A A+ A++

Przygotowanie gruntu pod budowę sieci telekomunikacyjnych, jak i różnego rodzaju budynków, wymaga odpowiedniego sprzętu. Do tego zadania, bez wątpienia, przydatna będzie zagęszczarka, która bezkonkurencyjnie przyśpieszy wszelkiego rodzaju prace. Sprawdźmy zatem, jak działa zagęszczarka oraz w jaki sposób poprawnie zagęścić grunt pod wykonanie kostki brukowej.

Jak działa zagęszczarka gruntu?

Najszybszym i najprostszym sposobem na przygotowanie gruntu jest zagęszczarka. Podczas jej pracy wytwarzają się wibracje, które odpowiadają za usunięcie pustej przestrzeni między cząsteczkami piasku, tłucznia, żwiru, czy innych materiałów. W zależności od rodzaju zagęszczarki możemy spotkać się z zasilaniem spalinowym, elektrycznym lub akumulatorowym. Wibracje odczuwalne podczas pracy wytwarzane są właśnie za pomocą silnika maszyny, które przenoszone są na zamontowaną płytę denną. Płyta ta dotyka bezpośrednio ubijanego podłoża, poprzez szybkie i mocne uderzenia, utwierdzając w ten sposób grunt.

Jak najlepiej przeprowadzić kontrolę gruntu?

Proces badania zagęszczenia gruntu przeprowadza się za pomocą specjalistycznych maszyn, które określą odpowiedni zakres zagęszczenia. Producenci oferują nam zaawansowane urządzenia ze specjalnym czujnikiem, dzięki któremu nie będziemy potrzebować żadnych innych narzędzi. Obecnie mamy dostępne trzy sposoby pomiaru zagęszczenia gruntu. Są to między innymi:

  • Badanie lekką płytą dynamiczną
  • Metoda wciskanego cylindra
  • Sonda dynamiczna DPL
  • Czujnik zamontowany do zagęszczarki

Niezależnie od tego, na którą metodę się zdecydujemy, każda z nich będzie skuteczna. Ich jedyną różnicą jest sposób wykonania pomiaru, przy czym do najłatwiejszego zalicza się pomiar czujnikiem zamontowanym do uprzedzenia. Reszta wariantów wymaga niestety nie tylko wprawy, ale również umiejętności odczytywania wyników. Nie każdy z nas jest w stanie sobie z tym poradzić, dlatego też zagęszczarka z zamontowanym czujnikiem będzie idealnym rozwiązaniem, gdyż już w trakcie ubijania gruntu pokaże nam uzyskany pomiar. Pamiętajmy także o poprawnej technice użytkowania zagęszczarki. Aby w prawidłowy sposób wykonać zadanie, należy warstwami wibrować ubijaną powierzchnię. Zagęszczanie zaczynamy od krawędzi do zbliżającej się osi.

Jak prawidłowo zagęścić grunt pod kostkę brukową?

W pierwszej kolejności należy usunąć około 30 cm wierzchniej warstwy ziemi. Aby woda nie gromadziła się w wykopie, powinien mieć wykonany poprzeczny spadek około 3%. Ziemię tą następnie ubijamy za pomocą specjalistycznej maszyny, jaką jest skoczek. W dalszym etapie układamy kolejne warstwy podbudowy. Najpierw 15 – centymetrową warstwę kruszywa łamanego ubijamy za pomocą zagęszczarki. Kolejną warstwą jest kruszywo łamane, jednakże nie zapominajmy o wykonanym spadku.

Mając już wykonane pierwsze elementy, następnym jest ułożenie drewnianych listew po obu stronach, na których umieszczamy łatę, którą wyrównujemy nawierzchnię. Gdy już wykonamy wszystkie powyższe etapy, możemy bez problemu zacząć układać kostkę brukową.

Szeroka oferta zagęszczarek dostępna jest na https://www.bricoman.pl/elektronarzedzia/zageszczarki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo to jest zagęszczarka?
Następny artykułImplantologia vs. Protezy: Co wybrać dla najlepszego komfortu i zdrowia?