A A+ A++

Planowanie jest kluczem do sukcesu w wielu dziedzinach, a zdrowe odżywianie nie jest wyjątkiem. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto poznać uniwersalne wskazówki, które poprawiają jakość życia na diecie, niezależnie od tego, czy się odchudzasz, czy chcesz bardziej zadbać o zdrowie.

Najważniejsze zasady planowania jadłospisu

Dzięki nim zyskasz więcej, niż mógłbyś się spodziewać. Przestrzeganie wyznaczonej rutyny sprawia, że stosowanie się do dietetycznych wskazań wchodzi w krew, co pozwala na efektywną realizację wyznaczonych celów. Ponadto dobrze skonstruowane menu sprawia, że oszczędzasz czas i pieniądze, nie tracąc motywacji. Przetestuj sprawdzone sposoby na zaplanowanie idealnego menu.

Dbaj o regularność posiłków

Pomijanie śniadań, zastępowanie obiadu słodyczami i obfita kolacja jako główny posiłek w ciągu dnia nie zgadzają się z wytycznymi zdrowego żywienia. Zacznij więc spożywać od 3 do 5 posiłków dziennie, przestrzegając regularnych odstępów między nimi. Szybko zauważysz, że w ten sposób omijają Cię napady wilczego głodu, a sytość towarzyszy o wiele dłużej niż wcześniej. Takie podejście pomoże uniknąć kłopotów z trawieniem oraz ciągłego podjadania.

Bilansuj jadłospis

Podstawą pełnowartościowej diety jest jej zbilansowanie. Posiłki powinny dostarczać wysokiej jakości makroskładników w odpowiednich proporcjach. Aby zrealizować to założenie, musisz wiedzieć, jakimi produktami dysponujesz. I tak na przykład strączki, mięso i nabiał obfitują w białko, tłuste ryby, awokado, orzechy i oleje zawierają mnóstwo zdrowych tłuszczów, a produkty zbożowe, warzywa skrobiowe oraz owoce są skarbnicą węglowodanów. Komponując menu, nie zapominaj też o ogromnej roli zawartych w żywności witamin i minerałów, które kompleksowo wpływają na funkcjonowanie organizmu.

Jadaj w urozmaicony sposób

Urozmaicone menu pozwala zapomnieć o monotonii, jak również zwiększa szansę na to, że odżywiasz się w prawidłowy sposób. W posiłkach stosuj zróżnicowane źródła makroskładników, jadaj kolorowo i testuj różne potrawy. Ponadto nie zapominaj o sezonowości – pomogą Ci w tym dostępne w internecie tabele sezonowych jarzyn i owoców, jak również regularne wizyty na pobliskim targu. Dostosuj odżywianie do pory roku – latem i wiosną sprawdzą się lekkie, detoksykujące dania, podczas gdy jesienią i zimą lepszym pomysłem są bardziej sycące i rozgrzewające potrawy.

Ustal tygodniowe menu

Tworząc harmonogram posiłków, ułatwiasz sobie życie i zmniejszasz szansę na odstępstwa od założeń diety. Planowanie menu pozwala także lepiej zorganizować kwestię zakupów i wyeliminować marnotrawienie niewykorzystanej żywności. Takie rozwiązanie jest pomocne także dla osób bardzo zabieganych i niemających czasu na codzienne gotowanie – w takim przypadku warto gotować na zapas, mrożąc obiady na kolejne dni tygodnia.

Pilnuj odpowiedniej kaloryczności

Dla zdrowia i figury tak samo niekorzystne jest spożywanie zbyt małej, jak i zbyt dużej liczby kalorii. Pierwsze z działań może rozregulować metabolizm, doprowadzając do jego osłabienia i niedoborów, natomiast druga opcja prowadzi do nadwagi, otyłości i związanych z nimi chorób. Aby tego uniknąć, należy obliczyć swoją podstawową (PPM) i całkowitą (CPM) przemianę materii. Jeśli pragniesz schudnąć, musisz zachowywać deficyt kaloryczny, nie schodząc poniżej PPM, a jeśli chcesz przytyć, zdecyduj się na rozsądną nadwyżkę kalorii. Jeżeli natomiast Twoim celem jest utrzymanie aktualnej sylwetki, przestrzegaj wyliczeń CPM.

Stosuj się do zaleceń zdrowego odżywiania

Ich doskonałym źródłem jest Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. A więc – dbaj o optymalne nawodnienie i systematyczną aktywność fizyczną, która wspiera metabolizm i stoi na straży dobrej kondycji. Ogranicz spożycie soli, czerwonego mięsa, słodyczy i produktów przetworzonych. Każdego dnia staraj się jadać przynajmniej 400 g warzyw i owoców, regularnie spożywaj pełnoziarniste produkty zbożowe i odkryj potencjał, jakim odznaczają się strączki. Jeśli borykasz się z jakimś schorzeniem lub alergią, skonsultuj swój sposób żywienia ze specjalistą.

Dieta i związane z nią wyzwania

Nie da się ukryć, że zdrowe odżywianie wymaga pewnego wysiłku. Staje się on szczególnie widoczny w przypadku diet leczniczych, menu z wykluczeniami lub diet odchudzających. Nie masz czasu na wymyślanie posiłków i wielogodzinne kucharzenie? Brakuje Ci silnej woli, która pozwala wytrwać przy gotowaniu zgodnie z zasadami diety? A może samodzielne komponowanie pełnowartościowych potraw wydaje Ci się zbyt skomplikowane? Nawet jeśli tak jest, nie znaczy to, że nie możesz prawidłowo się odżywiać. Wystarczy, że wybierzesz catering dietetyczny w Gdyni. Decydując się na tę usługę, każdego dnia otrzymasz zestaw idealnie zbilansowanych, smacznych i urozmaiconych posiłków, które powstają pod okiem dietetyków. Nie szukaj więcej wymówek – sposobów na osiągnięcie dietetycznych celów jest wiele, a dieta pudełkowa jest sporym ułatwieniem w tej kwestii.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWymowny wpis Świątek! Opublikowała go w środku nocy
Następny artykułCiechanowski Medyk wsparty przez Mazowsze