A A+ A++

Prowadzę wraz z mężem kanał YouTube pod nazwą Marcin Iwuć, gdzie raz na kwartał upubliczniamy skład naszego emerytalnego portfela. Nie zachęcamy, aby nas naśladować – każdy musi opracować własną, dopasowaną do swojej sytuacji strategię – ale można tam na bieżąco podejrzeć, w co aktualnie inwestujemy i jak prowadzimy finanse osobiste.

Jakie zasady, dotyczące oszczędzania i inwestowania, są kluczowe w czasie niepokoju, który może być spowodowany konfliktem zbrojnym?

Kryzysowy plan B ma największy sens, gdy mamy już „ogarnięte” finanse osobiste i dobrze funkcjonujący plan A. Punktem startowym powinny być zadbane trzy filary: wydatki pod kontrolą, zwiększanie zarobków i dobrze przemyślana strategia inwestycyjna. Jeśli ktoś w czasach pokoju nie zadbał o swoje finanse i nie ma oszczędności, to trudno będzie o rozsądny plan kryzysowy. W finansach osobistych warto zachować odpowiednią kolejność. Założę jednak, że ktoś ma już te podstawy zadbane i teraz chce zabezpieczyć się finansowo konkretnie na wypadek wojny. Wówczas idealnie byłoby przygotować się na dwóch płaszczyznach. Pierwsza to posiadanie środków płynnych do korzystania z nich tu i teraz. Druga wiąże się z zabezpieczeniem majątku przed utratą wartości, bo nie ma wojny bez inflacji.

Skupmy się na planie kryzysowym, zakładając, że te finansowe podstawy są już zadbane. Jakie podejście sprawdzi się, by zachować płynność środków?

Pierwszy krok to stworzenie poduszki finansowej i posiadanie nawet niewielkiego zapasu gotówki, który wystarczy na pierwszy etap kryzysu. Wtedy mogą pojawić się problemy z dostępnością pieniędzy w bankomatach. Drugi krok to przechowywanie gotówki w mocniejszej walucie niż twoja własna, np. dolary lub euro. To bardzo dobrze zadziałało w przypadku wojny w Ukrainie. Innym rozwiązaniem może być także inwestycja w złoto, którego zaletą jest to, że stosunkowo niewielki przedmiot reprezentuje dużą wartość i łatwo je przetransportować, gdy będzie taka potrzeba. Dobrze jednak pomyśleć o tym w czasach pokoju, bo gdy wybucha wojna, to kursy walut i ceny złota zazwyczaj rosną.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułЧорна п'ятниця 2024 на MAUDAU: час зробити себе щасливішим
Następny artykułUM Zabrze: Konferencja o zdrowiu i czytelnictwie z udziałem ekspertów