Ciasto drożdżowe nie jest trudne do wykonania, ale mówi się o nim, że jest kapryśne. Dlaczego? Bo drożdże to żywe organizmy, wrażliwe na temperaturę. Ile razy zdarzyło ci się zabić je przez dodanie zbyt gorącego płynu? A czy zauważyłeś związek zakalca lub niesmacznej pizzy ze zbyt długim wyrastaniem ciasta drożdżowego? Właśnie.
Wydawałoby się więc, że ciasto drożdżowe wymaga uwagi, a jego termin przydatności jest bardzo krótki – zaledwie 1-3 godziny od wyrobienia.
Nie do końca jest to prawdą. Dobre przechowywanie surowego ciasta drożdżowego jest genialnym patentem na nieprzerwany dostęp do gotowego do wypieku surowca.
By cieszyć się każdego dnia pysznymi, gorącymi i pachnącymi domową piekarnią wypiekami, wystarczy przygotować większą ilość ciasta – najlepiej w weekend. Następnie ciasto dzielimy na porcje (ok. 3-5 porcji do jednorazowego wypieku), a każdą z nich skrapiamy olejem i wkładamy do woreczków foliowych bądź pojemników do przechowywania żywności. Przekładamy porcje ciasta do lodówki i przez najbliższych kilka dni możemy cieszyć się gotowym do wypieku ciastem drożdżowym.
Uwaga! Ciasto musi być szczelnie nakryte, by nie wysychało. Przed upieczeniem ciasto powinno ogrzać się do temperatury pokojowej i podwoić swą objętość. Maksymalny czas przechowywania ciasta drożdżowego to 5 dni.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS