A A+ A++

Zdecydowanej większości osób trudno wyobrazić sobie konieczność funkcjonowania w świecie bez posiadania zmysłu wzroku. Niestety jest to codzienność sporej grupy niepełnosprawnych, którzy muszą radzić sobie z tą trudną sytuacją. Z myślą o ułatwieniu im poruszania się w przestrzeni publicznej, a także lepszego zrozumienia rzeczywistości i poznania świata na tyle, na ile to możliwe, powstała grafika wypukła.

Rysunki dla niewidzących to nic innego jak różnego rodzaju komunikaty opisane systemem brajla, wykorzystującym sześciopunkt. Można spotkać je w różnych miejscach, zarówno wewnątrz budynków, jak i na ulicach.

Jedną z największych zalet tyflografiki, bo w taki sposób określa się zbiór technik pozwalających na uzyskanie uwypukleń, jest możliwość pokonywania barier informacyjnych przez niewidomych. Obecność różnego rodzaju tablic i planów tyflograficznych w dużych miastach ułatwia samodzielnie poruszanie się oraz korzystanie z wielu miejsc w takim samym stopniu jak osoby widzące. Jednocześnie, dotarcie do niektórych punktów i załatwienie potrzebnych spraw stają się znacznie łatwiejsze.

Grafika wypukła to jednak nie tylko elementy o typowo praktycznym zastosowaniu. Coraz częściej można spotkać się z jej obecnością w różnego rodzaju placówkach kulturalnych, takich jak muzea. To zatem doskonała opcja na zapoznanie się z ofertą miejsc, które do tej pory były niedostępne dla niepełnosprawnych.

W jaki sposób można jeszcze wykorzystać tyflografikę?

System opracowany przez Louisa Braille’a pozwala także na rozwój edukacyjny niewidomych. Dziś w ten sposób tłumaczona jest literatura oraz wiele innych treści o charakterze artystycznym i naukowym. Wszystko to sprawia, iż osoby niepełnosprawne mogą w znacznie większym stopniu niż kiedyś korzystać z możliwości jakie zapewnia świat oraz zgłębiać informacje na interesujące ich tematy. To zaś przekłada się na poprawę komfortu codziennego życia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrezes IPN kontra rosyjskie kłamstwa
Następny artykułCzym się charakteryzuje dobry księgowy?