Jedni lubią krwisty, inni dobrze wysmażony. Stek – prawdziwa legenda wśród grillowanych potraw. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak przygotować idealną sztukę mięsa.
Artykuł sponsorowany
Sztuka wyboru
Kluczowym pojęciem przy wyborze odpowiedniej sztuki mięsa jest jego “marmurkowatość”. Zawartość tłuszczu oraz jego rozkład w strukturze mięsa mają bardzo istotny wpływ na smak przyrządzanej potrawy. Tłuszcz wewnątrzmięśniowy, rozproszony między włóknami mięśnia, topiąc się na grillu nadaje mu wyjątkowej soczystości.
Gdy planujesz przygotowanie steka rare lub medium-rare warto wybrać mięso z tych części, które składają się z leniwych, rzadziej pracujących mięśni. Tu twarda dość tkanka łączna nie stanowi dużego udziału w kawałku mięsa, nie potrzebuje więc wiele czasu, by się wytopić. Gdy planujesz przygotowanie mięsa na poziomie well-done, możemy wybrać stek z mięśni pracujących, z większą iloscią tkanki łącznej, równocześnie pamiętając, że będzie on wymagał dłuższego grillowania aż do osiągnięcia temperatury 70 stopni Celsjusza.
Kawałki mięsa na steki muszą mieć przynajmniej 2,5 cm grubości – cieńsze partie mogą z łatwością spalić się na ruszcie. Grubsze zaś będą bardziej soczyste, zachowując soki wewnątrz w czasie grillowania.
Dobre przygotowanie
Sztuka grillowania wymaga odpowiedniego przygotowania. Aby stek był idealnie wysmażony i wyróżniał się doskonałym smakiem i aromatem, konieczne jest wprowadzenie kilku procedur.
Aby mięso było soczyste, ale równocześnie kruche, musisz doprowadzić w pierwszej kolejności do wyrównania temperatury mięsa z temperaturą otoczenia. Dlatego przed samym grillowaniem warto przewidzieć nawet 2 godziny na to, aby mięso poleżało w temperaturze pokojowej po wyjęciu z lodówki. Pamiętaj, żeby nigdy nie smażyć steka zaraz po wyjęciu z chłodziarki – będzie twardy i „gumowy” – szkoda na to Twojego czasu i nerwów!
Jeżeli dobrze wybierzesz mięso, to przyprawy stają się sprawą drugorzędną. Produkt gwarantuje smak. Wielu amatorów steków stawia na mięso przyprawione wyłącznie solą i świeżym pieprzem. Możesz jednak wybrać swoje ulubione zioła i przyprawy. Pamiętaj jednak, że stek solimy tuż przed położeniem na ruszcie. Jeżeli zostawisz na dłuższy czas posolone mięso, wypuści ono soki i stanie się twarde. Możesz posolić stek chwilę przed smażeniem, w trakcie lub dopiero na talerzu – szkół jest wiele, jednak nigdy nie zostawiaj posolonego mięsa na dłużej niż kilka minut.
Moc na maksa!
Steki idealne przygotowujemy w wysokiej temperaturze. Warunki do przygotowania steka stworzysz w każdym z grilli marki Weber. W przypadku grilla węglowego, dla osiągnięcia maksymalnej temperatury, rozpal węgiel lub brykiet w kominie do rozpalania, wypełniając go do maksimum objętości. W przypadku grilla elektrycznego lub gazowego, odkręć po prostu pokrętło temperatury do oporu.
Przyszedł czas, by wrzucić stek na ruszt! Warto zapewnić mu jak najlepsze warunki! W ofercie firmy Weber znajdziesz żeliwny ruszt, który dzięki swojej grubej kratce sprawi, że grillowane mięso będzie się przypiekać na większych powierzchniach. Grillowanie steków na żeliwnych rusztach pozwoli wydobyć przepyszną karmelizowaną nutę smakową, czego nie uda się uzyskać na rusztach z innych materiałów. Co więcej produkt oferowany przez firmę Weber sprawi, że stek będzie wyglądał pięknie, bo zyska piękną, apetyczną kratkę na powierzchni!
Aby zatrzymać jak najwięcej smaku i aromatu w mięsie, warto w pierwszej kolejności spiec wierzch steka z obu stron w wysokiej temperaturze – ten proces nazywamy metodą bezpośrednią. Następnie przesuń kawałek w strefę niższej temperatury, gdzie przy wykorzystaniu metody pośredniej osiągnie on temperaturę docelową – od 52-55 stopni w przypadku steka rare, 55-59 stopni w przypadku medium-rare aż do 70 stopni Celsjusza dla well – done.
Aby jednak nie przesadzić w jedną i drugą stronę, warto wyposażyć się w sprzęt, który z dokładnością do 1 stopnia Celsjusza wskaże nam ciepłotę jednej lub kilku sztuk mięsa naraz. System iGrill marki Weber to zestaw akcesoriów, który pozwoli na dokładne kontrolowanie temperatury potrawy, nawet jeśli w międzyczasie będziesz zajmować się innymi sprawami. Aplikacja na smartfon powiadomi Cię, kiedy stek będzie wymagał przełożenia na drugą stronę lub gdy wreszcie będzie gotowy.
Również po zdjęciu z rusztu mięso nie powinno trafić od razu na talerz, pozwól mu dojść, wyrównać temperaturę wewnątrz – ten proces nazywamy odpoczywaniem. Dzięki niemu stek będzie soczysty i uzyska pełnię smaku a aromatyczne soki pozostaną wewnątrz, sprawiając, że poszczególne kawałki mięsa będą rozpływały się w ustach! Po odpoczywaniu, które powinno trwać około 5 minut stek idealny jest gotowy do podania gościom!
Artykuł sponsorowany
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS