;
– Jeśli nie jesteś pewien, czy dobrze zrozumiałeś pytanie, nie wahaj się wyjaśnić („Czy dobrze zrozumiałem, że…”);
– Unikaj gadatliwości, odpowiadaj na temat;
– W obliczu konieczności podania negatywnych informacji o sobie nie zaprzeczaj faktom, które są prawdziwe, ale postaraj się zrównoważyć je pozytywnymi informacjami o sobie;
– Noś się z godnością, staraj się nie sprawiać wrażenia osoby przegranej lub zmartwionej;
– Jeśli masz możliwość zadawania pytań, pamiętaj, aby zapytać, ale nie przesadź (2-3 pytania);
– Zadając pytania, przede wszystkim zainteresuj się treścią pracy i warunkami jej pomyślnej realizacji;
– Unikaj zadawania pytań o wynagrodzenie na pierwszym etapie rozmowy;
– Pamiętaj, aby określić, w jaki sposób dowiesz się o wyniku rozmowy, spróbuj wynegocjować prawo do samodzielnego połączenia;
– Na koniec wywiadu pamiętaj o zwykłych zasadach grzeczności.

W przypadku wielu pytań nie musisz od nowa przygotowywać się do rozmowy kwalifikacyjnej. Ale w niektórych punktach do każdego nowego pracodawcy należy podejść z uwzględnieniem jego specyfiki, aby nie przegapić tych cech, przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej wymaga czasu i wysiłku. Pamiętaj jednak, że przede wszystkim pracodawca jest zainteresowany wykwalifikowanych specjalistów, fachowców. Postaraj się zademonstrować swoje cechy podczas rozmowy.

Wskazówki, jak przejść rozmowę kwalifikacyjną

1. Upewnij się wcześniej, że wiesz, jak dostać się do budynku firmy i gdzie zostawić samochód. Wyjdź wcześniej z domu.
2. Przed rozmową zastanów się, jak będziesz ubrany. Wygląd i zachowanie mają ogromne znaczenie i praktycznie decydują o pierwszym wrażeniu. Jeśli wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną do instytucji finansowej, załóż konserwatywny strój biznesowy. Jeśli wybierasz się na rozmowę do firmy budowlanej lub projektowej, możesz sobie pozwolić na luźniejszy strój. Możesz spróbować dowiedzieć się z wyprzedzeniem, czy firma przyjęła biznesowy, czy bardziej swobodny styl ubioru, ale w każdym razie lepiej ubrać się bardziej formalnie na rozmowę kwalifikacyjną. W każdym razie musisz wyglądać schludnie. Na rozmowę kwalifikacyjną najlepiej jest, aby kobieta założyła formalny garnitur lub dość konserwatywną sukienkę, bez popadania w skrajności w doborze długości spódnicy, koloru i biżuterii. Nie używaj silnych perfum.
3. Jeśli zostaniesz komuś przedstawiony, dołóż wszelkich starań, aby poprawnie usłyszeć i zapamiętać imię tej osoby. Jeśli możesz od razu zwrócić się do rozmówcy po imieniu, zrobi to korzystne wrażenie. Ponowne pytanie ujawni nadmierną nerwowość.
4. Nie zapominaj, jak ważna jest mowa ciała. Twój uścisk dłoni jest nie mniej ważny: Twoja dłoń powinna być sucha i ciepła; Uścisk dłoni powinien być mocny, ale nie za mocny. Uważaj na swoją postawę, spróbuj spojrzeć w oczy. Nie popadaj jednak w skrajności.
5. Jeśli zostaniesz poproszony o wypełnienie jakichkolwiek formularzy, najlepiej zabrać je ze sobą i jak najszybciej zwrócić. Pracując z nimi w domu, ćwicz na szkicu. Pamiętaj, że wszystko ma znaczenie: umiejętność czytania i pisania, plamy, pismo odręczne i przejrzystość sformułowań.
6. Nie zapomnij zabrać ze sobą na rozmowę jak największej liczby dokumentów potwierdzających Twoje kwalifikacje, wykształcenie i dodatkową wiedzę.
7. Pamiętaj, że wybierając spośród kilku kandydatów o takich samych kwalifikacjach, decydująca będzie Twoja umiejętność wywarcia pozytywnego wrażenia podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
8. Nie zapomnij zakończyć wywiadu, uzgadniając, kiedy i jak usłyszysz o wynikach, oraz dziękując ankieterowi.

Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, bardzo ważne jest przeprowadzenie wstępnego rozpoznania. Konieczne jest zebranie jak największej ilości informacji o firmie, do której wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną oraz o osobach, które spotkasz. Podczas rozmowy postaraj się uspokoić i nie martwić. Życzymy powodzenia.

fm

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFritz vs Tsitsipasa najważniejsze momenty w Monte-Carlo
Następny artykułЦинічний обстріл напередодні Великодня: з чого окупанти вдарили про Слов'янську