Sauna to znany od wieków zabieg fizjoterapeutyczny. Jak powinno się z niej korzystać? Jak poprawnie wykonać zabieg? O czym warto pamiętać przed i po odbyciu seansu? Odpowiedzi na pytania poznacie w poradniku.
Jak często korzystasz z sauny?
Oddaj głos Łącznie głosów: 796
W Trójmieście znajdziemy wiele obiektów, w których skorzystamy z saun. Można je głównie znaleźć w siłowniach, basenach czy hotelach. Wyróżnia się kilka rodzajów: sucha (tzw. fińska), mokra, parowa, na podczerwień, solna czy biosauna, ale najczęściej wybierana jest właśnie ta pierwsza.
Najlepszą porą na wizytę w saunie jest wieczór. Musimy pamiętać, że przez wzgląd na wysokie temperatury, które wahają się w granicach 90 stopni, korzystanie z niej może być wyczerpujące dla organizmu, więc można poczuć się zmęczonym. Na taki seans nie powinno wchodzić się głodnym, ale również z pełnym żołądkiem. Co ciekawe, korzystanie z sauny przed i po wysiłku fizycznym nie jest wskazane.
– Trawiący pokarm organizm nie jest dostosowany do właściwej regulacji w wysokiej temperaturze. Przyjmuje się, że do sauny można wejść nie wcześniej niż po godzinie od spożycia posiłku – mówi dr Elżbieta Norkowska.
Jeśli wchodzimy do sauny, musimy pamiętać, by wcześniej wziąć prysznic i wytrzeć się do sucha, nawet jeśli zrobiliśmy to wcześniej w domu. W szafce powinniśmy zostawić biżuterię i wszelkie dodatki, a obuwie przed wejściem. Odradza się również wchodzenie w stroju kąpielowym, gdyż rozgrzany materiał może poparzyć skórę lub odbarwić się, dlatego do środka zabieramy wyłącznie ręcznik i ewentualnie okrywamy się nim.
– Pory skórne rozszerzają się, a gruczoły potowe się uaktywniają pod wpływem wysokiej temperatury, więc automatycznie przyspiesza się proces usuwania toksyn oraz zanieczyszczeń z organizmu. Jeśli poczujemy, że kręci się nam w głowie, należy opuścić saunę i odpocząć – dodaje.
Przed i po skorzystaniu z sauny należy opłukać ją. Ręcznik rozkładamy tak, aby żadna część ciała nie miała styczności z drewnianymi elementami. Wyjątek stanowią sauny parowe, do których wchodzimy nago. Coraz częściej korzysta się również z czapek, która chroni naszą głowę, włosy, cebulki oraz mózg. Preferowany czas jednego seansu powinien wynosić od 5 do 15 minut, a liczba wizyt w tygodniu to nie więcej niż 1-2 razy.
– Przyjęto, że sauna jest strefą relaksu, więc teoretycznie powinno zachować się ciszę. Są również takie seanse, gdzie słychać muzykę, a ludzie ruszają się, klaszczą i prowadzą rozmowy. Ważne jest zachowanie kultury osobistej. Nie wchodzimy do sauny, by nacieszyć oczy, tylko zająć się sobą poprzez delektowanie się muzyką i aromatem. Ważne, by na seans wchodzić razem. Odradza się korzystania z niej po alkoholu, ale wyjątek stanowią imprezy zorganizowane – wyjaśnia Agnieszka Pliszka z Good Luck Club.
Po wyjściu kolejnym krokiem jest spłukanie potu ciepłą wodą pod prysznicem. Następnie warto udać się do basenu z zimną wodą, gdzie powinniśmy przebywać od dwóch do pięciu minut. Pamiętajmy, by schładzać się od nóg, przez brzuch, po klatkę piersiową.
Po wszystkim zalecany jest odpoczynek w czasie analogicznym do okresu przebywania w saunie. Aby przyniosła nam zamierzone korzyści, zaleca się wykonanie minimum trzech wejść. Na koniec warto uzupełnić płyny po utraconych w trakcie seansu wody i soli mineralnych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS