Ten temat poruszam właśnie teraz nie bez powodu. Pod koniec stycznia 2020 r. Ministerstwo Finansów udostępniło nową aplikację umożliwiającą przesyłanie pomysłów i opinii, które usprawnią system podatkowy.
Na razie rozwiązanie to dotyczy tylko PIT, CIT i VAT, ale ministerstwo zapowiedziało już, że będzie rozszerzać tematy zgłoszeń na inne podatki. Aplikacja dostępna jest na stronie Podatki.gov.pl i TwojGlos.gov.pl.
To jednak nie jest zupełnie nowy pomysł, bo od kilku lat działa już podobne narzędzie, prowadzone przez Ministerstwo Rozwoju – „Głos przedsiębiorcy”. W serwisie tym opublikowano 287 pomysłów, z tego 30 zostało wdrożonych. Jednym z oznaczonych jako „wdrożony” jest pomysł wprowadzenia możliwości użycia profilu zaufanego przy składaniu sprawozdania finansowego do KRS. Z tym, że osoba, która ten pomysł zgłosiła nie wiedziała, że przepisy taką możliwość przewidywały – nie trzeba było więc niczego zmieniać.
➡️ Słuchaj podcastów DGPtalk: Obiektywnie o Biznesie:
Spotify http://prawna.pl/spotify
iTunes Podcast http://prawna.pl/itunes
Google Podcast http://prawna.pl/google
Strona DGPtalk https://podcast.gazetaprawna.pl
Jeżeli chodzi o „Głos podatnika” – to rozwiązanie to funkcjonuje od niedawna, nie dziwi więc, że na razie nie został opublikowany do konsultacji żaden pomysł.
Jak będzie można wyrazić swoją opinię? Podobnie jak w przypadku serwisu „Głosu przedsiębiorcy”. Opublikowane w serwisie pomysły będzie można anonimowo komentować i oceniać. Będzie można wyrazić swoją aprobatę, klikając ikonkę symbolizującą kciuk zwrócony do góry i dezaprobatę wciskając kciuk zwrócony w dół.
zobacz także:
Zanim jednak propozycje trafią na stronę, w pierwszej kolejności będą analizowane przez odpowiedni departament w MF. Resort zapowiedział już, że wybierze tylko najciekawsze pomysły, które będą możliwe do wdrożenia.
Ministerstwo w regulaminie wskazało też, że zgłaszanie powinno zawierać: opis problemu i propozycję jego rozwiązania. Natomiast pomysły roszczeniowe, które nie zawierają konstruktywnych propozycji rozwiązania, nie będą brane pod uwagę. Tego typu propozycje pojawiają się natomiast w serwisie „Głos przedsiębiorcy. Oto … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS