Dla wielu uczniów powrót do szkoły, zwłaszcza po dłuższej przerwie, jak ta wakacyjna, może być stresujący. Dlaczego? M.in. dlatego, że w wakacje harmonogram zajęć jest luźniejszy i może być im trudniej przestawić się i dostosować do rygoru szkolnego. Powrót do wczesnego wstawania, uczestniczenia w lekcjach i zajęciach pozalekcyjnych, czy nowe obowiązki, to wszystko razem może wywoływać niepokój. Co więcej, jeśli dziecko, czy nastolatek idzie do nowej szkoły może się zdarzyć, że myśl o wejściu w nowe środowisko będzie budzić jego lęk. Co możesz zrobić, jako rodzic, aby wesprzeć swoje dziecko w tym czasie?
Jeśli zauważasz, że Twoje dziecko nie wykazuje entuzjazmu w związku z przygotowaniami do nowego roku szkolnego, a myśl o powrocie do szkoły wywołuje u niego nietypowe zachowania, a do tego im bliżej rozpoczęcia roku, tym bardziej obniża się jego nastrój, to może sugerować, że powrót do szkoły budzi w nim negatywne skojarzenia. Co więcej, niektóre czynniki mogą sprawiać, że nie czuje się tam bezpiecznie. Jak więc postąpić w takiej sytuacji?
Zacznij od rozmowy z dzieckiem o jego obawach, aby dowiedzieć się, co je martwi. Pamiętaj, że rówieśnicy potrafią być bardzo okrutni, a zastraszone dziecko może odczuwać wstyd lub strach przed wyjawieniem prawdy. W takich przypadkach warto rozważyć wsparcie specjalisty, na przykład psychologa dziecięcego.
Więcej o tym, co robić, gdy nastolatek mierzy się z hejtem opisaliśmy w poniższym artykule:
Co robić, gdy nastolatek mierzy się z hejtem?
Warto mieć również świadomość, że dzieci mogą obawiać się, że nie będą w stanie sprostać wymaganiom nauczycieli, czy rodziców względem ocen, ale także mogą czuć się niekomfortowo z myślą, że będą oceniane przez rówieśników, jak również, gdy idą do nowej szkoły mogą bać się, że nie będą w stanie nawiązać relacji.
O tym, jak ważne dla nastolatków są relacje pisaliśmy w poniższym materiale:
Jesteś rodzicem nastolatka? Musisz znać te czerwone flagi!
Jak pomóc dziecku przygotować się do powrotu do szkoły?
Zrób to, żeby pomóc dziecku przygotować się do powrotu do szkoły
-
Stopniowo wprowadzaj rutynę – jeśli zastanawiasz się jak ułatwić powrót do szkolnej rutyny, to możesz już w wakacje wprowadzać harmonogram podobny do szkolnego, np. ustalając stałe godziny wstawania i kładzenia się spać, regularne posiłki, to może sprawić, że nie będzie tak dużego przeskoku po wakacjach.
-
Wspólnie przygotujcie materiały do szkoły – razem możecie wybrać się na zakupy i zakupić przybory szkolne, wybrać strój na pierwszy dzień szkoły – zaangażowanie dziecka w przygotowanie może pomóc w redukcji lęku przed nieprzygotowaniem.
-
Poćwiczcie umiejętności społeczne – jeśli Twoje dziecko obawia się kontaktów z rówieśnikami, możesz pomóc mu poświęcając czas na wspólne ćwiczenia. Jakie? To może być, np. odgrywanie scenek, które mogą wydarzyć się w szkole – jak np. przedstawienie się nowym kolegom z klasy, warto też wesprzeć dziecko pokazując sposoby na to, jak rozwiązywać konflikty, jeśli się pojawia. Warto mieć świadomość, że są także specjalne Treningi Umiejętności Społecznych (TUS).
-
Wspieraj dziecko w budowaniu pewności siebie – każdego dnia dostrzegaj i okazuj dziecku akceptację. Zwracaj uwagę na przekaz, który do niego kierujesz. Czy Twoje komunikaty są wspierające? Czy wyrażasz swoje uczucia względem niego i uczysz go, jak sam może to robić względem innych? Czy chwalisz za wysiłek i postępy, a nie tylko za wyniki? To niezwykle ważne, aby dziecko czuło, że jest wartościowe, niezależnie od ocen, czy tego co robi.
