A A+ A++

Odpowiednie przygotowanie się do odświeżenia wnętrza domu może stanowić prawdziwe wyzwanie. Jakie prace wykonać samodzielnie, a co zlecić ekipie fachowców? Czy niewłaściwie wykonany remont można zareklamować? I wreszcie – jak w ekologiczny sposób pozbyć się odpadów budowalnych?

Autor: housemarket.pl 18 sierpnia 2021 12:27

Najnowszy raport „Polaków portfel własny” pokazuje, że remonty domów i mieszkań stanowiły dla 1/5 Polaków największy wydatek w 2020 roku. Co więcej, 7 proc. badanych zdecydowało się na zakup sprzętu RTV lub AGD, a 5 proc. na kupno nowych mebli. Wydaje się, że przyczyny tego trendu należy upatrywać m.in. w obostrzeniach związanych z pandemią – z pracą zdalną oraz z większą ilością czasu spędzonego w domu. Można przypuszczać, że następstwem tych ograniczeń była potrzeba zmian i dopasowania przestrzeni mieszkań do nowej rzeczywistości.

CZYTAJ TEŻ: REMONT MIESZKANIA – ILE WYDAJĄ POLACY? 

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

1. DIY czy ekipa remontowa – co opłaca się zrobić samemu, a co lepiej zostawić profesjonalistom?

Obie opcje mają swoje plusy i minusy. Jednak przed podjęciem decyzji warto spojrzeć trzeźwym okiem na własne doświadczenie i umiejętności techniczne. Należy również pamiętać, że remont mieszkania to złożony proces, którego efekty będą wpływały na komfort mieszkańców przez wiele lat po jego zakończeniu. Dlatego też nie warto na nim pochopnie oszczędzać. Bardziej skomplikowane zadania, takie jak montaż łazienki, kafelkowanie czy elektryka, zdecydowanie lepiej powierzyć profesjonalnej ekipie budowlanej.

Z drugiej strony proste prace wykończeniowe, np. malowanie czy montaż mebli, przy odpowiednim przeszkoleniu z łatwością można wykonać osobiście. Sam proces przygotowania mieszkania do renowacji (zwłaszcza jeżeli pochodzi ono z rynku wtórnego) związany z demontażem lub usuwaniem niechcianych elementów czy nawet burzeniem ścian, poza oczywistą oszczędnością, może przynieść również poczucie satysfakcji.

2. Jak przygotować się do remontu od strony formalnej?

Kiedy zakres prac do zlecenia profesjonalnej ekipie remontowej jest już gotowy, należy zadbać o niezbędne formalności. Najważniejsze będzie podpisanie z wykonawcą odpowiedniej umowy.

– Najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla właściciela mieszkania będzie podpisanie z firmą remontową umowy ryczałtowej na podstawie kosztorysu z cenami jednostkowymi. To najlepsze rozwiązanie ze względu na to, że podczas realizacji prac dość często zdarzają się nieprzewidziane zadania czy też poprawki. Dzięki jednostkowym wycenom bardzo łatwo będzie można rozliczyć zakres dodatkowych zleceń, unikając jakichkolwiek niejasności czy też stresu związanego z negocjacjami z firmą wykonawczą na etapie podsumowywania niezaplanowanych działań – podpowiada Filip Malarski, menadżer ds. jakości i gwarancji w spółce mieszkaniowej Skanska.

Warto pamiętać również o tym, że remont podlega gwarancji. Ważne jednak, by umowa zawierała precyzyjne informacje na temat tego, jak długo są nią objęte poszczególne prace i wykonane renowacje. W razie usterek lub problemów, przeprowadzający remont mogą skorzystać również z prawa rękojmi, która stanowi ochronę dla konsumentów – niezależnie od tego, czy gwarancja remontu została uznana.

3. Planowanie – najważniejszy etap remontu

Stworzenie harmonogramu i planu renowacji to niezwykle istotna część odnowy mieszkania, która niestety przez właścicieli nieruchomości często jest bagatelizowana. Warto już na tym etapie skorzystać z pomocy architekta. Poza wykonaniem samego projektu, będzie on niezwykle cennym wsparciem przy podejmowaniu kluczowych decyzji. Pozwoli to znacząco zredukować poziom stresu, który w czasie remontu może być wyraźnie odczuwalny.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSANOK. Podpalacz na Okulickiego! 2 tys. zł nagrody za pomoc (VIDEO, ZDJĘCIA)
Następny artykułŚwięto Gminy Mirzec już w niedzielę