A A+ A++

Jak pierwotnie miał wyglądać nyski Rynek? Dziś przypominamy naszym Czytelnikom pierwsze wizualizacje zabudowy bloku śródrynkowego, który obecnie zajmuje Galeria Nysa.

Przełom wieku XX i XXI – pojawia się informacja o planach odbudowy rynkowych kamieniczek i wieży ratusza. W mieście planuje euforia. Nawet później sceptycznie nastawione do tematu sprzedaży działek i zabudowy Nowiny Nyskie chwalą pomysł ( w latach 90. Janusz Sanocki był wielkim zwolennikiem zabudowy tego terenu).

Panuje dobry klimat do tego typu inwestycji realizowanych przez prywatnych przedsiębiorców. W latach 1999/2001 powstają pierwsze kamienice, a następnie wieża ratusza. Autorem tej koncepcji jest nyski architekt Tadeusz Pawlik, który również projektuje dalszą zabudowę Rynku oraz placu przez bazyliką św. Jakuba.

Ostatecznie na zabudowę dalszej części Rynku wybrano zupełnie inny projekt, a władze miasta odstąpiły od planów zabudowy placu przed kościołem. Czy był to lepszy projekt niż obecny? Na pewno wpisujący się w modę początku XXI wieku i pseudohistorycznej zabudowy, która nieudolnie  naśladowała style minionych epok. Jednak w jakimś sensie pasowałaby do już powstałych obiektów. Nowy obiekt od początku przewidziany był pod handel i usługi. Fasady kamienic są zróżnicowane jedynie od frontu, bowiem “oblepiają” jeden obiekt, który dodatkowo miał mieć sporych rozmiarów świetlik na dachu.

Ciekawie prezentują się natomiast kamienice przed kościołem św. Jakuba, które mają zupełnie inne podziały elewacji niż te które stały tutaj do 1945 roku. Ponadto architekt od strony kościoła przewidział budowę krużganków. Obecnie plac czeka na remont.


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFałszywe banknoty. Oszukali obcokrajowca na 300 tys. euro
Następny artykułW CHMURACH: filmowe mikołajki dla dzieci od 3 grudnia