-
Bądź. To niby tak niewiele, a czasem oznaczać wszystko – dziecko powinno wiedzieć, że może liczyć na wsparcie ze strony rodzica w każdej sytuacji. Bądź, słuchaj, spędzaj z nim czas, to w takiej atmosferze, gdy dziecko czuje się bezpiecznie i nie będzie czuło się oceniane, będzie mówiło o tym, co czuje, w tym także będzie dzieliło się swoimi obawami.
-
Rozmawiaj z dzieckiem o szkole (wskazówka na cały rok szkolny) – pamiętaj, aby nie pytać jedynie o to, jak było w szkole. Dlaczego? Bo z pewnością usłyszysz po prostu “ok”. Zamiast zadawać ogólne pytanie, zapytaj konkretnie, o to co było w szkole – zadaj pytanie o to, co wydarzyło się dziś ciekawego lub czego nowego lub ciekawego dziecko się nauczyło danego dnia. Zapytaj, czy było coś, co sprawiło mu trudność i jak sobie z tym poradziło.
Oprócz tego, co jako rodzice możemy robić każdego dnia i wspierać w ten sposób dziecko, warto rozejrzeć się za warsztatami rozwijającymi kompetencje dziecka. Są także warsztaty przygotowujące do powrotu do szkoły.
Warsztaty „Gotowi na powrót do szkoły”
Tego rodzaju warsztaty mogą przynieść dzieciom i młodzieży wiele korzyści, zarówno na poziomie emocjonalnym, jak i społecznym. Jakich?
Wzmocnienie pewności siebie: dla wielu uczniów powrót do szkoły, zwłaszcza po dłuższej przerwie, może być stresujący. Warsztaty pomagają w budowaniu pewności siebie, co jest kluczowe dla skutecznego funkcjonowania w szkolnym środowisku.
Rozwój umiejętności społecznych: młodzież uczestnicząca w warsztatach ma okazję doskonalić swoje umiejętności komunikacyjne oraz uczyć się, jak nawiązywać i utrzymywać wartościowe relacje z rówieśnikami. To umiejętności, które są nie tylko przydatne w szkole, ale także w dorosłym życiu.
Zdobycie wiedzy o sobie i wsparcie w budowaniu samooceny: tego typu warsztaty pozwalają uczestnikom lepiej zrozumieć siebie, swoje emocje oraz relacje z innymi. Wzrost wiedzy o sobie może prowadzić do lepszego wglądu w siebie i wspierać w procesie budowania samooceny.
Przygotowanie się na nowe sytuacji: takie warsztaty mogą być cennym doświadczeniem dla uczniów zmieniających szkołę lub klasę, warsztaty stanowią doskonałą okazję do przećwiczenia sytuacji, które mogą napotkać na swojej drodze. Dzięki temu mogą poczuć się pewniej w nowym środowisku i lepiej radzić sobie z wyzwaniami.
W Centrum CBT organizowane są warsztaty “Gotowi na nowy rok szkolny”, które są skierowane do dzieci i młodzieży. Kiedy warto skorzystać z takich warsztatów?
Jeśli dziecko, nastolatek odczuwa lęk przed powrotem do szkoły lub rozpoczęciem nauki w nowym środowisku, takie warsztaty mogą być bardzo przydatne – mówi Nina Szalas, Dyrektor ds. Poradni Zdrowia Psychicznego Centrum CBT i dodaje: w czasie spotkań uczestnicy poznają m.in. jak inicjować kontakty i zapoznać się z innymi, będą też mogli poznać siebie trochę lepiej niż dotychczas i zobaczą także, jak na co dzień można pracować nad samooceną. Podczas warsztatów uczestnicy otrzymają wskazówki, jak budować pewność siebie, ale także jak budować relacje oraz, dowiedzą się, jak myślenie o sobie wpływa na relacje z innymi.
Warsztaty mogą również pomóc w złagodzeniu obaw związanych z nowymi wyzwaniami szkolnymi i umożliwiają lepsze przygotowanie się do nadchodzącego roku. W dobie rosnących oczekiwań i wyzwań, jakie stawia przed młodzieżą współczesna edukacja, programy przygotowawcze, takie jak “Gotowi na nowy rok szkolny”, stają się niezwykle pomocne. Najbliższe warsztaty odbędą się w dniach 26-30 sierpnia. Więcej informacji TUTAJ.
mat. partnerski z Centrum CBT
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS