A A+ A++

Podróż samochodowa z czworonożnym przyjacielem powinna przebiegać w sposób bezpieczny zarówno dla kierowcy, jak i jego pupila. Ważne jest także w tym przypadku przestrzeganie określonych przepisów. Lepiej wiedzieć, jaka jest ich treść, aby uniknąć wysokiej grzywny finansowej lub innych przykrych konsekwencji.

Zobacz wideo
Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Przewóz zwierząt w samochodzie. Za złamanie przepisów grozi surowa kara

Przepisy dotyczące przewozu zwierząt mogą być nieco mylące. Wiemy bowiem dokładnie, jak powinien wyglądać transport pupila komunikacją miejską – tramwajem lub autobusem – jednak szukając konkretnego paragrafu mówiącego o przewozie czworonogów w prywatnym pojeździe, można się rozczarować. Choć przepisy ruchu drogowego nie informują, jak zwierzęta powinny być przewożone w samochodach osobowych, to warto tu zwrócić uwagę m.in. na art. 60 ust. 1 Kodeksu drogowego, zgodnie z którym “zabrania się używania pojazdów w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim”.

Za przewożenie psa w sposób zagrażający pasażerom lub samemu zwierzakowi grozi mandat w wysokości nawet 500 zł. Równie ważny jest tu art. 6 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt, który jasno przekazuje, że nieprawidłowy transport zwierząt, wywołujący u nich stres i cierpienie, uznawany jest za znęcanie się. Grozi za to nie tylko surowa grzywna, ale i kara pozbawienia wolności do dwóch lat.

Jak prawidłowo przewozić psa w samochodzie? Najważniejsze jest przygotowanie

Aby podróż samochodem była przyjemna, bezpieczna i komfortowa zarówno dla człowieka, jak i zwierzęcia, należy zadbać o kilka kwestii jeszcze przed wyruszeniem. Małe i średnie psiaki powinny być przewożone w wygodnych, odpowiednio przypiętych transporterach, najlepiej na tylnym siedzeniu. Większe psy z kolei można przewozić na tylnej kanapie, po wcześniejszym zapięciu milusińskiego w specjalne szelki samochodowe. Dopuszcza się też przewóz dużych zwierząt w przystosowanym do tego bagażniku, oddzielonym kratą zabezpieczającą w razie ostrego hamowania. Oprócz tego powinna się tam również znaleźć mata antypoślizgowa, która uchroni psa od chaotycznego przemieszczania się po pojeździe.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKto nie dopełni formalności, zostanie wykreślony z rejestru. Zainteresowani mają na to miesiąc
Następny artykułCoraz więcej wilków ginie na mazurskich drogach. Ale tego udało się uratować