A A+ A++

Laktacja to naturalny fizjologiczny proces, który polega na wytwarzaniu mleka przez gruczoły mlekowego w piersiach kobiety. Rozpoczyna się ona już pod koniec ciąży, kiedy organizm przyszłej mamy przygotowuje się do wydania dziecka na świat. Bardzo częstym problemem u kobiet jest słaba laktacja, czy mała ilość pokarmu. W artykule przeczytacie jak można pobudzić laktację.

Problemy z laktacją – jak sobie z nimi radzić?

Można by się spodziewać, że problemy z laktacją mogą wynikać ze złej diety. Nic bardziej mylnego, w laktacji największą rolę odgrywa samopoczucie Mamy. Spora ilość niepokoju, stresu niekorzystnie wpływa na laktację. Dlatego też mimo początkowych trudności nie warto od razu rezygnować z karmienia piersią. Ponieważ mleko matki to najbardziej odpowiedni pokarm dla dziecka. Mleko matki zawiera odpowiednia kombinacje wszystko składników potrzebnych do prawidłowego rozwoju malca.

Kobiety mające problemy z laktacją powinny spotkać się z doradcą laktacyjnym, który po rozmowie i obserwacji doradzi, jak możemy wspomóc laktację. Zdarza się, że kobiety, które chcą karmić czasami nie mogą tego robić dlatego też po konsultacji z pediatrą należy pokarm mamy zastąpić odpowiednim mlekiem modyfikowanym.

Sposoby na pobudzenie laktacji

  • Pierwszym i najlepszym sposobem na naturalne pobudzenie laktacji jest częste przystawianie dziecka do piersi. Im częściej przystawiamy, tym więcej mleka produkują piersi.
  • Picie dużej ilości wody, a także odpowiednia dieta. Do wytwarzania pokarmu potrzebujemy dobrego nawodnienia organizmu, dlatego warto jest pić dużo wody, a także jeść owoce, i warzywa.
  • Pozytywne nastawienie, spokój, odpoczynek i relaks. Dobre samopoczucie Mamy ma wielki wpływ na laktację , dlatego tak ważny jest odpoczynek. Warto prosić bliskich o pomoc przy dziecku.
  • Pomocne przy laktacji mogą być laktatory, które zastąpią odruch ssania dziecka a przy okazji zmagazynują pokarm dla dziecka.
  • Odpowiednia technika karmienia. Pamiętajcie, że najlepszą pozycją karmienia jest pozycja siedząca gdzie dziecko leży na boku wtulone w nasz brzuch. Warto zadbać w tej pozycji o dobre podparcie pleców mamy. Dzięki tej pozycji dziecko optymalnie obejmuje sutek a mleko swobodnie wypływa z piersi.

Laktacja a cesarskie cięcie?

Mitem jest to, że mama, która urodziła dziecko przez cesarskie cięcie nie może karmić dziecka piersią, ponieważ ma za mało pokarmu – jest to totalna bzdura. Rodzaj porodu nie ma wpływu na proces produkcji mleka. Jak już wspomnieliśmy za laktację i produkcję mleka odpowiadają dwa hormony, prolaktyna i oksytocyna, których poziom zwiększa się po urodzeniu dziecka.

Bywa, jednak że ich poziom może być za niski, przez co świeżo upieczona mama produkuje za mało pokarmu. Dlatego też warto zastosować się do wyżej wymienionych wskazówek. Więcej informacji na temat karmienia piersią znajdziesz na stronie https://wiecejmleka.pl/.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJutro Dzień Kolejarza
Następny artykułJawna kpina z policji pod rządami PiS. Na scenie pojawił się granatnik