A A+ A++

Planujesz zagraniczne wakacje? W takim razie dobrze byłoby móc się swobodnie porozumiewać z mieszkańcami wybranego przez Ciebie wakacyjnego kierunku. Powszechnie znanym i stosowanym w najodleglejszych zakątkach świata językiem jest oczywiście angielski. Jak się jednak okazuje, wiele osób ma problem z przekonaniem się do rozmowy w tym języku i to nawet, mimo że wcześniej uczęszczały na zajęcia z języka angielskiego. Dziś opowiemy o tym, pokonać blokadę językową. Jeżeli planujesz zagraniczne wakacje, to koniecznie zostań z nami – podpowiemy, jak nie bać się rozmawiać po angielsku!

Po angielsku porozumiesz się w większości turystycznych kierunków!

Angielski jest językiem urzędowym w 67 krajach świata, natomiast jako język komunikacyjny stosuje się go w praktycznie każdym kraju popularnym turystycznie. Informacje w hotelach, na stacjach transportu publicznego czy nawet w urzędach są często przedstawianie nie tylko w lokalnym, lecz również właśnie w tym języku. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zapisuje się na angielski online lub stacjonarny właśnie po to, aby móc swobodnie porozumiewać się w tym języku za granicą. Niestety często okazuje się jednak, że pomimo dobrych wyników uzyskiwanych w testach mają one problem w bezpośredniej komunikacji z drugą osobą. Gdzie leży przyczyna tego zjawiska? Poniżej wymieniamy trzy najczęstsze powody blokady językowej i wyjaśniamy dlaczego, nie mają one związku z rzeczywistością. 

Obawa przed byciem niezrozumianym przez rozmówcę

Często osoby dotknięte blokada językową, obawiają się, że nie zostaną zrozumiane przez rozmówcę. Fakty są jednak takie, że drugiej stronie przecież również zależy na tym, aby się wzajemnie zrozumieć. Nawet jeżeli popełnisz kilka drobnych błędów, to najprawdopodobniej sens zdania pozostanie ten sam i będzie on zrozumiały dla odbiorcy.

Wewnętrzny krytyk

Blokada językowa często wynika z tego, że kiedy zaczynamy mówić po angielsku, to automatycznie analizujemy w głowie poprawność składanych zdań. Nie tędy droga – skup się na przekazaniu tego, co chcesz przekazać, a poprawność językową odłóż na drugi plan.

Obawa przed wyśmianiem przez drugą stronę

Czasem unikamy rozmowy po angielsku przed ośmieszeniem się niską znajomością tego języka. Zazwyczaj te obawy nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Postaw się na miejscu Twojego rozmówcy. Czy kiedy rozmawiasz z obcokrajowcem po polsku, to skupiasz się na sensie rozmowy czy na tym, w którym zdaniu popełnia on błędy językowe a w którym gramatyczne? Najprawdopodobniej kompletnie nie zwracasz na te błędy uwagi i nie inaczej jest w odwrotnym przypadku. Dodajmy jeszcze, że jeżeli Twój rozmówca nie jest nativem, to najpewniej też popełnia błędy w trakcie rozmowy. Co więcej, niewykluczone, że również i on uczęszczał na dodatkowy angielski, podobnie jak na korepetycje z matematyki czy inne zajęcia uzupełniające wiedzę. To taki sam człowiek jak Ty, tylko mówi w innym języku a angielski często również i dla niego nie jest językiem ojczystym.

Nie bój się rozmawiać po angielsku

Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z najczęstszymi przyczynami zjawiska blokady językowej zauważyliście, że nie mają one żadnych realnych podstaw. Już samo uświadomienie sobie tego faktu może sprawić, że łatwiej będzie się Wam przekonać do rozmowy w obcym języku. Warto również postarać się o to, aby język angielski na dobre zadomowił się w naszym codziennym życiu. Nic bardziej nie pomaga w przezwyciężeniu blokady językowej niż właśnie osłuchanie się z językiem. Dorosłym osobom zalecamy słuchanie piosenek śpiewanych po angielsku i oglądanie filmów z lektorem w tym języku. Kolejnym dobrym krokiem jest zapisanie się na grupowe zajęcia językowe prowadzone w takiej formie, że w ich trakcie porozumiewamy się wyłącznie po angielsku. Taki format zajęć sprawia, że osoba z automatu „przestawia” się na angielski w sytuacji, w której nie ma możliwości porozumienia się w ojczystym języku.

Jak uchronić dziecko przed problemem blokady językowej?

Powyższe sposoby radzenia sobie z blokadą językową sprawdzą się w przypadku osób w każdym wieku. Warto jednak dodać, że najmłodszym polecamy również uczęszczanie na zajęcia językowe wykorzystujące nowoczesne, niekonwencjonalne sposoby nauczania. Połączenie nauki z zabawą przynosi doskonałe efekty i w niespotykanym wcześniej stopniu angażuje uwagę dziecka. Zajęcia językowe takie jak angielski w Minecrafcie, angielski z klockami Lego czy angielski z malowaniem stają się w ostatnim czasie niezwykle popularne ze względu na swoją skuteczność. Kiedy warto zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe z języka angielskiego? Im wcześniej, tym lepiej – oczywiście pod warunkiem, że format i poziom zajęć będzie dopasowany do wieku ucznia. Im szybciej młoda osoba opanuje język angielski, tym z większą pewnością będzie się nim posługiwać, a problem blokady językowej najprawdopodobniej nie będzie jej w ogóle dotyczył.

Artykuł zewnętrzny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKacza rodzina znaleziona w poznańskiej zajezdni tramwajowej
Następny artykułZełenski w Bundestagu. Dwie partie zbojkotowały jego przemówienie