A A+ A++

Naukowcy postanowili odtworzyć zapach balsamu używanego podczas mumifikacji. Według badań starożytny egipski balsam to mieszanka wosku pszczelego, oleju roślinnego, tłuszczów oraz niezidentyfikowanej substancji balsamicznej i żywic z drzew z rodziny sosnowatych.

Badania and starożytnymi balsamami

W 1900 roku otworzony został grobowiec KV42 w Dolinie Królów. Znajdowały się w nim szczątki szlachcianki imieniem Senetnay pochowanej około 1450 roku p.n.e. Jakieś sto lat, później pewien francuski perfumiarz podjął próbę odtworzenia jednego z zapachów używanych podczas mumifikacji tej konkretnej szlachcianki.  

Opublikowane w „Scientific Reports” najnowsze badania stanowią kontynuacje pracy perfumiarza. Jednak naukowcy skupili się na tym, aby wyodrębnić konkretne składniki, które wchodziły w skład balsamu. Dzięki najnowocześniejszym technologiom chemicznym udało się zrekonstruować starożytne zapachy na podstawie próbek ze słojów znalezionych w grobowcu Senetnay.  

Zapach wymarłego świata

Naukowcy zastosowali trzy odmiany technik chromatograficznych i spektrometrii mas. Działają one na zasadzie rozkładu próbek na pojedyncze cząstki. Poszczególne cząstki zostały porównane ze znanymi materiałami referencyjnymi, co pozwoliło zidentyfikować poszczególne składniki starożytnego balsamu.  

Znalezione w grobowcu Senetnay słoje nazywane są wazami bądź urnami kanopskimi. Wykonywane były zazwyczaj z gliny bądź wapienia i służyły do przechowywania wnętrzności wyjętych podczas procesu mumifikacji. Jednak w słoikach Senetnay znaleziono jedynie słabe pozostałości po jej wnętrznościach.  

Skład starożytnych balsamów

Analiza wykazała, że te konkretne balsamy stosowane do konserwacji narządów Senetnay zawierały mieszankę wosku pszczelego, … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrzecia Droga przedstawiła kolejnych kandydatów. Na listach przedsiębiorca z Przemyśla i nauczycielkę oraz społeczniczkę z Lubaczowa
Następny artykułDzień bez Wall Street