Sprzymierzeńcem w codziennej aktywności fizycznej jest odpowiednia odzież. Niezależnie od tego, czy wybieramy ćwiczenia na siłowni, czy sport w outdoorze, potrzebujemy ciuchów oddychających, skutecznie odprowadzających wilgoć, niekumulujących zapachów, odpornych na uszkodzenia mechaniczne i przetarcia, a przy tym wygodnych i dobrze dopasowanych. Dodatkowym bonusem jest strona wizualna – teoretycznie wygląd nie wpływa na nasze wyniki, ale w ładnych ubraniach czujemy się lepiej, więc możemy również łatwiej znosić wysiłek. Aby jednak zachować wszystkie te właściwości na dłuższy czas, a nie tylko do pierwszego prania, powinniśmy poświęcić kilka minut na zapoznanie się z wytycznymi prawidłowego czyszczenia i konserwacji odzieży sportowej. Sprawdź, jak postępować, aby ciuchy były czyste i jednocześnie zachowywały swoje parametry.
Odzież termiczna – chłodna woda, małe wirowanie
W chłodniejsze dni outdoorowa aktywność fizyczna wymaga dodatkowej warstwy ubrań. Bieganie, jazda na rowerze, nartach czy snowboardzie, a nawet runda nordic walking czy spacer, będą o wiele przyjemniejsze, jeśli zadbamy o odpowiednią temperaturę ciała. To dlatego odzież termiczna męska, damska czy dziecięca znajduje się w każdym domu pasjonatów sportów zimowych. Z uwagi na bliski kontakt z ciałem, pierwsza warstwa wymaga najczęstszego prania. Jak to robić, aby po kilku cyklach w pralce ubrania nadal zapewniały przyjemne ciepło i zachowywały swoją strukturę?
Przede wszystkim sprawdź, jakie symbole znajdują się na metce. Jeśli danego ubrania nie zaleca się prać w pralce, suszyć w suszarce bębnowej czy prasować, producent zapewne o tym poinformuje. Pamiętaj także o systematyczności – im dłużej zwlekamy z wypraniem odzieży termicznej, tym trudniej będzie przywrócić jej pierwotną czystość bez jej zniszczenia.
Wybieraj delikatne programy z ograniczonym wirowaniem. Ustaw temperaturę na nie więcej niż 40°C. Nie sugeruj się „chłopskim rozumem”, który każe prać bieliznę w gorącej wodzie w celu zabicia drobnoustrojów – współczesne włókna stosowane w odzieży sportowej mają najczęściej właściwości antybakteryjne. Używaj wyłącznie detergentów przeznaczonych do ubrań sportowych albo naturalnych środków do prania, takich jak orzechy piorące.
Ubrania sportowe – odpowiednie detergenty, bez wirowania
W ogólnym zarysie przy praniu odzieży sportowej obowiązują podobne zasady, jak w przypadku pierwszej warstwy. Getry i koszulki do biegania, komplety kolarskie czy ubrania trekkingowe męskie, damskie i dziecięce pierzemy zatem w niskich temperaturach z mało intensywnym wirowaniem (lub zupełnie bez wirowania), z zastosowaniem specjalnych detergentów albo nieinwazyjnych środków do prania, takich jak np. kule silikonowe. Najczęściej ciuchów sportowych nie suszymy w suszarce ani nie prasujemy – po praniu warto je rozwiesić w sposób umożliwiający swobodne wysychanie bez utraty kształtu.
Ponieważ różne ubrania sportowe mogą być wykonane z odmiennych tkanin i z zastosowaniem wielu technik, konieczne będzie szczególnie wnikliwe zapoznanie się z informacjami na metkach. W ten sposób dowiesz się m.in. czy dany element można w ogóle prać w pralce czy tylko ręcznie, jaka temperatura wody będzie do tego odpowiednia, czy i w jakiej temperaturze dopuszczalne jest prasowanie, w jakiej pozycji suszyć ubranie oraz czy można je oddać do czyszczenia chemicznego.
Czapki i inne akcesoria – w pralce lub ręcznie
O ile zagadnienia związane z praniem ubrań sportowych są nam najczęściej znane – przynajmniej w ogólnych zarysach – to o czyszczeniu akcesoriów sportowych słyszy się niewiele. Może to być przyczyną podejmowania nieodpowiednich decyzji z zakresu pielęgnacji, a tym samym utraty ulubionej czapki, komina czy skarpet.
W przypadku kominów, kominiarek czy czapek typu beanie najczęściej wystarczy wybrać łagodny program prania w niskiej temperaturze. Materiał, z jakiego wykonane są te dodatki, nie wchłania zapachów, nie kumuluje wilgoci i stanowi barierę dla drobnoustrojów, dlatego też wystarczy również pranie ręczne.
Najwięcej problemów mogą sprawić czapki z daszkiem. Najczęściej zakładamy je do treningu latem, choć z uwagi na zapewnienie ochrony oczu przed słońcem i deszczem, można to robić również w chłodniejsze miesiące, np. w połączeniu z opaską. Technika prania takiej czapki zależy przede wszystkim od tego, jak usztywniony jest daszek, jak również od materiału. O tym, jak wyprać czapkę z daszkiem – również na trasie, gdy zajdzie taka potrzeba – przeczytasz tutaj: https://attiq.net/blog/post/jak-prac-czapke-z-daszkiem.html.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS