Restrykcyjna dieta, intensywne ćwiczenia, drogie kremy – niestety zdarza się, że mimo usilnych starań, nadmiar tkanki tłuszczowej uparcie pozostaje na swoim miejscu. Bardzo często trudny do redukcji tłuszcz gromadzi się w okolicy brzucha i bioder, tworząc nieestetyczną „oponkę”. Dlaczego odchudzanie tych partii ciała jest tak trudne? Jak pozbyć się opornej tkanki tłuszczowej i cieszyć proporcjonalnym ciałem? Na te pytania odpowiadamy w artykule.
Istnieje wiele osób, które mimo zdrowej zbilansowanej diety i regularnej aktywności fizycznej, skarżą się na nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha i bioder.
Bardzo często przypadłość dotyczy pacjentów z nadwagą, ale nie jest to regułą. Niekiedy u osób szczupłych depozyty tłuszczu gromadzą się lokalnie i są trudne w redukcji. W takiej sytuacji mówi się o tzw. trudnym odchudzaniu i opornej tkance tłuszczowej.
Czym jest oporna tkanka tłuszczowa?
Oporna tkanka tłuszczowa, nazywana również brązowym tłuszczem, to specyficzny rodzaj tkanki, którą trudniej jest spalić. Bardzo często rozłożona jest nierównomiernie – tzn. gromadzi się w określonych obszarach ciała, np. na brzuchu, biodrach czy udach.
Osoby, które się z nią borykają, mają problem z utratą wagi mimo stosowania diety i ćwiczeń. Efekty redukcji nadmiarowego tłuszczu zwykle są niewielkie i wymagają dużego wysiłku.
Wg specjalistów czynniki zwiększające ryzyko powstania opornej tkanki tłuszczowej to:
- geny,
- długotrwały stres,
- złe nawyki żywieniowe,
- brak regularnej aktywności fizycznej.
Tkanka tłuszczowa u kobiet na brzuchu i biodrach
Tkanka tłuszczowa na brzuchu występuje częściej u kobiet. Jest to zjawisko naturalne. Kobiety i mężczyźni mają różny poziom hormonów płciowych. Dominujące u pań estrogeny sprzyjają gromadzeniu się tkanki tłuszczowej w okolicy bioder i brzucha. Z kolei przeważający u panów testosteron zapewnia bardziej równomierny rozkład tłuszczu.
Ponadto tkanka tłuszczowa na brzuchu i biodrach u kobiet ma znaczenie dla funkcji reprodukcyjnych. Stanowi ona magazyn energii, potrzebny w trakcie ciąży i laktacji. Odpowiednia ilość tłuszczu w organizmie kobiety zapewnia równowagę hormonalną i prawidłowy przebieg procesów związanych z rozmnażaniem.
Mimo wszystko, czasem przyrost tkanki tłuszczowej u pań wymyka się spod kontroli i nie jest zjawiskiem naturalnym.
Jak pozbyć się opornej tkanki tłuszczowej?
„Spalenie” tzw. brązowego tłuszczu z okolicy brzucha i bioder to nie lada wyzwanie, zarówno dla kobiet i mężczyzn.
Warto pamiętać, że jeśli regularne ćwiczenia i odpowiednio dobrana dieta, nie przynoszą zadowalających efektów, tzw. metody domowe, również mogą okazać się nieskuteczne.
Niestety metody takie jak owijanie brzucha folią spożywczą itp. nie sprawdzają się, a jedynie dają chwilowe złudzenie poprawy poprzez utratę wypoconej wody. Jak więc pozbyć się tkanki tłuszczowej, jeśli dotychczasowe sposoby zawiodły? Z pomocą może przyjść medycyna estetyczna i odpowiednio dobrane zabiegi.
Kriolipoliza
Wymrażanie tkanki tłuszczowej, czyli kriolipoliza, to bardzo skuteczny zabieg redukcji tkanki tłuszczowej, a przy tym nieinwazyjny. Nie wymaga żadnych nacięć, w jego trakcie nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry. Jest alternatywą dla chirurgicznej liposukcji.
Poprzez kriolipolizę można usunąć oporną tkankę tłuszczową z każdej partii ciała: brzucha, bioder, ud, pośladków, a nawet podbródka. Komórki tłuszczowe są niszczone przy użyciu niskiej temperatury, a następnie usuwane z organizmu w wyniku naturalnych procesów metabolicznych. Co ważne: kriolipoliza nie uszkadza żadnych tkanek otaczających komórki tłuszczowe.
Pierwsze efekty zabiegu widoczne są po ok. 2 tygodniach, ale na pełny rezultat należy poczekać 3-4 miesiące.
