A A+ A++

Nie ma normy co do tego, ile dziecko powinno przespać, sen jest sprawą indywidualną każdego człowieka. Jeżeli dziecko wygląda na wypoczęte i wesołe, to nie wątpliwie ilość snu w zupełności wystarcza mu do regeneracji sił. Niestety często zdarza się, że usypianie dziecka nie jest łatwą sprawą. Dziecko nie chce zasnąć lub budzi się w środku nocy, przez co chodzi w dzień drażliwe, podenerwowane i marudne. Przyczyn zakłócenia prawidłowego snu może być naprawdę wiele. Do najczęstszych z nich należą: koszmary nocne, hałas, stresujące wydarzenia, złe oświetlenie, nieodpowiednia temperatura, niewygodne łóżko itp. Oto kilka rad, które mogą pomóc, aby sen dziecka był spokojniejszy i efektywniejszy:

  • Zapewnij dobre warunki dziecku w sypialni, czyli takie które zapewnia spokojny i niczym nie przerywany sen. W sypialni dziecka powinien być spokój i cisza. Nadmierny hałas, nieodpowiednia temperatura czy tez złe oświetlenie w pokoju (jeżeli dziecko śpi przy lampce nocnej) mogą wybudzać go ze snu.
  • Zapewnij poczucie bezpieczeństwa. Koszmary to jedna z najczęstszych przyczyn, która zakłóca spokojny sen dziecka. Najczęściej dotykają one dzieci w wieku 3-7 lat. Należy wówczas wykazać się dużym poczuciem zrozumienia w takiej sytuacji, dziecko powinno wiedzieć, że nic mu nie grozi i zawsze może na nas liczyć. Powodem nerwowego wybudzania mogą być również stresujące wydarzenia – należy dowiedzieć się co jest przyczyna niepokoju dziecka, aby moc temu zaradzić.
  • Wprowadź codzienna rutynę. Dziecko powinno mieć wyrobiony nawyk chodzenia spać o tej samej porze. Wcześniejsze, codzienne czynności takie jak kapel, kolacja, bajka na dobranoc, powinny sugerować mu, ze nadchodzi pora ułożenia się do snu. Dziecku bardzo potrzebna jest rutyna i wbrew pozorom z łatwością przystosowuje się do panujących zasad.
  • Zapewnij odpowiednią dawkę ruchu przed snem. Dziecko „wymęczone” łatwiej zasypia, należy jednak pamiętać, aby nie przesadzać ze zbytnią aktywnością fizyczną. Zbyt duże przemęczenie może również spowodować problemy ze snem.
  • Zaspokój wszystkie potrzeby dziecka przed snem. Głód czy pragnienie, mogą obudzić maluszka. Nie należy jednak zbytnio przekarmiać go przed snem. Zanim ułożymy dziecko do łóżka sprawdźmy czy ma sucho w pieluszce, jeżeli natomiast samodzielnie załatwia swoje potrzeby dopilnujmy, aby się wysiusiało zanim zaśnie.
  • Częstym powodem problemów ze snem jest n … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSkok zmienności, lockdowny i nadzieje na szczepionkę
Następny artykułKażdy członek rodziny miał jakieś zadanie. Policyjna akcja zakończyła ich “biznes”