A A+ A++

Mimo postępu medycyny jednym z poważnych problemów zdrowia społecznego jest nadal gruźlica, na którą na świecie choruje około 10 mln ludzi. Okazją do przyjrzenia się temu zagadnieniu jest Światowy Dzień Gruźlicy – przypadał w tym tygodniu.

Właśnie 24 marca 1882 r. Robert Koch ogłosił, że odkrył bakterię Mycobacterium tuberculosis wywołującą tę groźną chorobę. Mimo opracowania w 1921 r. szczepionki gruźlica była główną przyczyną zgonów spowodowanych przez pojedynczy czynnik zakaźny do czasu pojawienia się COVID-19. 

W przedwojennym Płocku tematyka ta była stale obecna na łamach prasy, zwłaszcza przy okazji specjalnych akcji propagandowych. “Dziennik Płocki” z 9 stycznia 1929 r. informował: 

“Towarzystwo Przeciwgruźlicze w Płocku prosi nas o zaznaczenie w związku z kończącym się Tygodniem Przeciwgruźliczym, że z chęcią wydeleguje jeszcze prelegentów z odczytami o gruźlicy do tych Towarzystw, które dotąd takich odczytów nie urządzały. W interesie zatem Zarządów Płockich Związków, Stowarzyszeń, Instytucji Społecznych, Sportowych, Zawodowych itp. leży skorzystać z tej sposobności, aby na ogólnem zebraniu rocznem nie spotkać się z zarzutem członków, że można było coś dla nich uczynić a Zarząd to zlekceważył lub zignorował. Szczególniej wszelkie związki zawodowe, organizacje rolnicze, kółka itd. powinny zaraz zwracać się o prelegentów albo do doktora Choleńskiego (Dominikańska, 5) lub do doktora Piaseckiego (Sienkiewicza 10)”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułРосіяни скоїли нові вбивства на Донеччині: ОВА показала наслідки обстрілів
Następny artykułGen. Polko: Rosja daje żołnierzom sprzęt z minionej epoki