Radiofrekwencja i HIFEM+
Kolejnym zabiegiem, który pomaga pozbyć się opornej tkanki tłuszczowej, jest Emsculpt NEO: połączenie radiofrekwencji z HIFEM+. Fala radiowa rozbija tkankę tłuszczową, natomiast impulsy elektromagnetyczne HIFEM+ prowadzą do skurczów mięśni, co z kolei skutkuje szybszym spalaniem zbędnego tłuszczu oraz rozbudową mięśni.
Seria 4 zabiegów Emsculpt NEO zmniejsza tkankę tłuszczową średnio o ok. 30%, a daje przyrost mięśni na poziomie 25%. Jest to więc metoda nieinwazyjnego modelowania sylwetki.
Pierwsze efekty mogą być zauważalne kilka tygodniu po wykonaniu pierwszego zabiegu, a pełny rezultat widoczny jest 2-3 tygodnie po zakończeniu serii zabiegów.
Radiofrekwencja mikroigłowa
Podczas zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej wykorzystywany jest frakcyjny biopolarny prąd RF, który doprowadza do powstania punktowych mikrouszkodzeń skóry i jej głębokiej stymulacji.
Dzięki tej technologii, możliwe jest uszkodzenie komórek tłuszczowych, formowanie podskórnego tłuszczu nawet na głębokości 7-8 mm oraz przemodelowanie tkanki łącznej.
Efekty jakich można spodziewać się po zabiegu to poprawa jędrności skóry i redukcja nierównomiernie rozłożonej tkanki tłuszczowej.
Rezultaty można zauważyć po 2 tygodniach od zabiegu, ale proces poprawy wyglądu trwa jeszcze zwykle 3-6 miesięcy.
Lipoliza iniekcyjna
Lipoliza iniekcyjna polega na podawaniu do tkanki tłuszczowej specjalnego preparatu, rozbijającego błony komórek tłuszczowych. Uwolniony w tym procesie tłuszcz zostaje następnie zmetabolizowany przez wątrobę i naturalnie wydalony z organizmu.
Środek aplikowany jest pod skórę za pomocą cieniutkiej igły i licznych mikronakłuć lub z użyciem długiej igły i pojedynczych nakłuć. Zabieg trwa 20-45 minut.
Spodziewanym efektem zabiegu jest wyszczuplenie obszaru ciała, który poddany został procedurze.
Technologia HIFEM
Procedura wykorzystuje technologię elektromagnetyczną o wysokiej częstotliwości nazywaną w skrócie HIFEM (High-Intensity Focused Electromagnetic Technology).
Podczas zabiegu, za pomocą specjalnego urządzenia, wywoływanych jest ok. 20 tysięcy intensywnych skurczów mięśni, które spalają tkankę tłuszczową w ich sąsiedztwie. Zabieg jest nieinwazyjny i nie wymaga znieczulenia.
Przewidziane rezultaty to redukcja tkanki tłuszczowej i wyrzeźbienie mięśni. Efekty ocenia się po 2-4 tygodniach od ostatniego zabiegu.
„Trening” trwa ok. 30 minut i powinien być powtórzony 4 razy w odstępach 2-3 dni.
Ultradźwięki i radiofrekwencja
Połączenie ultradźwięków i radiofrekwencji to nieinwazyjny zabieg modelowania ciała. W jego przebiegu urządzenie wyposażone w specjalną głowicę pobudza skórę do tworzenia nowych włókien kolagenowych i redukcji tkanki tłuszczowej.
Spodziewane efekty to gładsza skóra i szczuplejszy obszar poddany procedurze. Rezultaty powinny być coraz bardziej widoczne na przestrzeni miesiąca.
Zabieg trwa 30-60 minut, a standardowa terapia wymaga 4 sesji wykonywanych w odstępach 7-10 dni.
Karboksyterapia
Karboksyterapia polega na wprowadzeniu pod skórę dwutlenku węgla, który następnie przekształca się w kwas węglowy, rozpuszczający komórki tłuszczowe.
W obszarze poddawanym zabiegowi dochodzi do drenażu limfatycznego, który usprawnia metabolizm i wydalanie tłuszczu. CO2 aplikowany jest przy pomocy cienkiej igły, co jest praktycznie bezbolesne.
Zabieg trwa 10-30 minut. Zaleca się ok. 10-15 powtórzeń.
Oczekiwane efekty w postaci zredukowanej tkanki tłuszczowej, powinny być widoczne są po 6-12 tygodniach.
Należy pamiętać, że o tym jak pozbyć się tłuszczu, zawsze decyduje specjalista medycyny estetycznej w oparciu o wywiad, wyniki badań i ilość nadmiarowej tkanki tłuszczowej.
Źródło tekstu: https://scmestetic.pl/blog/modelowanie-ciala/jak-pozbyc-sie-opornej-tkanki-tluszczowej-na-brzuchu-i-biodrach/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS