A A+ A++
foto Marcin Borkowski

W związku z ostatnimi zjawiskami pogodowymi, które miały miejsce na terenie Gminy, ale i całego kraju, wiele drzew uległo uszkodzeniu, złamaniu lub wywróceniu z bryłą korzeniową. Co zrobić kiedy na Twojej nieruchomości drzewo ulegnie złamaniu lub wywróceniu?

W rozumieniu stawy o ochronie przyrody złom – to drzewo, którego pień uległ złamaniu lub krzew, którego pędy uległy złamaniu np. w wyniku działania czynników naturalnych. Natomiast wywrotem nazywamy drzewo lub krzew wywrócone w wyniku działania czynników naturalnych, wypadku lub katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, lub katastrofy budowlanej.

Co zrobić kiedy na Twojej nieruchomości drzewo ulegnie złamaniu lub wywróceniu?

Jeśli istnieje bezpośrednie zagrożenie życia lub mienia należy niezwłocznie powiadomić odpowiednie służby (one mogą usunąć drzewo w czasie trwania akcji interwencyjnej lub ratunkowej):

Straż pożarna– nr alarmowy: 112

Powiatowe Centrum Ratownictwa i Zarządzania Kryzysowego – nr tel: (22) 737 07 63

Jeśli drzewo, które zostało złamane lub przewrócone wraz z bryłą korzeniową nie stanowi zagrożenia a chciałbyś je posprzątać, wówczas należy to zgłosić do Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Rolnej UMiG Piaseczno.

Zgłoszenie można złożyć pisemnie w siedzibie Wydziału (Piaseczno, ul. Świętojańska 5A), ale najszybszą i najdogodniejszą drogą ze względu na sytuację epidemiczną jest przesłanie zgłoszenia drogą elektroniczną na adres mailowy: [email protected]. Wszelkie informacje można uzyskać też pod nr infolinii Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Rolnej (22) 70 17 541.

Zgłoszenia powinien dokonać właściciel, posiadacz lub zarządca nieruchomości. W zgłoszeniu należy określić na jakiej nieruchomości złamało lub przewróciło się drzewo (podając adres oraz dane ewidencyjne) oraz w miarę możliwości gatunek i obwód drzewa. Dołączamy dokumentację fotograficzną obrazującą stan drzewa a wówczas pracownicy Wydziału przeprowadzą procedurę umożliwiającą posprzątanie czy usunięcie takiego drzewa. Pamiętajmy, by koniecznie podać swoje dane oraz telefon kontaktowy. Czas trwania procedury zależny jest od liczby zgłoszeń.

Nie czekajmy na sytuacje kryzysowe, regularnie dokonujmy przeglądu drzewostanu na naszych nieruchomościach, zwłaszcza tych niezamieszkałych, na których bywamy tylko okazjonalnie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRafael Nadal: Miesiąc temu nie wiedziałem, czy będę w stanie dalej grać
Następny artykułPuszcza Białowieska zagrożona. Ekolodzy: Harwestery to pikuś w porównaniu z budową muru na granicy