A A+ A++

W rejonie syberyjskiej tundry gwałtownie wzrastająca temperatura dosłownie zmienia grunt w potencjalną bombę. 10 lat temu naukowcy odkryli tam tajemniczy krater. Od tego czasu, w okolicy pojawiło się kilka podobnych otworów. Co powoduje ich powstawanie? Naukowcy już to wiedzą.

Pierwszy krater odkryty został w 2014 roku na Półwyspie Jamalskim i od razu wzbudził ogromne zainteresowanie naukowców. Fascynacja badaczy stała się tym większa, że w ciągu następnych kilku lat kratery zaczęły coraz częściej pojawiać się w okolicy. Zdecydowanie nie są to małe dziury w ziemi, a geolodzy, którzy je przebadali, ocenili, że były wynikiem potężnych wybuchów

Pomiary, które wtedy wykonano, wykazały wysokie stężenia metanu w rejonach kraterów, co zasugerowało, że to właśnie ten łatwopalny gaz, uwalniany spod wiecznej zmarzliny, jest paliwem dla eksplozji. Nie wiedziano jednak, co tak naprawdę prowadziło do jego zapłonu.

W najnowszym badaniu opublikowanym w Geophysical Research Letters zespół chemików odkrył, że za zjawiskiem stoi kilka bardzo specyficznych warunków geologicznych, które mogą te wybuchy wywoływać.

Woda dostała się do warstwy poniżej wiecznej zmarzliny

Ziemia n … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułInformatyk włamał się na konta 63 lekarzy w ZUS. Wykradł dane 86 tys. osób!
Następny artykułSukces dwudniowej wystawy AGRO GORLICE 2024: Innowacje i lokalne tradycje