Jak podróżować z psem autokarem?
Jak podróżować z psem autokarem? Musisz wiedzieć, że nie wszyscy przewoźnicy PKS godzą się na transport psów, choć grono tych przyjaznych zwierzętom stale się powiększa. Nim więc zaplanujesz wyjazd, sprawdź koniecznie, czy dana firma zezwala na przewóz czworonoga. Może się zdarzyć, że dozwolona będzie wyłącznie podróż z psem przewodnikiem (dla osoby niewidomej lub niepełnosprawnej).
Co zabrać ze sobą w podróż autokarem? Pamiętaj o:
- książeczce zdrowia psa, w której będą wpisane aktualne szczepienia, szczególnie to przeciw wściekliźnie;
- ulubionych przysmakach, bo te mogą się przydać, gdy czworonóg zgłodnieje lub będzie niespokojny;
- butelce wody i misce (szczególnie latem, przy wysokich temperaturach), by zwierzak mógł się napić.
Podróżowanie z psem autokarem – jaki bilet potrzebny?
Podróżowanie z psem autokarem – jaki bilet musisz kupić? To dany przewoźnik określa, jakiego rodzaju bilet będzie obowiązywał Twojego psa. Niekiedy możesz liczyć na dodatkową ulgę, czasem jednak będziesz musiał wziąć normalny bilet. Może się też zdarzyć, że w ogóle nie będziesz potrzebować biletu.
Podróżowanie z psem autokarem – ile kosztuje?
Ile kosztuje podróżowanie z psem autokarem ? Tak naprawdę o to musisz zapytać konkretnych przewoźników. U części z nich za przewóz psa zapłacisz pełną cenę biletu, u innych natomiast o 30 czy nawet 50 proc. mniej. Niekiedy w przypadku małego psa, przewożonego na kolanach w transporterze lub torbie, podróż Twojego czworonoga może się okazać bezpłatna. Nieco inne reguły mogą też dotyczyć psów przewodników.
Jak wygląda podróżowanie z psem autokarem?
Jak wygląda podróżowanie z psem autokarem? Przede wszystkim, swojego czworonoga trzeba właściwie zabezpieczyć. Większe psy (zwykle powyżej 4-5 kilogramów wagi) muszą być przewożone na smyczy i w kagańcu. Małe zwierzęta mogą podróżować w transporterze lub specjalnie do tego celu przystosowanej torbie. Transportera ani torby nie można jednak postawić na wolnym siedzeniu, ponieważ wtedy kierowca może zwrócić uwagę, a nawet wyprosić z pojazdu.
Zdarza się, że kierowca odmawia zabrania konkretnego psa, gdy uzna go za agresywnego lub takiego, który z innych powodów może utrudniać podróż innym pasażerom. Z reguły nie można też zabierać ze sobą psów wielkich ras, które mogą tarasować przejście między siedzeniami. Wyjątek stanowią psy przewodnicy (muszą posiadać specjalny certyfikat i być w uprzęży).
Warto też zapoznać się z przepisami kilku popularnych przewoźników autokarowych:
Albatros BUS
Ten przewoźnik z reguły nie godzi się na transport zwierząt na pokładzie swoich autokarów. Mimo wszystko, w wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość zabrania ze sobą małego psa (do 4 kilogramów) w transporterze, który należy umieścić obok siebie, na siedzeniu. Zapłacisz za niego 50 proc. ceny normalnego biletu (pod warunkiem że Tobie przysługuje bilet normalny. Jeśli korzystasz z ulgi, pies pojedzie na normalnym bilecie).
Gaja Express
W tych autokarach może jechać tylko pies przewodnik, towarzyszący osobie niepełnosprawnej. Musi mieć ze sobą książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami, certyfikat potwierdzający bycie psem przewodnikiem oraz uprząż.
Arriva Bus
Do autokaru tego przewoźnika bez problemu zabierzesz psa, o ile tylko będzie w specjalnym transporterze lub na smyczy i w kagańcu.
POLONUS
Ten przewoźnik pozwala bezpłatnie przewozić małe psy w transporterach, trzymanych na kolanach. Wtedy podróż zwierzaka przebiega bezpłatnie. Można mu także wykupić bilet w normalnej cenie i ustawić transporter na wolnym siedzeniu obok. Bezpłatnie podróżują również psy przewodnicy. Duże psy mogą jechać na podłodze, na smyczy i w kagańcu. Wtedy płaci się za nie 30 proc. ceny normalnego biletu.
Zobacz też: Jak podróżować z kotem – zobacz, jak jeździć z mruczkiem autokarem [PORADNIK DLA OPIEKUNA]
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS