A A+ A++

Wbrew pozorom zmierzenie paska klinowego nie jest łatwym zadaniem. Nie wystarczy tylko sprawdzić jego długość. Wymaga to większego zaangażowania i wiedzy merytorycznej. Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób mierzy się paski klinowe, jak odczytywać zapisane na nich dane oraz dlaczego dokonanie prawidłowych pomiarów jest tak ważne.

W jaki sposób zmierzyć pasek klinowy?

Pomiary paska klinowego powinny być przeprowadzane z wykorzystaniem specjalnego narzędzia pomiarowego. Alternatywą jest użycie taśmy mierniczej wykonanej z tkaniny. Jednocześnie odradza się używanie sztywnych przyrządów, w tym m.in. linijek, miar stolarskich czy też stalowych taśm.

Pas powinien być ściągnięty z układu. Na początku należy sprawdzić jego szerokość i podać ją w milimetrach z zachowaniem dużej dokładności. Kolejnym krokiem jest zmierzenie wysokości (grubości) paska klinowego. Ten parametr również podaje się w milimetrach. Nawet małe niedokładności mogą skutkować złym dobraniem elementu do układu, dlatego warto zachować ostrożność.

Główny pomiar obejmuje długość pasa. Ta powinna być mierzona po obwodzie. W praktyce polega to na rozciągnięciu taśmy materiałowej wokół pasa. Ewentualnie można skorzystać ze sznurka, który prowadzi się wzdłuż pasa, tworząc pętlę, jednak sznurek powinien być napięty. Następnie sznurek się rozwija i mierzy jego długość. Ten parametr również podaje się w milimetrach, co ułatwia poszukiwania optymalnego paska klinowego w sklepie. W ten sposób uzyskasz tzw. długość zewnętrzną pasa klinowego. Producenci jednak rzadko podają ten parametr.

Jak dobierać długość paska klinowego na podstawie dokonanych pomiarów?

Wspomnieliśmy o tym, że producenci rzadko padają długość zewnętrzną pasa. Zamiast tego spotyka się długość podziałową LD lub LP. Jest ona zbliżona do zmierzonej przez Ciebie długości zewnętrznej. Różnica polega tylko na tym, że długość podziałowa mierzona jest na wysokości 4/5 klina, przez co może nieznacznie się różnić. Poza nią producenci pasków klinowych podają również długość wewnętrzną Li, która oczywiście mierzona jest po wewnętrznej stronie pasa.

Dlaczego prawidłowe zmierzenie paska klinowego jest tak ważne?

Przy doborze paska klinowego bardzo ważne jest dokładne wykonanie pomiarów. Pamiętaj o tym, że wysłużony pasek klinowy może znajdować się w złym stanie technicznym i być rozciągnięty, przez co jego długość będzie większa niż produktu, którego potrzebujesz.

Zarówno zbyt mały, jak i zbyt duży pasek klinowy negatywnie wpłyną na płynność pracy układy, a w niektórych przypadkach nie będzie można ich nawet zastosować. Aby uniknąć kosztownego błędu, dokładnie wykonaj pomiary zgodnie z naszą instrukcją, a następnie dobierz pasek klinowy do danej aplikacji. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto zajrzeć do książki technicznej pojazdu lub maszyny, czy też skonsultować się ze specjalistą branżowym. Jeśli szukasz sprawdzonych części do układów mechanicznych oraz maszyn, dobrej jakości paski klinowe znajdziesz w ofercie Grupy Marat.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWarszawa: pomnik warszawskiej Syrenki pomalowany czarną farbą
Następny artykułCo warto wiedzieć o teleporadzie?