A A+ A++

Palenie papierosów wpływa niekorzystnie na zdrowie, ale może również wpływać na obniżenie wydajności pracownika. Jak przerwę w pracy na papierosa zastąpić zdrowymi nawykami? Co zrobić, aby chęć zapalenia nie zaburzała planu dnia?

Jak zastąpić przerwę na „dymek” w pracy?

Co pracownicy robią w czasie przerwy? Wielu z nich niestety wykorzystuje ją na palenie wyrobów tytoniowych i powiązanych. To moment, w którym mogą odreagować sytuacje stresowe, poznać plotki z życia firmy lub po prostu wyjść poza miejsce pracy. Istnieją jednak ciekawsze alternatywy, przy tym na pewno dużo zdrowsze. Podpowiadamy, jak zastąpić przerwę na przysłowiowego „dymka”.

Polecamy: Wellbeing w organizacji co? jak? dlaczego?

Zamiast papierosa zdrowe nawyki

Zwykle palenie służy zaspokojeniu jakiejś potrzeby np. rozładowania napięcia, zapewnienia sobie chwili relaksu. Czasem jednak sięgamy po papierosa rutynowo np. po posiłku, wychodząc z domu, podczas stresowych sytuacji w pracy. Te nawyki można zastąpić innymi.

W ramach projektu „Nie palę, bo…” pokazujemy zdrowe alternatywy, które pomogą zastąpić przerwę na palenie wyrobów tytoniowych i powiązanych. Podstawą jest oczywiście motywacja. Głód nikotynowy da się przezwyciężyć wtedy, gdy zlikwidujemy pozytywne skojarzenia związane z papierosami i uwolnimy nasze myśli od chęci zapalenia. Dostępnych jest wiele metod, które pomogą poradzić sobie z fizyczną i psychiczną potrzebą palenia – mówi Patrycja Kosińska z Departamentu Funduszy Europejskich Pracodawców RP, realizatora projektu „Nie palę, bo…”.

Zobacz również:

Aktywność fizyczna, zdrowe przekąski, woda

Aktywność fizyczna podczas pracy jest wskazana. Można zrobić kilka prostych ćwiczeń na krześle lub w pozycji stojącej, albo po prostu wybrać się na krótki spacer. W rzucaniu palenia pomagają również zdrowe przekąski. Zielone smoothie, kolorowy sok lub pyszne owoce i warzywa czy pożywna kanapka. W ten sposób zastąpimy głód i zajmiemy myśli czymś przyjemnym. Można również wypić szklankę wody. Odpowiednie nawodnienie wpływa na samopoczucie, metabolizm, cerę, a także koncentrację.

Małe porządki, plan dnia, książka

Pracując przy biurku, możemy zrobić sobie przerwę na małe porządki – poukładać rzeczy, przetrzeć monitor. To na pewno poprawi nasze samopoczucie. Można też zaplanować dzień. Warto zapisać najważniejsze zadania oraz myśli w kalendarzu. Wtedy udowadniamy sobie, że panujemy nad swoimi obowiązkami. Książka to również dobry pomysł. Czytając inspirującą lekturę podczas 5 minutowej przerwy, można się dobrze zrelaksować.

Oddech

Warto też pilnować swojego oddechu. Krótkie ćwiczenia oddechowe pomogą się odstresować, wzmocnią przeponę i odciążą mięśnie szyi. Wystarczy 5 minut każdego dnia.

Zobacz również:

Odświeżający makijaż

Dla kobiet sposobem może być odświeżający makijaż. Zamiast zatruwać cerę dymem papierosowym można zrobić sobie mały zabieg kosmetyczny. Wystarczy wziąć ulubiony krem odżywczy lub po prostu kosmetyczkę z podstawowym zestawem do makijażu.

Partner w rzucaniu palenia w pracy

Dobrym pomysłem jest znalezienie partnera w rzucaniu palenia. Razem można korzystać z przerwy w zdrowy sposób i robić choćby wspólne ćwiczenia. Przy ciągłym braku czasu dla najbliższych, można go wygospodarować właśnie rezygnując z przerwy na „dymek.

Koncentracja na sukcesy i korzyści z rzucenia palenia

Najważniejsze jest natomiast, aby doceniać swoje sukcesy i koncentrować się na korzyściach jakie przynosi rzucenie palenia. Nie warto pozwalać, aby to nałóg rządził naszym życiem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGIS ostrzega przed nowym narkotykiem. Zabił już 11 osób!
Następny artykułDobre praktyki w zakresie zdalnej edukacji – poradnik MEN